LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama: Taksa e Kosovës ndaj Serbisë – përgjigje politike

  26 Nentor, 2018

  Rama RamushKryeministri i Shqipërisë Edi Rama, tha të hënën se taksa e Kosovës ndaj mallrave serbe është përgjigje politike ndaj veprimeve të Serbisë, ndërsa kritikoi Bashkimin Evropian për qasjen ndaj Kosovës.

  Ai i bëri këto komente në mbledhjen e përbashkët të qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë që u mbajt në Pejë, rreth 80 kilometra në perëndim të Prishtinës. Të dy ...

 • Shqipëri: Basha-Rama, akuza të ndërsjellta për protestën e dhunshme

  24 Nentor, 2018

  protestaNë Shqipëri, një ditë pas protestës së dhunshme përpara parlamentit kundër projektit për zgjerimin e Unazës së re, për zbatimin e së cilit parashikohet të prishen ndërtesa të shumta banimi dhe shërbimi, kryetari i opozitës Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama u përfshinë në akuza të ndërsjellta për këtë çështje.

  Kryetari demokrat Basha u ndal së pari në projektin ...

 • Zgjerimi i Unazës, banorët përplasen me policinë

  23 Nentor, 2018

  ProtestaProtesta para parlamentit e disa qindra personave që manifestonin kundër projektit për zgjerimin e Unazës së re, në pjesën e njohur si “zona e Astirit”, për zbatimin e së cilit parashikohet të prishen afro 240 ndërtesa banimi dhe shërbimi, u kthye sot në një përplasje të dhunshme me policinë. Të paktën 13 efektivë të policisë u plagosën, mes tyre ...

 • Ambasada e SHBA sërish për hetimet ndaj Tahirit

  21 Nentor, 2018

  TahiriNë Shqipëri, ambasada amerikane u shpreh sot se ajo priste një hetim të plotë për rastin e Ervis Martinajt, i mbetur i plagosur gjatë një përplasjeje me armë zjarri në një lokal në qendër të Tiranës, pak javë më parë, por dhe për ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

  Javën e shkuar ambasada amerikane dhe disa seli të tjera ...

 • Vettingu në politikë; Ekspertët e Venecias takojnë opozitën dhe socialistët

  19 Nentor, 2018

  Ekspertet e VeneciasEkspertët e Komisionit të Venecias nisën misionin e tyre dy ditor në Tiranë në Kryesinë e Kuvendit, institucioni, i cili u kërkoi mendim për nismën e opozitës për vettingun e politikanëve.

  Në takimin me nënkryetaren e Kuvendit, reporterët e Venecias kërkuan të mësojnë qëndrimin e mazhorancës lidhur me nismën ligjore të demokratëve, por nënkryetarja Vasilika Hysi i bëri ...

 • Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

  18 Nentor, 2018
  parada e fenereveAmbasadorja gjermane në Tiranë Susanne Schütz, e cila inaguroi sistemin foto-voltaik të ndriçimit për herë të parë theksoi se edhe projekte të vogla sjellin ndryshim në jetën e qytetarëve.

  Mbrëmja e të mërkurës (14.11.) do të hyjë në historinë e modernizimit të Tiranës. Për herë të parë, një nga rrugët e saj kryesore, Rruga Skandërbe, e njohur ...

 • Bruksel, Mogherini: 2019-ta, viti ku do shënohen suksese nga Shqipëria

  14 Nentor, 2018

  bushatiNë Bruksel është mbajtur një konferencë e përbashkët për mediat nga ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn dhe përfaqësuesja për Politikë të Jashtme në BE, Federica Mogherini.

  E para që mori fjalën ishte Mogherini, e cila tha se viti 2019 do të jetë një vit ku do të shënohen suksese nga Shqipëria.

  “Shqipëria vazhdon të luajë një ...

 • Sot mbushen 110 vjet nga Kongresi i Alfabetit

  14 Nentor, 2018

  kongresi i ManastiritMë 14 Nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njësuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare.

  Në këtë kongres ishin të pranishëm 150 delegatë, të ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë, si dhe nga komunitetet shqiptare në Rumani, Itali, ...

 • Rreth 82% e gazsjellësit TAP ka përfunduar

  13 Nentor, 2018

  tap_pipeline_main TAPRreth 82% e gazsjelllësit Trans-Adriatik (TAP) ka përfunduar, tha konsorciumi që do të sjellë gaz nga Azerbajxhani në Europë në një njoftim për shtyp.

  “Punimet po shkojnë mirë dhe ne jemi në rrugën e duhur për të përmbyllur projektin e nisur aktivitetin në 2020-ën”, thuhet në njoftim.

  Vlera e përgjithshme e TAP është 4.5 miliardë Euro. Gazsjellësi është pjesë e ...

 • Shqipëria me zëvendësministër të brendshëm me kompetenca ministri

  7 Nentor, 2018

  Sander LeshiPas refuzimit të dekretimit të Sandër Lleshit si Ministër i Brendshëm, Rama e emëroi atë si zëvendësministër. Të mërkurën ai nisi detyrën.

  Sandër Lleshi, ka nisur të mërkurën (7.11.2018) detyrën e  zv./ ministrit të Brendshëm, me kompetencat e ministrit. Emërimi i tij u bë të martën (6.11.2018) nga kryeministri Rama, pas miratimit nga Parlamenti në një seancë të jashtëzakonshme ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"