LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Partia populiste gjermane, AfD: Ballkani jo në BE

  10 Tetor, 2018

  alternative fuer DeutschlandPak ditë para zgjedhjeve të rëndësishme në Bavari, partia e djathtë gjermane, Alternativë për Gjermaninë i thotë jo anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Ata prezantuan në Berlin pozicionin e tyre.

  Në një konferencë shtypi në Berlin (09.10),  zëdhënësi i kësaj partie për çështje të BE-së, Harald Weyel, dhe raportuesi i Ballkanit Perëndimor, Siegbert ...

 • Audiopërgjimi i vëllait të Xhafajt, i arrestuari Alizoti: Do merrnim 200 mijë euro

  9 Tetor, 2018

  kerkeseNë Shqipëri, Fredi Alizoti, njëri prej të arrestuarve për audiopërgjimin e publikuar në muajin maj nga Partia Demokratike, ku implikohej vëllai i ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, rezulton të ketë pranuar vetë se ai ka bërë rolin e Agron Xhafajt, në këmbim, sipas tij të një shume prej 200 mijë eurosh, që bashkëpunëtori tjetër Albert Veliu i kishte ...

 • Mediet në Ballkan nën darë

  9 Tetor, 2018

  GazetatSituata e medieve në vendet kandidate për në BE në Ballkan është një rrezik për demokracinë. Tregjet e reklamës janë të vogla, mediet e pavarura të rralla, shkruan gazeta Handelsblatt.

  Për të paraqitur përmbledhtas situatën e medias në Ballkan „Handelsblatt” i referohet Shqipërisë. „’Çfarë doni?’, pyet  vrullshëm kryeministri Edi Rama gazetarët e huaj në bibliotekën e rezidencës qeveritare në kryeqytetin ...

 • “Mbështetja e SHBA për Drejtësinë në Shqipëri e palëkundur”

  6 Tetor, 2018

  zëvendës ambasadorja amerikane Lejla Moses-OnesNë Tiranë, zëvendës ambasadorja amerikane Lejla Moses-Ones deklaroi sot se mbështetja e Shteteve të Bashkuara për shtetin ligjor në Shqipëri mbetet e pandryshuar

  Duke folur në ceremoninë e të diplomuarve të Shkollës së Magjistraturës, ajo tha se “Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të qëndrojnë kundër atyre që përpiqen të rrëzojnë sistemin e drejtësisë, do ...

 • Marrëveshja e Detit dhe Kushtetuesja, Rama: Parlamenti është sovran

  5 Tetor, 2018

  Edi ramaNë Shqipëri, kryeministri Edi Rama tha mbrëmjen e së enjtes, se në rast të arritjes së një marrëveshjeje me Greqinë për çështjen e kufirit detar mes dy vendeve, ajo do të kalojë në parlament, pa pritur që Gjykata Kushtetuese të bëhet funksionale. Komentet e zotit Rama në emisionin “Real Story”, të gazetarit Sokol Balla në televizionin “Vizion ...

 • Tiranë: Banka Botërore vlerëson ekonominë shqiptare

  4 Tetor, 2018

  BBBanka Botërore tha sot në Tiranë se gjysma e rritjes ekonomike të Shqipërisë për gjysmën e parë të vitit prej 4 për qind erdhi vetëm nga prodhimi i energjisë elektrike.

  Në një raport ekonomik rajonal, që publikoi sot, Banka Botërore tha se borxhi publik i Shqipërisë vazhdon të mbetet i lartë, ndërsa investimet e huaja direkte po bien.

  Banka Botërore ...

 • Një lajm i mirë nga Gjermania për Shqipërinë

  4 Tetor, 2018

  Rama DEGjermania kontribuon për përmirësimin e kushteve të jetesës në Shqipëri. Së fundmi ambasadorja gjermane në Tiranë, Susanne Schütz bëri të ditur, se Gjermania do të japë një shumë rekord ndihme për Shqipërinë në nëntor.

  Në festimet me rastin e Ditës së Bashkimit Gjerman në Tiranë të mërkurën (03.10.) ambasadorja gjermane, Susanne Susanne Schütz dha një lajm të mirë. Në ...

 • Meta: marrëveshja e detit me Greqinë duhet të ratifikohet në parlament kur Shqipëria të ketë Gjykatë Kushtetuese

  4 Tetor, 2018

  Ilir MetaZëri i Amerikës: Zoti President, para se të ndalemi te problemet e sigurisë në Ballkan, dua t’ju pyes për një zhvillim të këtyre ditëve të fundit në Shqipëri që ka të bëjë me dhunën në familje, një fenomen i përhapur në vendin tuaj. Rasti ka të bëjë me Xhisiela Malokun, vajzë e re dhe djalin e një deputeti, ...

 • Eurobond me afat 7-vjeçar, Shqipëria merr 500 milionë euro hua. Ahmetaj: Nuk ka rritje të borxhit publik

  2 Tetor, 2018

  ahmetaj-Shqipëria emetoi sot për herë të parë një eurobond me afat 7-vjeçar në tregjet ndërkombëtare, përmes të cilit qeveria mori 500 milionë euro hua.

  Ankandi, i konsideruar si një test i rëndësishëm për kredibilitetin e ekonomisë shqiptare, ka përfunduar.

  Në një lidhje telefonike nga Parisi, Ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha se me këtë eurobond bëhet i mundur “zëvendësimi i një ...

 • Telekom Albania në shitje, pranë blerjes nga kompania serbe

  2 Tetor, 2018

  telekomInvestitorët gjermanë lënë kompaninë e dytë më të madhe telefonike në vend. Ekonomistët e shohin transaksionin si përkeqësim i klimës për biznesin evropian

  Neritan Gjergo

  Në fund të vitit 2017, kompania e telekomunikacionit Plus njoftoi falimentin, duke e lënë në këtë mënyrë tregun me 3 operatorët më jetëgjatë, Vodafone, Telekom dhe Albtelecom. Por pa kaluar një vit, operatori i dytë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"