LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Surprizë në prag të Krishtlindjes: Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë ribëhet pas tri vitesh funksionale

  24 Dhjetor, 2020

  Gjykata KushtetueseAmbasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraf, përshëndeti bërjen funksionale të Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, pas tri vitesh mosfunksionimi të saj.

  “Një gjykatë kushtetuese funksionale është kolonë qendrore në ekulibrin institucional dhe ndarjen e pushteteve në Shqipëri. Gëzohem që në këtë mënyrë është përmbushur një kusht qendror i konkluzioneve të Këshillit të Bashkimit Evropian në mars 2020 për zhvillimin e ...

 • Tiranë: Kryeministri Rama replikon me Presidenten e Kosovës në detyrë, Osmani

  24 Dhjetor, 2020

  Vjosa EdiNjë javë pas vizitës në Tiranë të Presidentes së Kosovës në detyrë, Vjosa Osmani, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi sot që ishte i shqetësuar prej disa kohësh se politika e jashtme dhe ajo e brendshme e Kosovës kanë këmbyer rolet.

  Zoti Rama i bëri këto komente pasi u pyet nga shtypi vendas mbi vizitën dhe fjalimin e Presidentes ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2210 testime, 503 raste të reja, 6 humbje jete dhe 550 të shëruar

  23 Dhjetor, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2210 testime dhe 503 qytetarë kanë rezultuar pozitivë . Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
  169 raste në Tiranë, 27 në Shkodër, 26 në Vlorë, nga 23 raste në Durrës, Sarandë, 20 në Fier, 18 në Lezhë, 17 në Kurbin, 16 në ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2420 testime, 389 raste të reja, 13 humbje jete dhe 497 të shëruar

  22 Dhjetor, 2020

  Tabela-22-dhjetorMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2420 testime dhe 389 qytetarë kanë rezultuar pozitivë . Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 177 raste në Tiranë, 20 në Elbasan, 19 në Durrës, 18 në Shkodër, 16 në Lezhë, 13 në Kavajë, nga 11 raste në Lushnje, Sarandë, 10 në Vlorë, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1908 testime, 422 raste të reja, 10 humbje jete dhe 631 të shëruar

  21 Dhjetor, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1908 testime dhe 422 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki:
  179 raste në Tiranë, 32 në Sarandë, 21 në Fier, 18 në Durrës, 17 në Shkodër, 14 në Elbasan, nga 10 raste në Kavajë, Lushnje, Vlorë, Mat, 9 në Gjirokastër, nga ...

 • Kufizime për festat e fundvitit, Manastirliu apelon: Festoni me familjen e vogël, shëndeti mbi të gjitha

  21 Dhjetor, 2020

   

  ManastirliuMinistrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, pas mbledhjes së Komitetit Teknik të Ekspertëve, të zhvilluar sot i shpalosi vendimet e masave të shtuara në mbrojtje të shëndetit publik nga infeksioni Sars-Cov2 .
  “Nga të dhënat e deritanishme të Qendrës Evropiane të Kontrollit të Sëmundjeve, mbi variantin e ri të Sars-Cov 2, të identifikuar në Britaninë e ...

 • Silvia Bino: Vaksinimi në Shqipëri në periudhën janar-mars 2021

  21 Dhjetor, 2020

  Silvia BinoEkspertja Silvia Bino nga Instituti i Shëndetit Publik flet për DW mbi strategjinë e vaksimit të popullsisë në Shqipëri dhe sigurimin e infrastrukturës për fillimin e procesit në tre mujorin e parë të vitit 2021.

  DW:  Dr. Bino, a përfiton Shqipëria nga COVAX, siç njihet skema globale e Programit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, (OBSH) për vaksinimin kundër virusit Corona ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1927 testime, 461 raste të reja, 14 humbje jete dhe 290 të shëruar

  20 Dhjetor, 2020

  Tabela-20-dhjetor-

  Ministria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer  1927 testime dhe 461 qytetarë kanë rezultuar pozitivë . Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
  192 raste në Tiranë, 65 raste në Shkodër, 42 raste në Fier, 33 raste në Vlorë, 19 raste në Durrës, 15 raste në Dibër, 14 raste në ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2276 testime, 538 raste të reja, 8 humbje jete dhe 405 të shëruar

  19 Dhjetor, 2020

  riskMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2276 testime dhe 538 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 192 raste në Tiranë, 45 raste në Shkodër, 38 raste në Durrës, 22 raste në Kavajë, 21 raste në Fier, 18 raste Berat, 17 raste në Elbasan dhe Lezhë, 15 raste në Sarandë, 14 raste ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2615 testime, 580 raste të reja, 11 humbje jete dhe 528 të shëruar

  18 Dhjetor, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2615 testime dhe 580 qytetarë kanë rezultuar pozitivë .  Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 185 raste në Tiranë, 28 raste në Vlorë, 25 raste në Lezhë, 23 raste në Shkodër dhe Elbasan, 21 raste në Fier dhe Sarandë, 20 raste ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"