LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ismail Kadare i bëri letrat shqipe pjesë të letërsisë botërore

  28 Janar, 2016

  kadare80-vjetori i lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare ka tërhequr edhe vëmendjen e shtypit të huaj. Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” i kushton Kadaresë një shkrim me titullin “Klima e rebelimit”.

  Ismail Kadare zëri letrar i patriotizmit shqiptar mbush 80-vjet shkruan publicisti dhe shkrimtari i njohur austriak, Karl-Markus Gauss në gazetën gjermane Süddeutsche Zeitung (28.01) duke theksuar se është pikërisht Ismail Kadare ...

 • Ambasadori Lu: Drejtësia parësore për SHBA-të

  27 Janar, 2016

  Ambasadori LuINTERVISTA/ Ambasadori amerikan flet pas një viti qëndrimi në Shqipëri. “Në pranverë 2016, vendi do të ketë një reformë të thellë të gjyqësorit”. Zoti Lu shprehet për lidhjet e politikës me krimin, procesin e dekriminalizimit, fenomenin e korrupsionit dhe ngritjen e Byrosë kombëtare të hetimit

  Në Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu, thotë se realizimi i Reformës në Drejtësi është ...

 • Freedom House: Shqipëria dhe Kosova ende pjesërisht të lira

  27 Janar, 2016

  Freedom House
  Rënia ekonomike globale dhe frika nga trazirat sociale kanë çuar në rritjen e shtypjes politike nga qeveritë autoritare në vitin 2015 thuhet në raportin e organizatës Freedom House. Në raportin, i cili vlerëson shkallën e lirive demokratike në vendet e botës, Shqipëria dhe Kosova radhiten në mesin e vendeve pjesërisht të lira.

  Organizata Freedom ...

 • TI: Shqipëria dhe Kosova përparojnë në luftën kundër korrupsionit

  27 Janar, 2016

  tiOrganizata ndërkombëtare Transparency International publikoi të mërkurën “Treguesin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2015”, në të cilin janë përfshirë 168 vende të botës.

  Sipas këtij raporti, Shqipëria ka shënuar përparim më të madh duke u radhitur në vendin e 88-të me 36 pikë, ndryshe nga viti 2014 kur ishte në vendin e 110-të.

  Kosova e e cila vitin e kaluar ...

 • Donald Lu: Të largojmë politikanët e korruptuar dhe me lidhje kriminale

  26 Janar, 2016

  Tryeza-antikorrupsionDitën e sotme, kryeministri Edi Rama, kryetari i Kuvendit Ilir Meta dhe kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, janë ulur në një tryezë për të diskutuar mbi “Korrupsionin zgjedhor”.

  Mësohet se, presidenti i vendit Bujar Nishani ka konfirmuar se nuk do të marrë pjesë në konferencë.

  Gjithashtu, në këtë konferencë të organizuar nga Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë, me temë “Korrupsioni zgjedhor, ...

 • Shqipëria kërkon rritjen e përfitimeve nga TAP

  25 Janar, 2016

  tap-tapQeveria shqiptare do të pajtojë një tjetër kompani konsulence, këtë herë për të bërë krahasimin mes përfitimeve që merr shteti shqiptar nga marrëveshja e nënshkruar me konsorciumin TAP, me përfitimet që rrjedhin nga e njëjta marrëveshje për shtetin grek, në porporcion me investimin në secilin shtet.

  Në marrëveshjen e nënshkruar në vitin 2013, ekziston një ...

 • TAP, Gjiknuri: Përmbyllet shumë shpejt masterplani i gazit në Shqipëri

  25 Janar, 2016

  gjinkuri tapMasterplani i gazit në Shqipëri do të përmbyllet shumë shpejt, bëri të ditur ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, gjatë takimit të komisionit të nivelit teknik mes Shqipërisë, Italisë dhe Greqisë për projektin TAP.

  “Gazsjellësi është një projekt kyç e strategjik për infrastrukturën e gazit në rajonin tonë. Punimet po shkojnë sipas parashikimeve ...

 • Takime intensive të reporterëve të Venecias

  22 Janar, 2016

  reporteret e veneciasReporterët e Venecias vijuan këtë të premte takimet me aktorët e reformës në drejtësi. Rreth mesditës, ata janë takuar me ekspertët e nivelit të lartë, ndërkohë që rreth orës 15:00, pritet të takojnë edhe bashkëkryetarin e Komisionit të Posaçëm Parlamentar për këtë reformë, Fatmir Xhafajn.

  Reporterët pritet të dalin në një konferencë për ...

 • Hyjnë në fuqi gjobat e reja, kur bllokohet patenta

  22 Janar, 2016

  policia ALBNga sot drejtuesit e mjeteve, do të duhet të zbatojnë rregullat e reja të qarkullimit, pasi gabimet do të kushtojnë më shtrenjtë, që nga niveli i gjobave e deri te bllokimi i patentave. Kodi i plotë i publikuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor, përfshin 10-fishim të gjobave për personat që dëmtojnë sinjalistikën rrugore, apo nuk marrin ...

 • Reforma në drejtësi, “Venecia” takime në Tiranë

  21 Janar, 2016

  takimi komisioni per reforma ne drejtesiRaporterët e Komisionit të Venecias kanë nisur sot në Tiranë takimet për paketën e ndryshimeve kushtetuese të reformës në drejtësi.

  Axhenda dy ditore e tyre filloi në orën 11:00 me takimin me ekspertë të nivelit të lartë vendas dhe të huaj të Komisionit të Posaçëm për reformën në drejtësi.

  Në takimin që zgjati rreth dy orë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"