LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri: Protestë e dhunshme kundër taksës në “Rrugën e Kombit”

  1 Prill, 2018

  sportelet ne flakeShqipëri: Protestë e dhunshme kundër taksës në “Rrugën e Kombit”. 14 policë dhe tre protestues të plagosur. „Rruga e Kombit” është e para rrugë me pagesë në Shqipëri .

  Vendosja nga qeveria Rama e taksës për kalimin e automjeteve në “Rrugën e Kombit” , që lidh Shqipërinë me Kosovën, është pritur me një protestë të paralajmëruar nga banorët ...

 • Andrew Page: Londra mbështet rajonin e Ballkanit në ҫështjet e sigurisë

  31 Mars, 2018

  Samiti Ballkan 2016Samiti i ardhshëm në kuadër të Procesit të Berlinit, do të zhvillohet në Londër, në korrik. Me samitin e Londrës mbyllet cikli i dertanishëm i  Procesit të Berlinit dhe pritet të hapet një tjetër.

  I nisur në verën e vitit 2014, si një nismë diplomatike ndërqeveritare e kancelares Angela Merkel, ky proces synon të ndihmojë zhvillimin ...

 • Bushati-Kotzias: Dialogu përparon

  29 Mars, 2018

  Bushati KotziasNë Shqipëri, ministri i Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati priti sot homologun e tij grek Nikos Kotzias “në vazhdën e dialogut intensiv të mekanizmit dypalësh për zgjidhjen e çështjeve mes dy vendeve”, siç njoftoi shkurtimisht ministria e Jashtme në përfundim të bisedimeve. Takimi i sotëm vjen pasi pala shqiptare ka mbyllur procedurat për nisjen e negociatave për një marrëveshje ...

 • Abuzimet me pronat, bregdeti i Jugut i parregjistruar

  28 Mars, 2018

  Artan LameNë Shqipëri drejtori i Agjencisë së Legalizimeve, Artan Lame tha sot se pjesa më e madhe e territorit të vendit rezulton e parregjistruar në zyrat e hipotekave duke bërë që cështja e pronësisë të kthehet në një burim konflikti dhe abuzimesh.

  “Gjithë bregdeti i Jugut është i parregjistruar. Nuk ka ndodhur më kot. Eshtë lënë, jetë e mot, ...

 • Shqipëria dëbon dy diplomatë rusë, Maqedonia një

  27 Mars, 2018

  Ministria e jashtmeNë Shqipëri, Ministria e Jashtme njoftoi sot pasdite dëbimin e dy diplomatëve rus. Në një njoftim të shkurtër bëhet e ditur se kjo masë ju bë e ditur ambasadorit të Federatës ruse Aleksander Karpushin “të cilit i’u komunikua nota verbale për shpalljen si persona të padëshirueshëm të dy diplomatëve rusë, veprimtaria e të cilëve nuk përputhet ...

 • Tiranë – Vettingu ndez motorët për një gjyqësor pa ryshfet dhe korrupsion

  27 Mars, 2018

  Dalin rezultatet e para të prekshme të procesit të vettingut në Shqipëri. Në këtë mënyrë rritet shpresa për hapjen e negociatave të anëtarësimit.

  Transparencë dhe fakte. Me këtë moto Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ( KPK) motori i vettingut, ka filluar këtë javë sesionet ...

 • Rikthehet ora verore, akrepat shkojnë 1 orë para

  24 Mars, 2018

  ora zyrtareMe ardhjen e pranverës, tashmë që edhe dita me natën u barazuan dhe e para fillon rrugëtimin e saj për t’i marrë sa më shumë kohë errësirës, ka ardhur koha edhe për të ndryshuar orën.

  Duke gdhirë e diela e 25 marsit, do të rikthehet ajo që quhet ndryshe edhe si “ora ligjore”. Ndryshimi do të ndodhë në orën ...

 • Kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi mbi situatën e përmbytjeve

  24 Mars, 2018

  Voltana AdemiPrej tre javësh, në Shkodër vazhdojnë përmbytjet e shkaktuara nga vërshimi i lumejve dhe shkarkimet e detyruara të hidrocentraleve të kaskades së Drinit. Rreth 5 mijë hektare tokë gjenden nën ujë, ndërsa gati 500 shtëpi dhe biznese janë të rrethuara nga përmbytja. Përmbytjet kanë vështirësuar jetesën e rreth 40 mijë banorëve, që jetojnë në fshatrat e Nënshkodrës dhe ...

 • Vetting-u i gjyqtarëve, shkarkohet anëtari i Kushtetueses për pasuri të pajustifikuar

  23 Mars, 2018

  luloDy ditë më parë, Lulo ishte thirrur në seancë dëgjimore të Vetting-ut, por nuk u paraqit para trupës gjyqësore të KPK-së, ndërsa kishte dërguar si mbrojtës avokatin e tij.

  I kaluar në filtrat e KPK-së prej 5 muajsh, së bashku me aftësitë profesionale, lidhjet e tij dhe pasuritë, gjyqtarit kushtetues iu përmend si i dyshimtë vetëm burimi i pasurive.

  Inspektorati i ...

 • Shqipëri: FMN vlerëson ecurinë dhe rreziqet e ekonomisë shqiptare

  22 Mars, 2018

  pbbFondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi të martën se “Shqipëria po gëzon një prej rritjeve më të shpejta ekonomike në rajon. Mjedisi makroekonomik dhe politik është i qëndrueshëm”.

  Një mision i FMN-së e bëri këtë deklaratë pas një vizite dyjavore në Tiranë për të diskutuar Monitorimin e parë Pas Programit (MPP).

  “Politikë-bërësit do të duhet ta shfrytëzojnë këtë periudhë të mirë për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"