LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Bushati: Rinovim Traktatit të Miqësisë. Kotzias: S’kemi ligj lufte me Shqipërinë

  21 Mars, 2016

  bushati-kotziasPlot 20 vjet nga firmosja e Traktatit të Miqësisë mes Greqisë dhe Shqipërisë, më 21 mars 1996, ministrat e Jashtëm të dy vendeve janë takuar në Athinë.

  Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias janë shprehur të gatshëm të adresojnë një sërë temash dhe problemesh mes dy vendeve, për të mbyllur atë që presidenti grek Prokopis Pavllopullos ...

 • “Bankers Petroleum” do shitet te kinezët e “Geo-Jade Petroleum”

  21 Mars, 2016

  Bankers“Bankers Petroleum Ltd.”, kompania që ka me koncesion fushën naftëmbajtëse të Patos Marinzës bën të ditur sot se ka hyrë në një marrëveshje definitive me “Alberta Ltd.” (blerësi) dhe “Charter Power Investment Limited” për blerjen e të gjitha aksioneve të “Bankers” (“Bankers Shares”) me një çmim cash prej 2.20 për aksion (Bankers Share).

  Blerësi dhe “Charter Power” janë degë të ...

 • Marrëveshja KESH-OSHEE, Konkurrenca: Nuk cënohet liria e tregut

  18 Mars, 2016

  Energjia-KESHAutoriteti i Konkureencës e ka cilësuar si të rregullt marrëveshjen mes OSHEE-së dhe KESH-it për të shitur tepricat e energjisë së prodhuar nga kaskada e Drinit në kushtet e prurjeve të mëdha, me qëllim plotësimin e humbjeve në rrjetin e shpërndarjes.

  Tepricat e energjisë, kooporata i eksportonte me një çmim jo të favorshëm ndërsa nga ...

 • Kriza e emigrantëve, Rama: Gati për t’u bërë pjesë e zgjidhjes europiane

  18 Mars, 2016

  rama DimitrisKriza e emigrantëve të larguar nga zonat në konflikt dhe perspektiva e anëtarësimit të Shqipërisë në BE kanë qenë temat kryesore të diskutimit mes kryeministrit Rama dhe Komisionerit europian të Migrimit, Dimitris Avramopoulos.

  Rama dhe Avramopulos shprehën mendimin se kriza migratore me të cilën përballet sot Europa ka nxjerrë në pah nevojën për një përgjigje kolektive duke evidentuar rëndësinë ...

 • Emigrantët, Tahiri: Presim vendimin e BE-së, por s’do t’i hapim kufijtë

  16 Mars, 2016

  tahiriShqipëria është në pritje të një vendimi të përgjithshëm në nivel evropian për përballimin e krizës, por në asnjë rast nuk ka ndërmend të hapë kufijtë për emigrantët.

  Kështu deklaroi ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri, në një intervistë për “AFP”, ku theksoi se  “tani për tani, situata është e qetë”. Ministri informoi se, Shqipëria kërkon ndihmën e Italisë për kontrollin ...

 • Yazdgerdi: shqiptarët duan një gjyqësor të pakorruptuar

  15 Mars, 2016

  YazdgerdiSot është 25 vjetori i rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë. Të vendosura fillimisht në vitin 1922, marrëdhëniet u ndërprenë pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste në vitin 1939. Pas humbjes së Italisë në Luftën e Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara dërguan një mision në Shqipëri në vitin 1945 për të shqyrtuar mundësinë e ...

 • Prodhimi maksimal, KESH përmirëson financat. Në dy muaj, 9 mln euro nga shitja

  14 Mars, 2016

  rreshjet hidrocentraletReshjet e dendura gjatë dy muajve të fundit, përveç se kanë përmirësuar ndjeshëm situatën hidrike në vend, kanë ulur rreziqet edhe për financat e shtetit. Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se, Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare ka arkëtuar këtë vit mbi 9 milionë euro nga eksporti i energjisë së tepërt.

  Burime zyrtare nga KESH bëjnë ...

 • Venecia thotë fjalën e fundit, ‘topin’ e ka politika shqiptare

  11 Mars, 2016

  veneciaaaSaga e rekomandimeve dhe e opinioneve të ekspertëve të Venecias ka marrë fund. Komisioni miratoi këtë të premte draftin përfundimtar të reformës në drejtësi duke e lënë topin në fushën e politikës shqiptare për kalimin e saj.

  Lajmi është konfirmuar fillimisht nga delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri përmes rrjeteve sociale.

  “Komisioni i Venecias miratoi opinionin ...

 • Shqiptarët, shumica e të huajve në Greqi

  10 Mars, 2016

  greqiEmigrantët shqiptarë përbëjnë pjesën dërrmuese të të huajve në Greqi. Ministria e Brendshme greke ka njoftuar të dhënat që lidhen me zbatimin e Ligjit të Ri të emigracionit, ku  vlerësohet se rreth 384.000 shqiptarë  kanë përfituar Lejet e Qëndrimit, nga rreth 553.000 emigrantë të huaj që ndodhen gjithsej në Greqi.

  Në numrin e përgjithshëm të shqiptarëve përfshihen edhe  rreth 43 ...

 • Rama: Referendum për mandatin tim

  9 Mars, 2016

  ramaMblidhet Asambleja e Partisë Socialiste. Rama kritika deputetit Blushi dhe pranon: Statuti nuk është respektuar. Blushi: Idea e referenudmit një marrëzi. Shmang garën

  Mbledhja e sotme e AsaNë Shqipëri kryetari i partisë socialiste Edi Rama pranoi sot se statuti i kësaj force politike është shkelur me mosorganizimin e zgjedhjeve për drejtuesin e saj në vitin 2013. Ai ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"