LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Buxheti 2017, marrëveshje Qeveri-FMN

  2 Nentor, 2016

  min-financa-arbenNë Shqipëri ministri i Financave Arben Ahmetaj tha sot se ka arritur marrëveshjen mbi buxhetin e vitit të ardhshëm dhe politikat bazë të tij me Fondin Monetar Ndërkombëtar, e cila megjithatë sipas Fondit është e kushtëzuar nga mënyra se si do të zgjidhen detyrimet e prapambetura të qeverisë. Përfaqësuesja e FMN-së tha gjithashtu se rritja e pagave dhe e ...

 • Shqipëri: Qytetarët shumë pak u besojnë institucioneve dhe partive

  1 Nentor, 2016

  Sondazhi i sapo publikuar në Tiranë i mbështetur nga Fondacioni Konrad Adenauer nxjerr në pah perceptimin e qytetarëve mbi qeverisjen qendrore e lokale, gjendjen social-ekonomike dhe besueshmërinë tek forcat politike.

  kuvendi-i-shqQendra Shqiptare për Qeverisje të Mirë, një organizatë joqeveritare në Tiranë e mbështetur nga fondacioni gjerman Konrad Adenauer ka nisur realizimin e një sondazhi, të cilin e konsideron si “Barometri ...

 • Rama: Himara njihet dhe është veç shqiptare

  31 Tetor, 2016

  rama-gravura-himaraKryeministri Edi Rama i ka dërguar tërthorazi një mesazh të fortë Greqisë që të qëndrojë larg deklaratave në lidhje me pronat në Himarë.

  Postimi i plotë i Kryeministrit:

  Kjo gravurë e vjetër e Athinës e 1670 (qytet në të cilin, shkruante ende më 1925 princi grek fanariot Eugene Rizo-Rangabe, “…popullsia autoktone është edhe sot e kësaj ...

 • Athina kërcënon integrimin në BE: Mos prishni shtëpitë e minoritarëve grekë në Himarë

  31 Tetor, 2016

  athina-reagimNë një deklaratë për shtyp publikuar në faqen e saj zyrtare Ministria e Jashtme greke thekson se ndjek me shqetësim të veçantë ngjarjet që zhvillohen në Himarë ku 19 familje të minoritetit grek janë paralajmëruar se kanë afat vetëm 5 ditë për t’u larguar nga shtëpitë e tyre të cilat do të shemben.

  Është e ...

 • Vettingu mbërrin në Venecia, Kushtetuesja e përktheu ligjin me urgjencë

  29 Tetor, 2016

  vettinguLigji i Vettingut ka mbërritur në Komisionin e Venecias. Gjykata Kushtetuese nuk e vonoi procesin  e përkthimit dhe ia arriti të realizojë dërgimin në Venecia të ligjit të përkthyer brenda tre diteve nga marrja e vendimit për pezullimin e tij, duke përmbushur edhe pritshmërinë e Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian për ta referuar çështjen pa vonesë ...

 • Xhafaj në Top Story: Vendimi i Kushtetueses, i paralajmëruar

  27 Tetor, 2016

  top-storyKëtë javë Gjykata Kushtetuese mori një vendim në dukje të ndërmjetëm, por një vendim tejet i rëndësishëm; pezulloi ligjin e Vettingut, ligjin ndoshta më të përfolur të dekadës së fundit të miratuar në Parlament, kjo edhe për shkak të pasojave që ai pritet të shkaktojë në kuadrin e reformën në drejtësi.

  Çfarë ndodh tani? A ...

 • Në Tiranë jetohet më mirë. Rritja ekonomike, e pabarabartë

  27 Tetor, 2016

  ne-tirane-jetohet-me-mireTë dhënat zyrtare nga Instituti i Statistikave tregojnë se, Shqipëria është një vend me pabarazi ekonomike, ku rritja e mirëqenies nuk ka qenë e njëjtë në të gjithë territorin e vendit. Në vjetarin e fundit statistikor, INSTAT raporton se, për rajone të caktuara, të ardhurat mesatare për frymë ndryshojnë deri në dy herë.

  Sipas shifrave, ...

 • Banka Botërore publikon Raportin Vjetor e të Bërit Biznes

  26 Tetor, 2016

  tahseen-sayed-bbBanka Botërore publikoi sot raportin vjetor mbi lehtësinë e të bërit biznes “Të bësh biznes 2017: Mundësi të barabarta për të gjithë”, ku Shqipëria shënoi përmirësim në renditjen botërore.

  Përmirësimi i mjedisit të biznesit, sipas raportit të Bankës Botërore, bëri që Shqipëria të ngjitej me 32 vende në renditjen botërore, nga vendi 90 vitin e kaluar në vendin 58 sivjet.

  “Përmirësimet ...

 • Pezullohet rivlerësimi i Gjyqtarëve e Prokurorëve

  26 Tetor, 2016

  gjykata-kushtetuese-rshNë Shqipëri Gjykata Kushtetuese vendosi sot të pezullojë zbatimin e Ligjit për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, pas kërkesës së paraqitur tre javë më parë nga Partia demokratike, e cila ka kërkuar gjithashtu dhe shpalljen antikushtetues të ligjit. Vendimi i sotëm praktikisht bllokon zbatimin e të gjithë procesit të Reformës në Drejtësi

  Gjykata Kushtetuese u vu në lëvizje pasi tre ...

 • Ekonomi: Raporti “Të bësh biznes”, renditje historike për Shqipërinë

  25 Tetor, 2016

  ekonomiRaporti i “Doing Business” (Të bësh biznes) e ka renditur Shqipërinë në vendin e 58. Ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi, në një deklaratë për shtyp, deklaroi se ky është një “vlerësim i Bankës Botërore për lehtësinë e të bërit biznes në Shqipëri”.

  “Ky përmirësim në renditje lidhet me reformat që ka ndërmarrë qeveria”, theksoi Ekonomi.

  “Pak ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"