LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shtrëngohen masat, Manastirliu: Dy javët e ardhshme vendimmtare, të këpusim zinxhirin e infektimeve me zinxhirin e solidaritetit

  10 Shkurt, 2021

  ManastirliuDuke filluar nga dita e enjte, datë 11 shkurt, do të hyjnë në fuqi masat e reja të vendosura nga Komiteti Teknik i Ekspertëve. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka bërë publike vendimet më të fundit që do të jenë në fuqi për dy javët në vazhdim. Ndalimi I qarkullimit do të fillojë në orën ...

 • Zgjatet ora policore/ Shqipëria mbyllet nga ora 20:00-06:00, gjimnazet në 7 bashki mësim online

  10 Shkurt, 2021

  KTEKomiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të ndërmarrë masa të reja për të frenuar përhapjen se koronavirusit në vendin tonë.

  Konkretisht është vendosur ndalimi i qarkullimit të lëvizjes për qytetarët nga ora 20:00 e mbrëmjes – 6:00 të mëngjesit, me përjashtim të emergjencave shëndetësore dhe për arsye pune (në këtë rast është e domosdoshme leja nëpërmjet aplikimit tek ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 4562 testime, 1239 raste të reja, 16 humbje jete dhe 805 të shëruar

  9 Shkurt, 2021

  Tabela-9-SHKURTMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 4562 testimeve, 1239 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  edhe ate në këto bashki: 553 raste në Tiranë, 84 raste në Durrës, 61 raste në Elbasan, 58 raste në Lushnje, 39 raste në Kavajë, 36 raste në Shkodër dhe në Fier, 32 raste në Sarandë, 30 raste në Lezhë, ...

 • Dyshime të arsyeshme për praninë e virusit të ri, në dispozicion 1600 shtretër, spitalet rajonale po trajtojnë rastet post-covid

  9 Shkurt, 2021

  Ogerta EdiKryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një komunikim me median u kanë bërë apel qyetarëve dhe bizneseve të tregojnë kujdes të shtuar në zbatimin e masave antiCOVID.

  Duke folur për situatën epidemiologjike, Manastirliu ka deklaruar se ka një rritje të incidencës javore në 459 për 100 mijë banorë dhe se ...

 • Vettingu, Gjykata Europiane: Shkarkimi ish gjyqtares Xhoxhaj pa asnjë shkelje

  9 Shkurt, 2021

  gjyqtares XhoxhajGjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut rrëzoi sot të gjithë pretendimet e ngritura nga ish anëtarja e Gjykatës Kushtetuese shqiptare Altina Xhoxhaj, për shkarkimin e saj nga detyra si pasjë e procesit të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

  Zonja Xhoxhaj ishte ankuar për një proces, që sipas saj ishte zhvilluar në shkelje të disa prej parimeve të Konventës ...

 • Shqipëri: Zgjedhjet parlamentare 2021

  9 Shkurt, 2021

  Ilirian CelibashiIlirian Celibashi, Komisioner Shtetëror i Zgjedhjeve, flet për DW mbi garancitë që jep reforma zgjedhore për zgjedhjet 2021, që votimet të jenë të lira dhe të ndershme dhe Parlamenti i ri të jetë i dekriminalizuar.

  DW: Z. Celibashi, reforma zgjedhore në Shqipëri do të provohet në zgjedhjet parlamentare të radhës, më 25 prill. Çfarë garancish jep kjo reformë që këto zgjedhje ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3485 testime, 953 raste të reja, 12 humbje jete dhe 684 të shëruar

  8 Shkurt, 2021

  Tabela 8 shkurtMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3485 testime dhe 953 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  Redhe ate në këto bashki: 372 raste në Tiranë, 145 raste në Durrës, 83 raste në Vlorë, 48 raste në Elbasan dhe Srandë, 33 raste në Gjirokastër, 29 raste në Fier, 22 raste në Korçë, 13 ...

 • Rusia dëbon një diplomat shqiptar

  8 Shkurt, 2021

  Russia, MoscowRusia tha të hënën se po dëbon një diplomat shqiptar si kundërpërgjigje të drejtpërdrejtë ndaj dëbimit të një diplomati rus nga Shqipëria muajin e kaluar.

  Ministria e Jashtme tha se diplomati shqiptar duhet të largohet nga Rusia brenda 72 orësh.

  Një diplomat rus u urdhërua të largohej nga Shqipëria në janar për shkeljen e rregullave për frenimin e pandemisë së ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 4254 testime, 1124 raste të reja, 14 humbje jete dhe 569 të shëruar

  7 Shkurt, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 4254 testime të kryera 1124 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 408 raste në Tiranë, 97 në Lushnje, 79 në Kavajë, 72 në Elbasan, 32 në Shkodër, nga 31 raste në Fier, Kurbin, Mallakastër, nga 27 raste në Krujë, Tepelenë, nga 22 raste ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 4539 testime, 1130 raste të reja, 13 humbje jete dhe 656 të shëruar

  6 Shkurt, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 4539 testime dhe 1130 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  edhe ate në këto bashki:: 535 raste në Tiranë, 82 në Elbasan, 59 në Kurbin, 46 në Durrës, nga 35 raste në Fier, Vlorë, 25 në Sarandë, nga 23 raste në Korçë, Berat, 18 në Shkodër, 16 në Kavajë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"