LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Perspektivë drejt Evropës dhe BE-së – Takim zyrtar mes Ramës dhe Seehofer

  12 Shtator, 2015

  Kryeministri shqiptar Edi Rama zhvilloi të premten një vizitë në Landin e Bavarisë.Ishte hera e parë që një kryeministër shqiptar ftohet për një vizitë zyrtare në Mynih.

  rama+seehoferKryeministri shqiptar Edi Rama zhvilloi të premten një vizitë në Landin e Bavarisë, ku ishte i ftuar nga kryeministri bavarez Horst Seehofer për një takim zyrtar. Gjatë këtij takimi, kreu i ekzekutivit nënvizoi ...

 • Nisja e shkollës, masat e Bashkisë së Tiranës për të shmangur trafikun

  11 Shtator, 2015

  veliajNë prag të nisjes së vitit të ri shkollor, kryebashkiaku Erion Veliaj, mblodhi 24 administratorët e Tiranës për t’u dhënë udhëzimet e fundit për përballimin e kaosit që shkaktohet në trafik.

  Veliaj njoftoi një sërë masash për të shmangur trafikun.

  “Do bllokohet qarkullimi brenda Unazës së Vogël për mjetet e rënda. Nga ora 6 deri në ...

 • Shqipëria, e parafundit në Ballkan për transparencën mbi buxhetin

  11 Shtator, 2015

  kalkulimShqipëria renditet në Ballkan ndër vendet me transparencën më të dobët mbi buxhetin. Rumania ka dalë më mirë nga të gjitha vendet e Ballkanit, në një klasifikim të ri në lidhje me transparencën e pikave të buxhetit. IBP për vitin 2015 i rendit vendet e Ballkanit shumë ndryshe në shkallën globale.

  Në indeksin 2015, Rumania doli në vendin e nëntë ...

 • Rama në Mynih për ekonominë, arsimin dhe azilin

  10 Shtator, 2015

  Rama-MynihBashkëpunimi ekonomik mes Shqipërisë dhe rajonit të Bavarisë, bashkëpunimi në fushën e arsimit profesional dhe universitar dhe çështja e azilantëve do të jenë në fokus të vizitës së Kryeministrit Edi Rama në Mynih.

  Lajmi për vizitën zyrtare të shefit të qeverisë bëhet i ditur nga Zyra e Shtypit në Kryeministri. Sipas komunikatës, Kryeministri Rama ka nisur sot vizitën zyrtare në ...

 • BE: 7 vendet që përcaktohen si “të sigurta”

  9 Shtator, 2015

  BEPresidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker shpalli një listë të veçantë të BE-së për 7 vendet që ajo i përcakton si të sigurta: Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia, Bosnja, Kosova dhe Turqia.

  Sipas propozimit të zgjeruar të shpallur nga zoti Juncker, qytetarët e këtyre vendeve do të përballen me deportime me procedurë të përshpejtuar, nëse kërkojnë strehim në Bashkimin ...

 • Prenga dhe Ndoka, flet ambasada amerikane

  8 Shtator, 2015

  Përfaqësia diplomatike shprehet se mirëpret dorëheqjen e deputetit të PS, Ndoka dhe lejen e parlamentit për arrestimin e deputetit tjetër Prenga. “Përparim i mirëfilltë për një sistem politik me drejtues të standardeve më të larta etike”

  ambasada USA tiraneNë Shqipëri ambasada e Shteteve të Bashkuara deklaroi sot në mbrëmje se “mirëpret vendimin e deputetit Arben Ndoka për ...

 • Shqipëria drejt Francës pa asnjë humbje

  5 Shtator, 2015

  futboll shqiperiaShqipëria është e pamposhtur. As në “Telia Parken”, kuqezinjtë e Xhani De Biazit nuk janë dorëzuar, duke hedhur edhe një hap para Francë 2016. Para Danimarkës, skuadra jonë ka arritur zyrtarisht dhe matematikisht në “play-off”, por vazhdon të mbetet e treta më e mirë, teksa ka barazuar 0-0 me Danimarkën dhe është në Europian për momentin. Një ndeshje ...

 • Shqipëria dhe tregu rajonal i energjisë

  5 Shtator, 2015

  Në Shqipëri po kryen një seri investimesh për projektin e transportit të gazit TAP si dhe në transmetimin e energjisë elektrike midis vendeve të Ballkanit.

  Ministri Damian GjiknuriMinistri i energjisë dhe industrisë, Damian Gjiknuri, thotë se këto investime po shndërrojnë Europën jug-lindore në një ...

 • “Kuqezinjtë” në sprintin final drejt Francë 2016

  4 Shtator, 2015

  kombetarja shqiperiaSot në mbrëmje Shqipëria do të fillojë sprintin final të ndeshjeve më të rëndësishme të këtyre eliminatoreve të Europianit Francë 2016-të, për ëndrrën e madhe të kualifikimit.


  Në Kopenhagen “Kuqezinjtë” do të përballen me Danimarkën, si rivalja direkte e kombëtares sonë për të siguruar një kualifikim direkt pa play off. Edhe pse në ...

 • Sheshi “Skënderbej” në pedonale

  4 Shtator, 2015

  erion-veliajKreu i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj deklaroi se në planet e tij është edhe një projekt për sheshin “Skënderbej”, që synon jo vetëm të zgjidhë trafikun por edhe të nxjerrë në pah atë që është simbol i çdo shqiptari.

  “Patjetër që e ka një formë , por është një rreth-rrotullim, dhe në qoftë se ka njeri sot që ka ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"