LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Gazsjellësi TAP rigjallëron TEC-in e Vlorës

  2 Mars, 2016

  tap gjiknuriNdërtimi i gazsjellësit TAP mund të rigjallërojë një prej investimeve më të mëdha dhe të dështuara në fushën e energjetikës sicc është TEC-i i Vlorës. Qeveria zvicerane do të financojë 6 milionë euro për ngritjen e kapaciteve të gazit vend.

  Ministri i Energjise Damian Gjiknuri tha se brenda vitit do të kryhet studimi ...

 • Ndotja në Shkumbin, mbetjet urbane shkarkohen në lumenj

  2 Mars, 2016

  mbeturinat shkumbiniNdotja katastrofike që ka përfshirë brigjet e lumenjve në vend, burimin kryesor e ka tek vendet e papërshtatshme që përdorin bashkitë për grumbullimin e mbetjeve urbane.

  Zakonisht këto vende ndodhen përgjatë brigjeve të lumenjve duke bërë që prurjet e lumit të marrin me vete gjithçka gjejnë.

  “Në pamje të parë Bashkia e Librazhdit duket sikur ...

 • Byroja, miratimi me Reformën në Drejtësi

  2 Mars, 2016

  Sipas burimeve të Zërit të Amerikës, struktura e re e hetimit pritet të jetë në varësi të Prokurorisë speciale antikorrupsion.

  byrojaNë Shqipëri, burime të parlamentit i thanë Zërit të Amerikës së Byroja Kombëtare e Hetimit do të shqyrtohet nga Komisioni i Reformës në Drejtësi së bashku me paketën e ndryshimeve kushtetuese. Ashtu sic ishte paralajmëruar disa javë më parë nga Zëri i ...

 • Opinioni i Venecias, palët të kënaqura

  1 Mars, 2016

  Reforma në Drejtësi, kryetari i Komisionit të posacëm Xhafaj: Rikonfirmoi modelet dhe zgjidhjet e propozuara. Emërimet nga parlamenti jo të kënaqin interesin politik. Opozita: Venecia pranoi shqetësimet tona për kapjen politike të sistemit

  veneciasNë Shqipëri, palët politike vlerësuan me tone pozitive projekt opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias lidhur me variantin e rishikuar të ndryshimeve kushtetuese për Reformën ne Drejtësi. ...

 • Tiranë: Opozita bashkohet për dekriminalizimin

  1 Mars, 2016

  bashaPartitë e opozitës deklaruan sot njëzëri se dekriminalizimi i politikës është për to kërkesa kryesore e vendit, së bashku me një proces zgjedhor të lirë e demokratik.

  Partia Demokratike mblodhi sot në një tryezë aleatët e saj për të bashkërenduar veprimtarinë e mëtejshme të tyre, duke zyrtarizuar tryezën opozitare.

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi pas takimit të opozitës në ...

 • Reforma në drejtësi, Xhafaj: “Venecia” nuk merret me Byronë

  29 Shkurt, 2016

  fatmir-xhafajKreu i Komisionit për Reformën në Drejtësi, Fatmir Xhafaj, thotë se Byroja e Hetimit nuk është pjesë e raportit të Komisionit të Venecias. Në një bashkëbisedim me gazetarët, Xhafaj tha se e Komisioni i Venecias ka mbështetur urgjencën për reformën në drejtësi.

  “Byroja e Hetimit nuk është pjesë e raportit të Venecias. Opinioni merret me Njësinë Antikorrupsion, me nevojën për ...

 • Kodheli: Shqipëria, e kufizuar për refugjatët

  29 Shkurt, 2016

  kodheliMinistrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, bën të ditur në një intervistë për “Ora News” pamundësinë e Shqipërisë për të pritur një numër të lartë emigrantësh nga vendet e Lindjes, çështje shqetësuese kjo jo vetëm për vendin tonë, por edhe për vendet e Ballkanit.

  “Shqipëria është mjaft e limituar”, thotë ministrja, duke shtuar se në ditët në vijim do të ketë ...

 • Ben Blushi: “Tani ne duhet ta dimë se sa është mbështetja”

  29 Shkurt, 2016

  blushiShqipëri: debati në PS, flet për DW deputeti socialist,. Ben Blushi, mbi sfidën e tij për të garuar në postin e kryetarit të partisë përballë kryeministrit Edi Rama

  DW: Ju z. Blushi jeni vetëshpallur si kandidat potencial për kryetarin e Partisë Socialiste në Kongresin e 19 marsit. Por z. Rama dhe eksponentë të tjerë socialistë mbrojnë idenë se në atë ...

 • Protestë e ekologjistëve në Parkun e Tiranës

  29 Shkurt, 2016

  eko trNë Tiranë veprimtarët e mjedisit mbollën mbi 100 fidanë pishash në sheshin e ndërtimit, që bashkia ka rrethuar për të ngritur një kënd lojërash për fëmijë.

  Vullnetarët dyshojnë se aty po ngrihen konstruksione hekuri dhe betoni pas prerjes së disa dhjetëra pemëve.

  Por bashkia e ka hedhur poshtë këto akuza.

  Veprimtarët e ...

 • Mbërrin Venecia, TCH siguron rekomandimet për reformën në drejtësi

  27 Shkurt, 2016

  veneciaaaKomisioni Venecias e ka gati opinionin final për draftet e dërguara nga Tirana për reformën në drejtësi. Top Channel ka siguruar dokumentin prej 20 faqesh nga ku ekspertët e Venecias kanë renditur opinionet përfundimtare.

  Që në fillim ata vlerësojnë se drafti i rishikuar dërguar atyre për opinion, përmban propozime që dizenjojnë institucionet e drejtësisë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"