LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 76 vjet nga gjenocidi grek mbi çamët

  27 Qershor, 2020

  Refugjat Çam nena me foshnjenÇështja çame dhe përgjithësisht çështja e minoritetit shqiptar në Greqi, lindi me vendimin e Konferencës së Londrës më 1913, e cila e shkëputi këtë trevë shqiptare dhe ia aneksoi atë Greqisë. Që nga kjo kohë fillon një presion i vazhdueshëm, një politikë sistematike e shtetit grek dhe e forcave të ndryshme ultranacionaliste për shkombëtarizimin e kësaj treve.

  Për ...

 • Tritan Kalo: MOS vijoni të bëheni pre e IDIOTËSIRAVE të mos ekzistencës së Sars-Cov2/Covid-19

  27 Qershor, 2020

  kalo-1JETËT tona janë të pakthimta dhe shumë të vlefshme…..MOS vijoni të bëheni pre e IDIOTËSIRAVE të mos ekzistencës së Sars-Cov2/Covid-19…..Bëhet fjalë për një virus dhe një sëmundje me DY kuptimshmëri njëthelbësore, e cila DUHET marë sa më seriozisht…..CORONA-VIRUS = Virus me Kurorë mbi kokën e tij, POR edhe mbi KOKËN tonë nëse largohemi nga kjo jetë e NUKU tregojmë kujdes ndaj ...

 • Shqipëri: Thellohet epidemia COVID, me rekorde shtrimesh, vdekje dhe infektime.

  26 Qershor, 2020

  AmbulancaInstituti i Shëndetit Publik njoftoi sot dy vdekje dhe 77 raste të reja të personave të prekur me COVID-19.

  Shifrat e tre javëve të fundit kanë tejkaluar çdo rekord gjatë marsit dhe prillit, të cilat u quajtën si piku i valës së epidemisë.

  Sipas të dhënave ditore nga ISHP, afro 900 persona (saktësisht 898 veta) janë infektuar në 3 javë, midis datave 6 ...

 • Aktakuzat ndaj Thaçit dhe Veselit/ Rama: Kosova u nënshtrohet proceseve të tilla, ndërkohë Serbia hap kapitujt me BE-në

  25 Qershor, 2020

  Rama“Në praktikën ndërkombëtare kjo është e pashembullt dhe kjo është përgjigjja që unë kam marrë nga disa vendas dhe të huaj, flas për ekspertë të nivelit të lartë ndërkombëtar. Asnjë nuk më tha që ka një praktikë ndërkombëtare që mund ta integrojë tekstin e djeshëm. Për t’u kthyer për herë të fundit, bartësit e institucioneve të Kosovës do u nënshtrohen proceseve ...

 • 67 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

  24 Qershor, 2020

  Dr. Marjeta DervishiNjë humbje jete ka ndodhur mëngjesin e sotëm. Një 34 vjeçare nga Librazhdi e cila vuante nga insuficenca renale kronike, diabeti, hipertensioni, e konfirmuar me Covid19, e shtruar në shërbimin infektiv prej disa ditësh, në gjendje të rëndë dhe e intubuar, pavarësisht përkujdesjes së mjekëve nuk ka mundur të mbijetojë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet ...

 • 52 raste të reja dhe 36 të shëruar në 24 orët e fundit

  23 Qershor, 2020

  Dr. Rovena DajaMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 328 testime për të dyshuar të prekur me Covid19 nga të cilat janë konfirmuar 52 raste pozitive, kryesisht raste të reja ne proces hetimi si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive.

  Shpërndarja gjeografike e të identifikuarve pozitivë në 24 orët e fundit ...

 • Rama publikon videon: Nuk ka 15 kushte, kush përsërit atë këngë ka thjesht qëllimin e një lufte qorre me qeverinë

  23 Qershor, 2020

  Edi-RamaKryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për çështjen e 15 kushteve që Shqipëria duhet të përmbushë përpara konferencës së parë ndërqeveritare për nisjen e negociatave të anëtarësimit.

  Rama ka publikuar edhe videon e kryetares së Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Genoveva Ruiz Calavera e cila tha dje përgjatë mbledhjes së djeshme, Parlamenti Evropian tha se: “Nuk janë 15 kushte për të hapur raundin ...

 • Mjekja që provoi koronavirusin/ Flet nga karantina: U sëmur e gjithë familja

  23 Qershor, 2020

  Mjekja NirvanaDitën që mbaron zyrtarisht gjendja e fatkeqësisë natyrore shpallur nga qeveria, prej Koronavirusit, ne vendosëm t’ju përcjellim historinë e Nirvanës, mjeke familjeje.

  Trajtoi shumë pacientë të prekur, erdhi një moment që u infektua edhe vetë.

  “Ne nuk punojmë në fushë me lule, por me pacientë të prekur nga sëmundje të ndryshme. Erdhi një moment që u preka edhe vetë. Më pas u ...

 • Shqipëria njeh gjuhët e minoriteteve, projektvendimi: Ku janë 20% e popullsisë, tabelat e rrugëve në 2 gjuhë…

  23 Qershor, 2020

  tabela ne gjuhet e minoriteteveShteti shqiptar po mendon qe te njohe zyrtarisht gjuhën e minoriteteve në zyrat e pushtetit  vendor, aty ky komuniteti përbën 20% të popullsisë. Nëpërmjet një projektvendimi, i propozuar nga ministri i Brendshëm, Sander Lleshaj, parashikohet  ky ndryshim qe pritet t’i dërgohet se shpejti kuvendit te Shqipërisë.

  Në këtë projektvendim, pika dy, parasheh  se personat që i përkasin një ...

 • Tiranë: Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës

  23 Qershor, 2020

  Gjykata KushtetueseFunksionimi i Gjykatës Kushtetuese është në krye të listës prej 15 kushtesh, që disa vende të BE kanë kërkuar nga Shqipëria, para fillimit “de facto” të negociatave të anëtarësimit.

  Në krye të listës prej 15 kushtesh, që Gjermania, Franca, Holanda, Danimarka dhe Spanja i kërkuan Këshillit Europian që t’i plotësojë Shqipëria, për fillimin “de facto” të negociatave të anëtarësimit është funksionimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"