LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Reforma në drejtësi, “Venecia” takime në Tiranë

  21 Janar, 2016

  takimi komisioni per reforma ne drejtesiRaporterët e Komisionit të Venecias kanë nisur sot në Tiranë takimet për paketën e ndryshimeve kushtetuese të reformës në drejtësi.

  Axhenda dy ditore e tyre filloi në orën 11:00 me takimin me ekspertë të nivelit të lartë vendas dhe të huaj të Komisionit të Posaçëm për reformën në drejtësi.

  Në takimin që zgjati rreth dy orë ...

 • Procesi i Berlinit – Ballkani Perëndimor në rajon real ekonomik dhe politik

  21 Janar, 2016

  Përfundoi në Tiranë takimi i dytë tripalësh Shqipëri-Itali-Serbi në nivel ministrash të Jashtëm. Ministrat kërkuan financime nga BE për projektet e përbashkëta. Shërbimet e fshehta do të forcojnë bashkëpunimin.

  dacic bushatiBashkëpunimi rajonal është fjala kyç e procesit të Berlinit, nismës diplomatike para dy vitesh të kancelares gjermane Angela Merkel, për t’i dhënë energji te re procesit të afrimit të Ballkanit ...

 • Gentilioni në Tiranë: Ekstremizmi, një rrezik që i prek të gjithë

  20 Janar, 2016

  paolo-gentilioniPas mbledhjes trepalëshe në Tiranë, të mbajtur mes ministrave të Jashtëm të Shqipërisë-Serbisë dhe Italisë, Bushati, Gentilioni, dhe Daçiç folën në konferencën e përbashkët. Ministri i Jashtëm i Italisë, Paolo Gentilioni diskutoi për fenomenin e terrorizmit, për të cilin ai kërkoi angazhim të përbashkët për ta luftuar, pasi sipas tij, është “një rrezik që i prek të gjithë”.

  “Shqetësimi për rrezikun ...

 • “Shqipëria tjetër”, grekët kërkojnë Vorio Epir në Lunxhëri

  18 Janar, 2016

  LunxheriPërballë Gjirokastrës, krahina e Lunxhërisë qëndron e derdhur në fshatrat e saj. Shpërndarë malit të Lunxhit, ato vështirë se të japin përshtypjen e një zone që po kalon jo pak vështirësi.

  “Lunxhëria është një nga ato zona, që ka pasuri të pafundme jo thjesht natyrore, por edhe kulturore e historike. Një ndërthyrje, që do të ...

 • ‘Shkëlqimi i Gjermanisë, realiteti i Shqipërisë’

  18 Janar, 2016

  Gazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” në një artikull të saj i kushton vëmendje emigracionit në Shqipëri, të cilin shumë shqiptarë e shohin si shpresën e vetme për një jetë më të mirë, por edhe shanseve të turizmit.

  aeroportiShumë të rinj shqiptarë përpiqen të vijnë në Gjermani për të kërkuar fatin e tyre, por tani ata po kthehen radhazi nga ky ...

 • Shqipëri: dritëhijet e reformimit të sistemit të drejtësisë

  16 Janar, 2016

  Komuniteti ndërkombëtar nuk ka folur asnjëherë kaq hapur dhe qartë për domosdoshmërinë e kësaj reforme. Por procesi është mjaft i ngadaltë e me dilema. Analistëve e medias: ndikimin kryesor e ka kasta politike e vendit.

  kuvendi i SHQReforma në drejtësi i ka kaluar të gjitha parashikimet. Në aspektin kohor, duhej të votohej vjeshtën e vitit të kaluar, por si kanë ...

 • Startup në Shqipëri

  13 Janar, 2016

  fusha shqiperiShqipëria është raskapitur mes korrupsionit dhe papunësisë ekstreme. Në njëzet vitet e fundit rreth një e katërta e popullsisë është larguar nga vendi. E megjithatë ka edhe disa që nuk duan të dorëzohen.

  Gjendja në Shqipëri është deprimuese. Ky vend i vogël i Europës është i dërmuar mes korrupsionit dhe papunësisë ekstreme. Shumë shqiptarë i kanë humbur shpresat në ...

 • Publikohet drafti i reformës; ndryshimet kushtetuese që propozojnë ekspertët e nivelit të lartë

  12 Janar, 2016

  per-draftinBëhet publik drafti përfundimtar i ndryshimeve ligjore të ekspertëve të nivelit të lartë të reformës në drejtësi. Përveç sanksionimit në Kushtetutë të legjislacionit që lidhet me integrimin europian, dallimi mes këtij drafti dhe atij të ekspertëve të Ministrisë së Drejtësisë është mëse i qartë.

  Ndërsa Ministria e Drejtësisë propozon që e gjithë ...

 • Publikohen përgjime të prokurorisë

  12 Janar, 2016

  artan hoxhaGazetari i News24 nxjerr dokumentat e organit të akuzës dhe bisedat e përgjuara gjatë hetimit të biznesmenit Kastriot Ismailaj, mes tyre dhe mesazhe e komunikime me kreun e LSI-së Ilir Meta

  Që prej vitit 2008 biznesmeni Katriot Ismailaj ishte nën hetim nga prokuroria nën dyshimin e pastrimit të parave. Në rrugë zyrtare telefoni i tij ishte vënë në përgjim. Sipas ...

 • Moratorium 10-vjeçar kundër prerjes së pyjeve

  11 Janar, 2016

  edi ramaMoratoriumin 10-vjeçar për të mos shfrytëzuar pyjet, Kryeministri Edi Rama e cilësoi një hap tjetër për mbrojtjen e natyrës dhe shmangien e shkatërrimit të mëtejshëm të saj.

  “Shkatërrimi i pyjeve, i shtretërve të lumenjve, shfrytëzimi barbar për lëndë drusore dhe ndërtim dhe shkatërrimi i infrastrukturës mbrojtëse, na ka sjellë vit pas viti në buzë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"