LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Reichel në Tiranë: Mbështesim përpjekjet që strukturat kriminale të mos depërtojnë në politikë

  16 Mars, 2015

  Flet ekskluzivisht për DW Dr. Ernst Wolfgang Reichel, i ngarkuar me punë i qeverisë së Gjermanisë për Europën Juglindore, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s. Në Tiranë ai pati takime me përfaqësues të qeverisë dhe të opozitës.DW: Dr. Reichel, duke u fokusuar tek zhvillimet në Shqipëri pas marrjes së statusit të vendit kandidat, cilat mbeten sfidat kryesore tashmë në procesin e integrimit europian?
  Dr. Ernst Wolfgang Reichel: Shqipëria ka shumë për ...

 • Bami dhe Doshi sërish përballë, prokurorët ballafaqojnë dy personazhet kyç

  13 Mars, 2015

  Durim Bami, i cili po mbahet i paraburgosur nën masën “arrest me burg” për dyshimet e vrasjes së mbetur në tentativë, u soll në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për t’u ballafaquar me deputetin denoncues Tom Doshi. Procesi i daljes përballë Doshit është kryer jo vetëm sipas standardit pyetje-përgjigje, por edhe me teknikat speciale të hetimit, siç u shprehën burimet.

  Kjo, pasi prokurorët vlerësuan gjatë ditës se, nëse të dyja ...

 • Komunat e veriut nga një prilli, pa paga

  13 Mars, 2015

  Autoritetet e Qeverisë së Kosovës kanë njoftuar se punëtorët e komunave në veri të Kosovës, që nga 1 prilli do të mbesin pa paga, në qoftë se kryetarët e këtyre komunave nuk e vendosin bashkëpunimin me institucionet qendrore të Kosovës.Për shkak të mos-harmonizimit buxhetor, këtyre komunave u janë bllokuar llogaritë që nga 1 marsi.

  Propozimi i këtyre komunave për buxhetin nuk ishte në harmonizim me atë që përcakton Qeveria e Kosovës ...

 • Fan Noli: Si u bëra shkrimtar

  13 Mars, 2015

  Sot është 50-vjetori i vdekjes së Fan Nolit, udhëheqës i shquar i komunitetit shqiptaro-amerikan, ish-kryeministër i Shqipërisë dhe ndër njerëzit më të rëndësishëm të letrave shqipe. Noli erdhi për herë të parë në SHBA në vitin 1906, organizoi kishën autoqefale shqiptare me qendër në Boston, themeloi bashkë me të tjerë Federatën Vatra, shkoi në Shqipëri për të ndihmuar në forcimin e shtetit të brishtë, jetoi për një kohë në mërgim ...

 • Xhamitë e Turqisë në botë

  13 Mars, 2015

  Gjatë vizitës së tij në Kubë në janar, presidenti Erdogan kërkoi që Turqia të lejohet të ndërtojë një xhami në Havanë. Turqia po ndërton ndërkohë 18 xhami të mëdha në mbarë globin, përshi një në Tiranë ku mund të falen më shumë se 4 mijë besimtarë. Xhami do të ndërtohen gjithashtu në Shtetet e Bashkuara, Rusi, Kazakistan, Filipine, Britani, territoret palestineze dhe Somali.Projekti i ndërtimit të xhamive është një strategji ...

 • Tiranë, opozita në protestë

  12 Mars, 2015

  Manifestimi kundër qeverisë për Cështjen Doshi. Kryetari demokrat Basha: Ne nuk ndalemi derisa Rama e Meta të largohenNë Tiranë opozita zhvilloi sot një protestë në bulevardin qëndror të kryeqytetit për të kërkuar largimin e qeverisë dhe dorëheqjen e kryetarit të parlamentit Ilir Meta, pas debateve të forta që ka shkaktuar prej disa ditësh cështja e deputetit Tom Doshi i cili ka akuzuar drejtpërdrejt zotin Meta si organizator i një plani ...

 • Policia, kontrolle të rrepta për protestën

  11 Mars, 2015

  Policia ka të dhëna se gjatë protestës së të enjtes mund të qarkullojnë njerëz të armatosur për të krijuar trazira. Nëndrejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Altin Qato deklaroi se do të kontrollohen ambjente dhe persona që dyshohen se do të qarkullojnë armë. “Në kuadër të këtyre masave dhe vlerësimit të disa informacioneve nga institucionet ligjzbatuese, Policia e Shtetit do të ushtrojë kontrolle në të gjitha akset rrugore, si ...

 • Ristani: Rama-Meta në panik nga protesta madhështore

  11 Mars, 2015

  Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani, deklaroi se ditën e enjte qytetarët shqiptarë “do të ngrejnë zërin e tyre kundër varfërisë, mjerimit dhe arrogancës së dyshes Rama-Meta”. “Meta është akuzuar si porositës i dy vrasjeve, ndërsa Rama si bashkëpunëtor. Këta të dy kanë shtypur dhe terrorizuar njerëzit prej dy vitesh. Askush nuk e ndal marshimin e nesërm”, theksoi Ristani në një deklaratë për shtyp.

  “Mazhoranca është kapur nga paniku ...

 • LSI, Vasili: Meta nuk e jep dorëheqjen. Fakte tronditëse gjatë orëve në vazhdim

  11 Mars, 2015

  Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, deklaroi në një dalje para mediave se Ilir Meta “nuk do e japë kurrsesi dorëheqjen nga posti i Kryetarit të Kuvendit për hir të krimit të organizuar”.Zoti Vasili u shpreh kështu një ditë para protestës së PD-së: “Çdo parti është e lirë të protestojë 24 orë në ditë po të dojë për llogari të krimit të organizuar. Është e lirë të përdorë ...

 • Doshi e Frroku, ballafaqim para prokurorëve. Frroku: Asnjë dijeni për komplotin

  9 Mars, 2015

  Tom Doshi la pas krahëve eskortën e sigurisë që e shoqëronte për t’u ballafaquar në mesditë me deputetin Mark Frroku, i cili ndërkohë kishte hyrë në organin e akuzës dhjetë minuta para mikut e kolegut të tij. Te dy zgjodhën dyer të ndryshme për të kaluar pragun e akuzës e po ashtu edhe dalje të ndryshme, ndoshta një mënyrë e mirë kjo për t’ju shmangur njeri – tjetrit.

  Deputeti Doshi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"