LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri, rrëzohet helikopteri i ushtrisë

  6 Prill, 2016

  ndihma helikopteritHumbasin jetën dy pilotët. I plagosur ushtaraku i tretë në bord. Helikopteri ra në liqenin e Shkodrës. Shefi i Shtabit të ushtrisë Bazo: Hetime për rrethanat e aksidentit

  Në Shqipëri një helikopter i forcave ajrore është rrëzuar sot pasdite në Liqenin e Shkodrës, pak kilometra nga qyteti verior i vendit. Dy pilotët kapiteni Florian Deliaj dhe togeri Donald Hoxha ...

 • Greqia: studim për linjë hekurudhore me Shqipërinë

  6 Prill, 2016

  hekurudhaKëshilli i Rajonit të Epirit, në Greqinë  Veriore,  ka shpallur konkurimin për këshillim teknik  dhe studimin mbi zhvillimin  e ndërtimit të rrjetit hekurudhor mes këtij rajoni dhe Shqipërisë. Sipas burimeve  zyrtare greke kompania që do të studiojë ndërlidhjen e  dy rrjeteve hekurudhore mes Greqisë dhe Shqipërisë,  do të duhet të bashkëpunojë edhe me autoritetet shqiptare të hekurudhave .

  Ndërkohë, financimi për këtë proces paraprak  tashmë është shpallur nga ...

 • Dokumentet e Panamasë dhe Shqipëria

  5 Prill, 2016

  Autoritetet vihen në lëvizje, pas publikimit të rastit të kompanisë GFI Technologies, fituese në 2013, së bashku me një shoqëri zvicerane, e tenderit të markimit të karburanteve

  panamapapersEdhe në Shqipëri autoritetet janë vënë në lëvizje për të shqyrtuar rastet e mundshme të kompanive që veprojnë në territorin e saj të cilat mund të rezultojnë të përfshira në cështjen “Dokumentat e ...

 • Koncesionari që firmosi me qeverinë “Berisha”, në skandalin e Panamasë

  4 Prill, 2016

  panamapapersPas publikimit të dokumenteve të para të “Panama Papers”, menjëherë është ngritur pyetja se kush është Ismail Mulleti, emri i vetëm shqiptar deri tani, i cili rezulton i lidhur me kompanitë offshore të regjistruara në Panama.

  Emri i Mulletit figuron në lidhje me kompaninë “GFI Technologies”, e themeluar në maj të vitit 2013.

  E njëjta kompani del në skenë si fituese ...

 • “Shqipëria tjetër”, një përrallë mes maleve të Shqipërisë

  4 Prill, 2016

  SHQIPERIA-TJETERDikur, të kaloje Leqet e Hotit ishte një rrezik i vazhdueshëm. Rruga e pashtruar, mungesa e mbrojtëseve anësore dhe humnera e frikshme ishin udhëtare të pandara të çdo kalimtari, banori apo edhe turisti, që kërkonte të prekte Kelmendin. Sot duket sikur flasim për dy zona krejtësisht të ndryshme.

  Natyra e virgjër, historitë e shumta të ...

 • Arrihet marrëveshja, hapet Aeroporti i Kukësit

  1 Prill, 2016

  kukesi aeroportiKontrata që i garantonte ekskluzivitetin e fluturimeve në gjithë Shqipërinë kompanisë koncesionare që menaxhon Aeroportin e Rinasit, është ndryshuar. Ministri i Transportit, Edmond Haxhinasto njoftoi arritjen e marrëveshjes me kompaninë dhe hapjen për fluturime të Aeroportit të Kukësit, i cili prej disa vitesh ndodhej në pritje.

  Në një konferencë për mediat me përfaqësues të ...

 • Hahn: Miratoni reformën përpara pushimeve të verës!

  31 Mars, 2016

  hahn-durres“Reforma në drejtësi duhet miratuar para pushimeve verore dhe duhet të nisë zbatimi sa më shpejt. Në tetor duam rezultate premtuese”.

  Këto janë afatet e vëna nga komisioneri Johannes Hahn për mazhorancën dhe opozitën në Shqipëri në lidhje me reformën. Një ditë pas takimit me Ramën e Bashën, Hahn thotë se ishte shumë i ...

 • Tiranë: Komisioneri Hahn u bëri thirrje partive të miratojnë reformën e drejtësisë

  30 Mars, 2016

  HahnKomisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn, vizitoi sot Tiranën për të nxitur focat politike të ecin përpara me reformimin e sistemit të drejtësisë, për ta bërë atë të dobishëm për qytetarët dhe ekonominë.

  Zoti Hahn bëri thirrje për dialog politik mes palëve për reformimin e gjykatave dhe të proesit zgjedhor dhe zbatimin e ligjit të dekriminalizimit.

  Japonia, së shpejti me ambasadë në Tiranë 29 Mars, 2016

  Bushati-JaponiSë shpejti Japonia do të ketë ambasadën e vet në Tiranë.

  Dhoma e Lartë Japoneze ka miratuar projektbuxhetin e vitit 2016, ku parashikohet nga pikëpamja financiare ligjore hapja e ambasadës në Tiranë më 1 janar 2017.

  Lajmi bëhet i ditur nga ministria e Punëve të Jashtme, sipas së cilës një vit më parë, gjatë vizitës zyrtare të ministrit Ditmir Bushati në ...

 • Të rinjtë kënaqin De Biasin. Fitore në Luksemburg, golat nga Sadiku dhe Cikalleshi

  29 Mars, 2016

  luksemburg shqiperiLojtarët rezervë dhe të rinjtë që duan të jenë pjesë e kuqezinjve në Euro 2016 i kthejnë buzëqeshjen trajnerit De Biasi në Luksemburg. Kuqezinjtë tanë fituan 2-0 ndaj modestëve të drejtuar nga Luk Holtz në një stadium ku kishte më shumë tifozë kuqezi sesa vendas.

  Edhe pse me një formacion të rinovuar, kuqezinjtë dominuan ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"