LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Emigrantët, Tahiri: Presim vendimin e BE-së, por s’do t’i hapim kufijtë

  16 Mars, 2016

  tahiriShqipëria është në pritje të një vendimi të përgjithshëm në nivel evropian për përballimin e krizës, por në asnjë rast nuk ka ndërmend të hapë kufijtë për emigrantët.

  Kështu deklaroi ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri, në një intervistë për “AFP”, ku theksoi se  “tani për tani, situata është e qetë”. Ministri informoi se, Shqipëria kërkon ndihmën e Italisë për kontrollin ...

 • Yazdgerdi: shqiptarët duan një gjyqësor të pakorruptuar

  15 Mars, 2016

  YazdgerdiSot është 25 vjetori i rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë. Të vendosura fillimisht në vitin 1922, marrëdhëniet u ndërprenë pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste në vitin 1939. Pas humbjes së Italisë në Luftën e Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara dërguan një mision në Shqipëri në vitin 1945 për të shqyrtuar mundësinë e ...

 • Prodhimi maksimal, KESH përmirëson financat. Në dy muaj, 9 mln euro nga shitja

  14 Mars, 2016

  rreshjet hidrocentraletReshjet e dendura gjatë dy muajve të fundit, përveç se kanë përmirësuar ndjeshëm situatën hidrike në vend, kanë ulur rreziqet edhe për financat e shtetit. Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se, Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare ka arkëtuar këtë vit mbi 9 milionë euro nga eksporti i energjisë së tepërt.

  Burime zyrtare nga KESH bëjnë ...

 • Venecia thotë fjalën e fundit, ‘topin’ e ka politika shqiptare

  11 Mars, 2016

  veneciaaaSaga e rekomandimeve dhe e opinioneve të ekspertëve të Venecias ka marrë fund. Komisioni miratoi këtë të premte draftin përfundimtar të reformës në drejtësi duke e lënë topin në fushën e politikës shqiptare për kalimin e saj.

  Lajmi është konfirmuar fillimisht nga delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri përmes rrjeteve sociale.

  “Komisioni i Venecias miratoi opinionin ...

 • Shqiptarët, shumica e të huajve në Greqi

  10 Mars, 2016

  greqiEmigrantët shqiptarë përbëjnë pjesën dërrmuese të të huajve në Greqi. Ministria e Brendshme greke ka njoftuar të dhënat që lidhen me zbatimin e Ligjit të Ri të emigracionit, ku  vlerësohet se rreth 384.000 shqiptarë  kanë përfituar Lejet e Qëndrimit, nga rreth 553.000 emigrantë të huaj që ndodhen gjithsej në Greqi.

  Në numrin e përgjithshëm të shqiptarëve përfshihen edhe  rreth 43 ...

 • Rama: Referendum për mandatin tim

  9 Mars, 2016

  ramaMblidhet Asambleja e Partisë Socialiste. Rama kritika deputetit Blushi dhe pranon: Statuti nuk është respektuar. Blushi: Idea e referenudmit një marrëzi. Shmang garën

  Mbledhja e sotme e AsaNë Shqipëri kryetari i partisë socialiste Edi Rama pranoi sot se statuti i kësaj force politike është shkelur me mosorganizimin e zgjedhjeve për drejtuesin e saj në vitin 2013. Ai ...

 • Debatet për Reformën në Drejtësi

  8 Mars, 2016

  Pas qëndrimeve të mbrëmshme të opozitës, kryetari I parlamentit Ilir Meta kërkon që të ketë “një interpretim sa më objektiv të rekomandimeve të Venecias”. Ambasadorët Lu dhe Vlahutin takojnë kryetarin e Komisionit të posacëm parlamentar për Reformën

  ilir metaNë Shqipëri kryetari i parlamentit Ilir Meta u përpoq sot të jepte sinjale çtensionimi, pas situatës së krijuar mbrëmë në Komisionin e ...

 • Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët

  7 Mars, 2016

  top storyBurime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 mijë refugjatëve sirianë.

  Korrespondenti i Top Channel në Athinë, Artur Bibe konfirmoi këtë në një lidhje të drejtpërdrejtë me Top Story-n. Thuhet se bisedimet janë në fazë fillestare.

  Nisjen e këtyre bisedimeve e ka konfirmuar edhe zv.ministrja e ...

 • TAP, tubacioni mes Shqipërisë dhe Greqisë

  7 Mars, 2016

  tapProjekti i ndërtimit të Gazësjellësit Natyror Trans-Adriatik është gati të nisë shtrimin e tubacionit në seksionet tokësore të projektit në Shqipëri dhe Greqi.

  Sipas burimeve zyrtaretë  këto ditë janë nënshkruar kontratat e inxhinierisë, prokurimit dhe ndërtimit për tubacionin në pjesën tokësore të Shqipërisë dhe Greqisë me gjatësi prej rreth 760 km.

  Punimet do të kryhen nga kompani të njohura ndërtuese franceze, ...

 • Shqipëria, 5% të azilkërkuesve në vendet e BE; Eurostat: E dyta në Gjermani

  5 Mars, 2016

  raporti shqiperiaEurostat ka publikuar raportin më të fundit për azilkërkuesit që janë regjistruar për herë të parë në vendet e Bashkimit Europian gjatë vitit 2015. Sipas këtyre shifrave, në total janë bërë 1.255.600 aplikime në të 28 vendet e BE-së, ku kryesojnë ata nga Siria, Iraku dhe Afganistani.

  Sipas shifrave të publikuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"