LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Veliaj: ndryshime radikale në Tiranë

  18 Qershor, 2015

  Kandidati i së majtës për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj, flet në një intervistë për Zërin e Amerikës për planet e tij për kryeqytetin, ndërhyrjet emergjente dhe projektet e mëdha, për akuzat e opozitës ndaj tij dhe familjes së tij

  veliajNë Shqipëri, kandidati i së majtës për Bashkinë e Tiranës Erion Veliaj thotë se oferta e tij parashikon një ndryshim ...

 • Komisionerët e Helsinkit, thirrje për zgjedhje të lira dhe të drejta në Shqipëri

  18 Qershor, 2015

  Kryetari dhe një nga anëtarët e Komisionit amerikan të Helsinkit thanë në prag të zgjedhjeve lokale se “populli i Shqipërisë meriton një shans për të zgjedhur një qeverisje lokale të përgjegjshme dhe të ndershme që është jetike për t’i ndihmuar të realizojnë aspiratat për shtet ligjor dhe mirëqenie”.

  Kongresmenët republikanë Chris Smith dhe Robert Aderholt thonë në deklaratën e tyre se “qytetarët shqiptarë duhet të jenë në gjendje të kenë besim ...

 • TAP hap tenderin për tubacionin detar, si lidhet me Italinë

  16 Qershor, 2015

  gazsjellesi-tapGazsjellësi TAP ka shpallur hapjen e tenderit për pjesën inxhinierike, prokurimin, ndërtimin dhe instalimin të pjesës detare të projektit si tubacion nënujor me diametër 36 inç në detin Adriatik mes brigjeve të Shqipërisë dhe Italisë jugore me gjatësi rreth 105 km. Në tender pritet të marrin pjesë kompanitë e kualifikuara në muajin shkurt, ndërsa kontrata pritet të lidhet në ...

 • Britanikët: Shtatë mrekullitë e një vizite në Shqipëri

  15 Qershor, 2015

  Borsh

  Shqipëria është një ndër vendet ende të pazbuluara, më të mrekullueshme në Ballkan. Portali britanik “Saga” sugjeron anglezët se përse duhet vizituar vendi ynë dhe cilët janë qytetet apo vendet më piktoreske që nuk duhen humbur gjatë verës.

  Janë disa nga këto vende, që e bëjnë Shqipërinë tepër interesante, për ta vizituar. Janë rreth 7 qytete apo resorte ...

 • Kotzias: Greqia, paketë propozimesh për zgjidhjen e problemeve me Shqipërinë

  11 Qershor, 2015

  Kotzias GrekuMinistri i Jashtëm grek Nikos Kotzias ka deklaruar se shumë shpejt, Greqia do të ketë një paketë propozimesh për zgjidhjen e të gjitha problemeve me Shqipërinë. Ai ka folur në Ligjëratën vjetore SEESOX, në Kolegjin St. Antony, të Universitetit të Oksfordit.

  “Greqia dhe Shqipëria janë të lidhura me një të shkuar të pasur, ëndrra ...

 • Marinza, “Bankers” avancon procesin e dëmshpërblimeve

  11 Qershor, 2015

  demshperblim BankersKompania “Bankers” po ecën shpejt me procesin e dëmshpërblimit të banorëve të prekur nga incidenti i çlirimit të gazit, më 1 prill të këtij viti, në zonën e Marinzës.

  Pas miratimit të raportit nga Komisioni i Vlerësimit të Dëmeve, “Bankers” ka dëmshpërblyer 45 shtëpi nga zona B, që është zona me dëme më të ...

 • Skema e mashtrimit, sipas prokurorisë: Becchetti, fatura fiktive dhe vjedhje me rimbursimin e TVSH-së

  9 Qershor, 2015

  becchettiTop Channel zbardh argumentat e Prokurorisë që është ngritur akuza, në bazë të të cilave gjykata ka vendosur masën e sigurisë për presidentin e Agon Channel, Francesco Becchetti dhe disa shtetas të tjerë italianë dhe shqiptarë, të dyshuar si të përfshirë në pastrim parash dhe evazion fiskal.

  Në dokument grupi hetimor thotë se, “ka provuar skemën përmes të cilës biznesmeni ...

 • Donald Lu: Së shpejti ndalimi i vizave për zyrtarët e korruptuar

  5 Qershor, 2015

  Donald LuNë Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu, vlerëson procesin e deritanishëm të pastrimit të listave të kandidatëve për zgjedhjet vendore të 21 qershorit, nga persona me të kaluar kriminale, pavarësisht se në to kanë mbetur ende të tillë. Në një intervistë eskluzive për Zërin e Amerikës, ambasadori amerikan, jep  konsideratat e tij për fushatën zgjedhore. Ai flet dhe për ...

 • Energjia, zyrtarja e DASH-it në Tiranë

  4 Qershor, 2015

  Zëvendës Ndihmës Sekretarja amerikane për Diplomacinë Energjitike Robin Dunnigan takon ministrin shqiptar Gjiknuri. Diskutohet projekti TAP. Dunnigan: Eshtë me rëndësi strategjike për SHBA-të”.

  proekti tapZëvendës Ndihmës Sekretarja amerikane për Diplomacinë Energjitike Robin Dunnigan zhvilloi sot në Tiranë disa takime me anëtarë të kabinetit të Qeverisë shqiptare, ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati dhe Ministrin e Industrisë dhe Energjisë Damian Gjiknuri. Zyrtarja ...

 • Shqipëri: Qytetarët të pakënaqur me mënyrën e bërjes së politikës

  3 Qershor, 2015

  Një zyrtar i lartë i Institutit Demokratik Kombëtar, thotë se shqetësimet kryesore të qytetarëve shqiptarë kanë të bëjnë me ekonominë dhe punësimin dhe se korrupsioni mbetet një problem madhor që pengon shanset e tyre. Drejtori për Evropën Qendrore dhe Lindore i kësaj organizate amerikane, Robert Benjamin, thotë se politikanët në Shqipëri duhet t’u përgjigjen interesave të qytetarëve dhe jo të merren vazhdimisht me luftën politike kundër kundërshtarëve dhe se ai ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"