LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Doda: Të krijohet shteti-komb shqiptar, ndryshe Ballkani s’do të jetë i qetë

  26 Mars, 2016

  Deputetja e PDIU-së me 8 deputetë, e njohur si “Partia e Çamëve”, e krahasoi gjendjen në Luginë të Preshevës me genocidin grek në Çamëri, pa lënë mënjanë brengën për shqiptarët në shtetin maqedonas

  Mesila-DodaPartia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet kërkoi bashkimin kombëtar pavarësisht formës dhe rrugës që duhet të ndiqet.

  Deputetja Mesila Doda tha se pa krijuar shtetin-komb shqiptar qoftë edhe ...

 • Dy HEC-et u shitën, por huaja e marrë për rehabilitimin e tyre do edhe 28 vjet të paguhet

  25 Mars, 2016

  bisrica-hecHEC-et “Bistrica 1” dhe “Bistrica 2”, i janë shitur në  maj të 2013-s, në masën e 100% të kapitalit, shoqërisë “Kurum International”. Vlera e shitjes ishte 52 milionë euro. Ndërkohë në vitet 1999-2011 nga shteti shqiptar, në këtë vepër, për rehabilitimin e plotë të saj, është financuar rreth 21 milionë euro, shumë kjo e marrë hua nga shteti. Edhe pse ...

 • Reforma në drejtësi, Rama: PD-ja kërcen si prifti nga belaja

  25 Mars, 2016

  ramaKryeministri Rama ka reaguar në rrjetet sociale lidhur me deklaratën e kreut të PD-së, Lulzim Basha, lidhur me reformën në drejtësi dhe ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit.

  Rama shprehet se PD-ja kërcen si prifti nga belaja për reformën në drejtësi, të cilën në të vërtetë nuk e do, por i duhet të bëjë sikur e do.

  “Vajmedet PD, që ...

 • Takimi Rama-Meta, Vasili: Për të avancuar reformën në drejtësi

  25 Mars, 2016

  vasiliKryetari i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili, në një bashkëbisedim me mediat pasditen e së premtes ka deklaruar se takimi i grupit qeveritar të koordinimit ka patur në fokus ecurinë për reformën në drejtësi.

  “Kryesisht vëmendja ishte për të rritur intensitetin e ecjes përpara të reformës në drejtësi. Në sensin e qenies sa më ...

 • Procesi kundër gazetarëve kritikë në Turqi

  25 Mars, 2016

  gazetar turqiNë Stamboll duhet të përgjigjen sot në gjyq kryeredaktori dhe drejtori i zyrës në Ankara i gazetës “Cumhuriyet”. Një goditje tjetër kundër lirisë së mediave në Turqi, thonë kritikët.

  Spiunim, bërje publike e sekretit të shtetit, përgatitje e aktiviteteve kundër shtetit dhe bashkëveprim me grupet terroriste – këto janë fajësimet në aktakuzën kundër Can Dündar, kryeredaktor i gazetës kritike ...

 • Arrihet marrëveshja, Byroja e Hetimit do të varet nga Prokuroria Speciale

  23 Mars, 2016

  Komisioni-i-DrejtesiseByroja Kombëtare e Hetimit do të jetë në varësinë e Prokurorisë Speciale. Mësohet se marrëveshja mes mazhorancës dhe opozitës është arritur gjatë mbledhjes së sotme të Komisionit për reformën për drejtësi.

  Palët ranë dakord që Byroja e Hetimit të kalojë në varësinë e Prokurorisë Speciale, që nuk do të ketë varësi nga Prokuroria e Përgjithshme, por nga Këshilli i Lartë ...

 • Zgjerohet konsensusi për reformën në drejtësi, 4 pikat e rëna dakord

  23 Mars, 2016

  darka reforma e drejtesiseDita e parë e dialogut politik për reformën në drejtësi është mbyllur me 4 kompromise të rëndësishme politike.

  Në mbrëmje, palët arritën të bien dakord për vendosjen dhe rishikimin e kritereve për anëtarët e Tribunalit Disiplinor, i cili është konceptuar si organi përgjegjës që merr masa ndaj të gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve.

  Duke ...

 • Ambasadori Lu: Si do jetë Byroja Hetimit

  23 Mars, 2016

  Ambasadori amerikan deklaron se SHBA-të anëtarët e Byrosë do trajnohen nga FBI-ja. Udhëheqësit politik po e përdorin për qëllime politike këtë çështje. Të miratohet bashkë me reformën në Drejtësi. Varësia nga prokuroria speciale antikorrupsion

  Ambasadori LuNë Shqipëri ambasadori amerikan Donad Lu, deklaroi sot se forcat politike në vend duhet të bien dakort së Byroja Kombëtare e Hetimit është një institucion ...

 • FMN i kërkoi Shqipërisë të përshpejtojë reformat ekonomike

  22 Mars, 2016

  Ministria e FinancaveMisioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi sot vizitën 2-javore në Tiranë për rishikimin e shtatë të programit të bashkëpunimit me Shqipërinë.

  Drejtuesja e Misionit, Anita Tuladhar, deklaroi para shtypit se Shqipëria duhet të çojë përpara me më shumë shpejtësi reformat themelore ekonomike.

  Sipas saj, ...

 • PE: Shqipëria ende punë për hapjen e bisedimeve

  22 Mars, 2016

  Komisioni i Politikës së Jashtme miraton rezolutën. “Vendi ka bërë përparim për duhet më shumë për të bërë të mundur hapjen e bisedimeve për anëtarësim”. Shqetësim “korrupsioni i përhapur”

  PEKomisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian vlerëson se “Shqipëria ka bërë përparim në reformat kyce politike dhe administrative, por nevojitet të bëhet më shumë për të arritur atë nivel që kërkohet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"