LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Paris, ceremoni për Kadarenë në Élysée

  31 Maj, 2016

  kadarePresidenti francez i dorëzoi personalisht shkrimtarit shqiptar dekoratën Komandant i Legjionit te Nderit, më e larta e Republikës franceze

  Në Francë Presidenti François Hollande mbajti sot pasdite në Élysée, Pallatin presidencial, një ceremoni të veçantë ku i dorëzoi shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare, dekoratën “Commandeur de la Légion d’honneur” (Komandant i Legjionit te Nderit). Kjo është ...

 • Sfidat e NATO-s, diskutohet në Tiranë për Rusinë dhe terrorizmin

  28 Maj, 2016

  nato tiraneRusia dhe kërcënimi i saj ndaj vendeve anëtare të Aleancës, ka qenë kryefjala e ditës së parë të punimeve të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, që mbahet në Tiranë.

  Në çeljen e punimeve të kësaj Asambleje, Presidenti i saj, Michale Turner, e ka renditur këtë çështje, ne prioritetet kryesore te Aleancës.

  “NATO sot përballet me një ...

 • Cana s’ndryshon qëndrim: Kombëtarja? Kemi vetëm një

  24 Maj, 2016

  cikaQë prej të dielës, “Kuqezinjtë” janë vendosur në Bad Waltersdore në Austri për fazën përgatitore për Europianin francez.

  Në konferencën e parë për shtyp nga Austria, kapiteni i kombëtares, Lorik Cana foli për fazën përgatitore, sfidën më të rëndësishme dhe kundërshtarin më të fortë.

  Cana thotë që pjesëmarrja në këtë event kaq të rëndësishëm bën krenarë ...

 • TEC-i i Vlorës me koncesion, jashtë pune për shkak të kostos

  24 Maj, 2016

  tec vloreGazsjellësi TAP është mundësia e vetme për të risjellë në jetë termo-centralin e Vlorës. Investimi prej 95 mln eurosh, kryer një dekadë më parë rezultoi i dështuar për shkak të kostos së lartë të prodhimit të energjisë me naftë.

  Por ende pa përfunduar studimi i fizibilitetit për të kthyer teknologjinë e TEC-it nga nafta ...

 • Shqipëria, ekonomia dhe klima e biznesit

  24 Maj, 2016

  drejtoresha e BBTDrejtoresha e Bankës Botërore në Tiranë: Vendi duhet të ketë një rritje mesatare mbi 4.5 përqind. Duhen ndryshime strukturore. Reforma në Drejtësi vlerësohet si element kyç për investimet e huaja

  Në Shqipëri përfaqësuesit e institucioneve financiare ndërkombëtare thanë sot se vendi duhet të bëjë më shumë për të krijuar një klimë sa më tërheqëse për ...

 • Rama për “Euronews”: Miratojmë drejtësinë, çelim negociatat. Nuk jemi “djalli” i Europës

  19 Maj, 2016

  edi ramaNë një intervistë dhënë për gazetaren Audrey Tilve të “Euronews”, kryeministri Edi Rama është shprehur mbi temat më të nxehta aktuale, përfshi Reformën në Drejtësi dhe synimin për të çelur negociatat për anëtarësim në BE, por nuk i kanë munguar edhe disa pyetje jo të rehatshme.

  Megjithatë, Rama ka këmbëngulur në idenë e tij ...

 • Fleckenstein: Reforma në drejtësi dëshmon kush kontrollon pushtetin

  18 Maj, 2016

  FleckensteinRaportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein u shpreh sot se ka marrë garancinë e politikanëve shqiptarë për të miratuar reformën në drejtësi dhe se do të jenë javët e ardhëshme ato që do të përcaktojnë se kush është në mbështetje të kësaj reforme. Deklaratën e tij, raportuesi për Shqipërinë në PE e bëri gjatë një ...

 • Infermierë nga Shqipëria me perspektivë të re në Gjermani

  18 Maj, 2016

  Shumë të rinj shqiptarë ëndërrojnë të jetojnë në Gjermani – por shanset për azil janë të ulëta. Një program i ri për infermierë synon të ofrojë një mundësi për të ardhur në Gjermani. Mund të përfitojë edhe Shqipëria.

  infermierEdhe pse ora është pesë pasdite mësuesi Endrit Mulaj nuk ka nevojë ta motivojë grupin e tij të gjermanishtes që të jenë ...

 • Nisin punimet në Selanik për TAP-in. Tsipras: 8.000 vende të reja pune

  17 Maj, 2016

  tapNë Selanik kanë nisur punimet për ndërtimin e gazsjellësit të ri, që është projektuar të transportojë gazin azer përmes Greqisë veriore e Shqipërisë për në Itali, një investim që do të reduktonte varësinë energjetike të Europës nga Rusia.

  Gazsjellësi Trans-Adriatik (TAP) do të jetë 878 kilometra i gjatë nga kufiri i Greqisë me Turqinë, deri ...

 • Interkonjeksioni me Maqedoninë, kreu i OST: Ul koston

  17 Maj, 2016

  interkonjektioni me MKLinja e interkonjeksionit me Maqedoninë është projekti më i rëndësishëm energjetik që do të ndërtohet gjatë këtyre 3 viteve.

  Kreu i OST thotë se bashkë me linjën e Greqisë, Malin e Zi dhe Kosovën që nis punën në qershor, intekonjeksioni me Maqedoninë ul koston e transmetimit.

  “Është konsumatori që fiton në fund, pasi nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"