LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ndeshja Shqipëri – Zvicër dhe një kapiten me tri pasaporta

  10 Qershor, 2016

  Lorik CanaAi luan kundër vendit, në të cilin është rritur e punon dhe për vendin, në të cilin s’ka jetuar asnjëherë. Lorik Cana ka tri pasaporta, e megjithatë ajo shqiptare është më e rëndësishmja për 32 vjeçarin.

  Kombetarja“Qëllimi im ka qenë gjithmonë, të luajë në skenën e madhe për ...

 • SHBA e BE ofruan plan kompromisi

  10 Qershor, 2016

  rama bashaReforma në Drejtësi, burime ndërkombëtare i thanë Zërit të Amerikës se para takimit Rama-Basha, palëve iu paraqit një variant i ri ku kërkohej që secili të përshtaste pozicionet. Rama në parlament: Gati të negociojmë sërish me opozitën

  Zëri i Amerikës ka mësuar arsyen se përse ambasada e Shteteve të Bashkuara deklaroi dje se ndërsa “Qeveria shfaqi ...

 • Takimi Rama-Basha, SHBA: Zhgënjim për dështimin

  9 Qershor, 2016

  Ambasada USADeklaratë e ambasadës amerikane: Qeveria shfaqi fleksibilitet, por, në fund, opozita nuk bëri të njëjtën gjë. Reagon PD, publikohen emailet me OPDAT dhe EURALIUS për modelin e emërimeve nga parlamenti. Bylykbashi: Këto fakte dëshmojnë fleksibilitetin e PD-së

  Në Shqipëri ambasada e Shteteve të Bashkuara shprehur sot “zhgënjimin e saj që takimi i 6 qershorit mes Kryeministrit ...

 • Tiranë: Polemika qeveri – KLD mbi gjyqtarin që pezulloi kryepolicin Çako

  9 Qershor, 2016

  polici CakoPërfaqësuesit e qeverisë dhe ata të drejtësisë shkëmbyen akuza të ashpra të mërkurën lidhur me vendimin e gjykatës së Tiranës për pezullimin nga detyra të drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Haki Çako.

  Në qendër të kritikave u vendos gjyqtari Arjan Aliaj, i cili vendosi dy ditë më parë, pas kërkesës së prokurorisë, që zoti Çako të pezullohej ...

 • Shqipëria dhe Islanda: vende të vogla, heronj të mëdhenj

  9 Qershor, 2016

  Shqipëria merr pjesë për herë të parë në një kampionat ndërkombëtar futbolli. Edhe Islanda ka një premierë të tillë në Francë. Çfarë efrojnë ekipet e këtyre vendeve të vogla?

  futbol DE-ALB 67Fotografia ilustruese: Ndeshja Shqipëri-Gjermani në Tiranë më 17.12.1967 sulmuesi gjerman Peter Meyer (majtas) i paraprin mbrojtësit shqiptar Rogami në gjuatjen e topit. Kombëtarja gjermane duke luajtur para 28.000 tifozëve ...

 • Pas Bashës…Rama në Top Story: Drafti nis rrugën për Kuvend

  6 Qershor, 2016

  rama top storyDy javë më parë,  Top Channel provokoi Lulzim Bashën dhe Edi Ramën nëse ata do të takoheshin me njëri-tjetrin për reformën në drejtësi. Kur të dy ranë dakort, ajo që ngeli ishte caktimi i datës dhe i detajeve të tjera.

  Palët u vunë në kontakt dhe takimi u realizua këtë të hënë, por ...

 • Drejtësia, dështon takimi Rama-Basha

  6 Qershor, 2016

  Rama BashaPalët nuk arritën dakortësi lidhur me formulën e emërimeve të anëtarëve të institucioneve të Drejtësisë nga ana e parlamentit. Kryeministri: Pranuam dy të tretat. Basha: Kërkuam formulën e “vendeve të rezervuara” e cila garanton moskapjen

  Ka dështuar sonte takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të opozitës Lulzim Basha për Reformën në Drejtësi. Pas tre orësh bisedimesh mes palëve, ...

 • Ministri i jashtëm grek viziton Shqipërinë

  6 Qershor, 2016

  ministrat e jashtem grek dhe shqShqipëria dhe Greqia do të krijojnë një mekanizëm të përbashkët për të zgjidhur gradualisht çështjet e mbetura pezull mes dy vendeve.

  Ministri grek i punëve të jashtme Nikos Kotzias, po zhvillon një vizitë dyditore në Tiranë, ku u prit me tubime proteste nga shqiptarët e krahinës së Çamërisë.

  Ata kërkojnë respektimin e të drejtave njerëzore të ...

 • Shqipëri-Kosovë, qeveritë diskutojnë rrugën e përbashkët të së ardhmes

  3 Qershor, 2016

  Qeveri-Shqiperi-KosoveKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se në këto dy vite “fëmijët shqiptarë mësojnë gjuhën amë me të njëjtën abetare, duke njehsuam sistemin parauniversitar, kurrikulat tona, duke hedhur themelet e një arsimi mbarëkombëtar”. “Kemi nxitur bashkëpunimin universitar në fushën e kërkimit shkencor”, tha ai.

  Më pas, duke folur në hapje të mbledhjes së dy qeverive të Shqipërisë e Kosovës, ai shtoi ...

 • 2 Qershor, 2016

  korupcioni percepcioniSondazhi, 89 përqind e qytetarëve mendojnë se ky fenomen është i përhapur ose shumë i përhapur. Ambasadori Lu: Korrupsioni në drejtësi jo vetëm që lejon gjykatësit e politikanët të mbushin xhepat me para të pista por po shkatërron dhe jetët e njerëzve të thjeshtë

  Në Shqipëri, një sondazh mbi nivelin e korrupsionit tregon se pothuajse 89 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"