LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ministria e Shëndetësisë: 1375 testime, 297 raste të reja, 4 humbje jete dhe 116 të shëruar

  21 Tetor, 2020

  Tabela-21-TetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1375 testime, nga të cilët 297 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  gjegjësisht janë prekur nga virusi SARS-COV2.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 61 vjeçar nga Saranda, një 70 vjeçare nga Elbasani, një 73 vjeçar nga Tropoja, një ...

 • Festivali i këngës qytetare/ Elbasan, në dy netë do interpretojnë grupe nga 10 qytete

  21 Tetor, 2020

  festivali elbasanNë një kohë të zgjatur pandemie, ku gjatë 24 orëve nuk flitet për asgjë tjëtër, gjithnjë e më shumë njerëzit kanë nevojë të ushqejnë trurin dhe shpirtin me art dhe të largojnë stresin që shkakton situata.

  Edhe pse në ambiente të hapura dhe me protokoll siguri në Elbasan ka nisur Festivali Folklorik Tipologjik Kombëtar i Kënës Popullore Qytetare. ...

 • Ndarja e Detit Jon nga Gjykata Ndërkombëtare në Hagë

  21 Tetor, 2020

  Dendias RamaDinamizëm i ri në partneritetin strategjik mes Greqisë dhe Shqipërisë. Ministri i Jashtëm grek Dendias deklaron në Tiranë se Greqia heq së shpejti ligjin e luftës me Shqipërinë.

  Shqipëria dhe Greqia kanë rënë dakord që mosmarrëveshjet mes tyre për kufijtë detarë, në Detin e përbashkët Jon, t’i zgjidhë Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, me seli në Hagë.

  “Kemi rënë dakord t’ia kalojmë për ...

 • Çështja e Detit, Greqia dhe Shqipëria i drejtohen Hagës

  20 Tetor, 2020

  RamaShqipëria dhe Greqia ranë dakort sot që zgjidhja e çështjes së kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, t’i besohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës. Njoftimi u bë gjatë vizitës në Tiranë të ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, në përfundim të takimit që ai pati me kryeministrin dhe ministrin e Jashtëm shqiptar Edi ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1407 testime, 301 raste të reja, 4 humbje jete dhe 58 të shëruar

  20 Tetor, 2020

  Tabela-20-TetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1407 testime , nga të cilët 301 qytetarë kanë rezultuar pozitivë gjegjësisht janë prekur nga virusi SARS-COV2.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 56 vjeçare nga Fieri, një 60 vjeçare nga Lezha, një 69 vjeçare nga Tirana dhe ...

 • A do të ketë një marrëveshje Greqi-Shqipëri për detin Jon?

  20 Tetor, 2020

  Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikolaus DendiasBurime diplomatike nga Ambasada greke në Tiranë, bëjnë me dije për DW programin e vizitës zyrtare që do zhvillojë sot, e martë ( 20.10) në Tiranë, Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikolaus Dendias.

  Kreu i diplomacisë greke Nikolaus Dendias do të takohet sot me autoritetet drejtuese të Shqipërisë. Vizita e Dendias nis me takimin ...

 • Ministria e Shëndetësisë: në 24 orët e fundit, prej 1413 testimeve kemi 295 raste të reja, 3 humbje jete dhe 96 të shëruar

  19 Tetor, 2020

  Tabela-19-TetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1413 testime, nga të cilët 295 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  gjegjësisht janë prekur nga virusi SARS-COV2.
  Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 74 të prekur në Tiranë, 39 të prekur në Durrës, 30 raste në Shkodër, 22 raste në Lushnje, 12 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1276 testime, 281 raste të reja, 3 humbje jete dhe 70 të shëruar

  18 Tetor, 2020

  Tabela-18-Tetor-Ministria e Shëndetësisë informo se në 24 orët e fundit janë kryer 1276 testime, nga të cilët 281 qytetarë kanë rezultuar pozitivë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 151 raste në Tiranë, 30 raste në Korçë, 18 raste në Fier, 14 raste në Elbasan, 12 raste në Pogradec, 7 raste në Lezhë, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: në 24 orët e fundit, prej 1289 testimeve kemi 273 raste të reja, 5 humbje jete dhe 44 të shëruar

  17 Tetor, 2020

  tabela covid 17 tetorMinistria e Shëndetësisë informo se në 24 orët e fundit janë kryer 1289 testime, nga të cilët 273 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe atë  në këto bashki: 192 raste në Tiranë, 17 raste në Korçë, 12 raste në Lezhë, 10 raste në Gjirokastër, 8 raste në Shkodër, 7 raste në Sarandë, 5 raste në Kavajë, 4 ...

 • Fshati që serbo-malazezët masakruan barbarisht, Geghysen i Tropojës

  17 Tetor, 2020

  GeghyseniGeghyseni i Tropojës nuk ishte një fshat nga ata të thellët dhe të izoluarit prej ku mund të shkohet veç me helikopter.

  I njohur si Malësia e Gjakovës, në mesin e Alpeve të Veriut aty gjendesh pas një dritare nga ato që kur i hap vëren një kompozim të natyrës, a një paqe të pakrahasuar me fjalë. Ilnisa Agolli ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"