LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • SHBA dhe BE rikonfirmojnë interesimin për Ballkanin Perëndimor

  26 Nentor, 2015

  Ballkans Leaders MeetingZëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka premtuar ndihmë dhe mbështetje të fuqishme për vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor, në rrugën e tyre drejt integrimeve euroatlantike.

  Premtimet e tilla, Biden i ka dhënë gjatë samitit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur të mërkurën në kryeqytetin e Kroacisë, në Zagreb.

  Biden ka theksuar ...

 • Bushati: Shqipëria me qendër rajonale kundër ekstremizmit të dhunshëm

  26 Nentor, 2015

  Shqipëria – partnere e Europës në luftën kundër terrorit, por edhe gati për të pritur valë refugjatësh në dimër, shprehet ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati pas konferencës rajonale në Berlin.

  BushatiDeutsche Welle: Zoti Bushati ju morët pjesë në konferencën e ministrave të Jashtëm të Ballkanit në Institutin Aspen, me ftesë të ministrit të Jashtëm gjerman Steinmeier dhe atij ...

 • Dekriminalizimi, diskutime të gjata në parlament

  26 Nentor, 2015

  Shumica dhe opozita kanë rënë dakort për një tekst konsensual. Miratimi në javët e ardhshme së bashku me ndryshimet kushtetuese. Deputeti Mark Frroku i cili ndodhet në arrest, heq dorë nga mandati

  parlamenti shqiperiPasi javën e shkuar komisioni për dekriminalizimin arriti në një tekst konsensual, sot parlamenti ka nisur që prej paradites diskutimin e tij. Dhe ndonëse bëhet fjalë për ...

 • Bllokimi i produkteve, Shqipëria ultimatum Maqedonisë

  25 Nentor, 2015

  ahmetajTirana zyrtare i ka dërguar një “ultimatum” autoriteteve të Maqedonisë se, në rast se bllokimi i produkteve shqiptare vijon, atëherë nga sot do të nisë zbatimi i reciprocitetit.

  Pas bllokimit për të dytën herë brenda një muaji të produkteve shqiptare nga pala maqedonase, ministri i Ekonomisë Arben Ahmetaj u shpreh se Shqipëria ka të drejtë të ndërmarrë akte reciprociteti ndaj ...

 • Pezullohen 18 drejtues të lartë të Doganave

  24 Nentor, 2015

  Një javë pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, mësohet se janë pezulluar 18 zyrtarë doganash, mes të cilëve edhe drejtues.

  Pezullimi pa afat i tyre vjen për shkak të performancës së ulët në mbledhjen e të ardhurave, që u mësua pas publikimit të shifrave për mbledhjen e akcizës. Burime për “Shekullin” thonë se këta drejtues dyshohen edhe për korrupsion dhe evazion fiskal.

  Drejtuesit, të cilët kanë ...

 • Terrorizmi, Rama: S’ka vend për panik

  23 Nentor, 2015

  Në Tiranë vizitë e presidentit të Këshillit Europian Donald Tusk. Kriza e refugjatëve, Rama: Shqipëria e gatshme të kontribuojë

  Rama TuskNdërsa dje në mbrëmje krerët më të lartë të shtetit dhe institucioneve të sigurisë u thirrën nga Presidenti Bujar Nishani në takimin e Këshillit të Sigurisë kombëtare, për të diskutuar rreth situatës dhe masave të marra ndaj kërcënimeve terroriste pas ...

 • Rreziku nga terrorizmi, Tahiri: Nuk ka vend për panik

  23 Nentor, 2015

  tahiriMinistri i Brendshëm, Saimir Tahiri, thotë se nuk ka vend për panik lidhur me rrezikun për sulme terroriste në vend.

  Në një prononcim për media pas raportimit në Komisionin e Sigurisë, ministri deklaroi se Shqipëria nuk është imune ndaj këtij rreziku, megjithatë theksoi se duhet shmangur në maksimum paniku i panevojshëm.

  “Në vende të tjera është nxjerrë edhe ushtria në rrugë. ...

 • Terrorizmi, Nishani thërret Këshillin e Sigurisë Kombëtare

  21 Nentor, 2015

  Keshilli i siguriseKëshilli i Sigurisë Kombëtare do të mblidhet pasditen e kësaj të shtune i thërritur nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani për t’u përballur me terrorizmin, që kanos sot me shumë se kurrë vendin tonë.

  Mbledhja e këtij këshilli është thërritur në orën 19:00 nga kreu i shtetit.

  Ky organ ka plot 10 muaj pa ...

 • Arrihet marrëveshja për dekriminalizimin

  21 Nentor, 2015

  Tani pritet hartimi i ndryshimeve të neveojshme kushtetuese dhe aktuve e vendimeve të parlamentit për të bërë të zbatueshëm ligjin

  mareveshja per dekriminaliziminNë Shqipëri shumica dhe opozita arritën sot marrëveshjen për ligjin për dekriminalizimin, i cili do të  duhet të shmangë përfshirjen në politikë apo emërimin në poste të larta zyrtare persona me një të kaluar të errët. Ky ligj ...

 • Prezantohet Kodi i Etikës, ambasadori Lu: I pakuptimtë nëse policët nuk e kuptojnë

  20 Nentor, 2015

  ambasadori luGjatë prezantimit të Kodit të Etikës në Policinë e Shtetit, ambasadori amerikan Donald Lu e vlerësoi këtë dokument, duke theksuar se “drejtësia shqiptare ka pasur sfidat e saj me luftën kundër krimit dhe hartimi i këtij kodi do të ndihmojë në këtë betejë”.

  “Policët janë shembull për një brez të tërë fëmijësh. Ky është ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"