LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Komiteti Teknik i Ekspertëve: Ka rritje të incidencës, vendimi për provimet e studentëve brenda javës, pezullim i fluturimeve me Britaninë e Madhe

  1 Shkurt, 2021

  KTEKomiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të vijojë mësimi online në universitete për shkak të situatës epidemiologjike ndërsa pritet që brenda javës të ketë një vendim për sezonin e provimeve të studentëve në auditore.

  Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, prof. Mira Rakacolli ka bërë me dije vendimet bazuar mbi situatën epidemiologjike në vend.
  “Në lidhje me kërkesën e ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3144 testime, 876 raste të reja, 11 humbje jete dhe 497 të shëruar

  31 Janar, 2021

  tabela 31 janarMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 3144 testime dhe 876 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  edhe ate më konkretisht në këto bashki: 290 raste në Tiranë, 61 raste në Lushnje, 50 raste në Vlorë, 47 raste në Fier, 43 raste në Durrës, 33 raste në Elbasan, 26 raste në Sarande, 21 raste ...

 • Si u shpërngulën shqiptarët nga trojet e tyre, me marrëveshjet turko-greke, turko-serbe, ku përkatësia fetare ishte si kriter për shpërngulje dhe jo përkatësia kombëtare.

  30 Janar, 2021

  shperngulja-masovikeMarrëveshja turko-greke, 98 vjet më parë në Lozanë të Zvicrës, firmosi shkëmbimin e popullatës. Më 30 janar të vitit 1923, u nënshkrua në Lozanë, marrëveshja e veçantë turko-greke, mbi shkëmbimin e grekëve të Anadollit, me “turqit” (këtu u përfshinë shqiptarët e besimit mysliman, nga Çamëria) e Greqisë. 

  Në marrëveshje, përkatësia fetare ishte si kriter për shpërngulje dhe jo përkatësia kombëtare. ...

 • “Nëpër Shqipëri” – Brezi “call center” dhe përçarje në shoqëri

  29 Janar, 2021

  Franziska TschinderleGazetarja austriake, Franziska Tschinderle ka shkruar një libër për Shqipërinë. Libri me titull “Nëpër Shqipëri”, u mor si bazë në një diskutim online për Shqipërinë me deputetë të Parlamentit Europian.

  „Në asnjë vend të Europës nuk shkëlqen dielli më shpesh dhe më gjatë se në Shqipëri. E megjithatë në këtë libër nuk do të gjeni Shqipërinë e guidave turisitke ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3761 testime, 896 raste të reja, 8 humbje jete dhe 514 të shëruar

  29 Janar, 2021

  tabela 29 janarMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 3761 testime dhe 896 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  edhe ate në këto bashki: 306 raste në Tiranë, 55 raste në Durrës, 54 raste në Tiranë, 49 raste Elbasan, 47 raste në Fier, 28 raste në Lushnje, 26 raste në Shkodër, 22 raste në ...

 • Gjermania investitori XI më i madh në Shqipëri

  28 Janar, 2021

  Peter Zingraf, Ambasadori gjerman në TiranëMe një fond prej 124,9 milion eurosh Gjermania do të mbështesë katër vitet në vijim investime në sektorët e energjisë, të turizmit dhe të mjedisit në Shqipëri.

  “Kjo mbështetje, që vjen kryesisht në formën e kredive të buta, ka për qëllim zhvillimin e administrimit të mbetjeve sipas standardeve të BE-së, rehabilitimin e hidrocentralit të Fierzës ...

 • Manastirliu në Kuvend: Kemi kontraktuar doza vaksinimin për 800 mijë qytetarë

  28 Janar, 2021

  Ogerta ManastirliuMinistrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në fjalën e saj në Kuvend ka deklaruar se janë kontaktuar doza vaksine antiCOVID për 800 mijë qytetarë, duke bërë me dije se janë parapaguar 2.9 milion dollarë për marrëveshjen me Pfizer, krahas parapagimit në instrumentin COVAX.
  “Marrëveshja me Pfizer ishte përmbyllja e përpjekjes ...

 • Shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare feston 85-vjetorin

  28 Janar, 2021

  Ismail KadareShkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare feston ditëlindjen e 85-të ditën e sotme.

  Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin “Nobel” në letërsi. Ai shquhet për novela, romane, por ka botuar edhe vëllime me poezi dhe sprova.

  Në vitin 1958 mbaroi degën e ...

 • TI: Shqipëria, Kosova asnjë përparim në luftën kundër korrupsionit

  28 Janar, 2021

  corruption index 2020Viti 2020 solli një tablo të zymtë përsa i takon korrupsionit në botë, ku shumica e vendeve ka bërë pak ose aspak përparim në drejtim të luftës ndaj kësaj dukurie. Në raportin e përvitshëm për Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit në botë, organizata Transparency International thotë se korrupsioni jo vetëm minoi përgjigjen globale ndaj pandemisë COVID-19, por ...

 • 14 ditë pasi mori dozën e parë të vaksinës Pfizer, infektohet me Covid-19 Pëllumb Pipero

  27 Janar, 2021

  piperoMjeku infeksionist, Pëllumb Pipero ka rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit.

  Ndonëse ishte ndër personat e parë që morën dozën e parë të vaksinës së Pfizer, rezultati i testit të tij doli pozitiv.

  Top Channel mëson se Pipero është në gjendje të mirë shëndetësore. Ai ka dalë pozitiv të martën,  14 ditë pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës Pfizer. Që prej ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"