LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • ARRSH: Situata e rrugëve nga përmbytjet

  6 Janar, 2016

  permbytje-laprakeAutoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) ka dhënë informacion mbi gjendje e rrugëve pas reshjeve të shumta në vend, që kanë nisur nga dje.

  Më poshtë, situata për të gjitha qarqet e vendit:

  Tiranë – Aksi Tiranë-Krrabë (km29)-Elbasan është i kalueshëm normalisht. Akset Tiranë-Trau Dajt-Qafë Mollë-Bizë + Trau Dajt-Antena +  Qafë Priskë-Shëngjergj janë të qarkullueshme normalisht. Në gadishmeri ...

 • Rreziku nga përmbytjet, MB: Policia në terren, ja situata deri në mesditë

  6 Janar, 2016

  permbytjet 1Moti i keq dhe me reshje të dendura shiu ka shkaktuar probleme në disa zona të vendit. Situata vijon të monitorohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile, e cila po koordinon veprimet me të gjitha Institucionet dhe strukturat operacionale në terren. Forcat e FNSH-së në gjithë vendin janë në terren në ndihmë të banorëve.

  Situata deri në orën ...

 • Rajonet më të prekura nga përkeqësimi i motit

  6 Janar, 2016

  shiShtimi i sasisë së reshjeve gjatë 12 orëve të fundit ka bërë që autoritetet të njoftojnë qytetarët rreth situatës së pritshme meteorologjike, duke i këshilluar të bëjnë kujdes në disa zona të caktuara.

  Ministria e Punëve të Brendshme, me anë të një njoftimi për shtyp, informon qytetarët se gjatë ditës së sotme, sipas buletineve meteorologjike, pritet të ketë një përkeqësim ...

 • Situata deri në mesditë, MPB: Evakuohen 25 familje në Babrru të Tiranës

  6 Janar, 2016

  permbytjetMinistria e Brendshme ka bërë të ditur të dhënat deri në mesditë të situatës në të gjithë vendin, ku prezenca e ujit është vënë re në mjaft zona, si në Tiranë, Lezhë etj.

  Sipas MPB-së, në Babrru janë evakuar 25 familje pasi shtëpitë e tyre rrezikoheshin nga përmbytjet. Në Paskuqan është çarë tubacioni i ujit ...

 • Ligji antimafia dhe reformimi i drejtësisë

  5 Janar, 2016

  prokuroriaProkuroria e Përgjithshme publikoi sot një seri prej 13 sekuestrimesh deri në 45 milionë euro të pronave të paligjshme sipas ligjit antimafia, që ka kryer në gjysmën e dytë të vitit të kaluar.

  Në dokumentin e prokurorisë renditen pasuri nga më të larmishmet; llogari bankare dhe aksione nëpër kompani private, toka bujqësore ...

 • Moti i keq, situata e përgjithshme në vend

  4 Janar, 2016

  bora ne shqiperiNë disa rajone të vendit ka pasur reshje dëbore, të cilat kanë shkaktuar vështirësi në qarkullimin e mjeteve në rrugë. Probleme të tilla janë shfaqur në qarqet e Korçës, Kukësit dhe Shkodrës, kryesisht në akset Korçë-Dardhë, Bilisht-Kapshticë, Krumë-Qafë Prush (Kosovë), Kukës-Shishtavec si dhe Qafë Thore-Theth, në Shkodër.

  Strukturat e Policisë së Shtetit, të ...

 • Reshje bore dhe në juglindje, probleme në aksin Korçë-Kapshticë

  3 Janar, 2016

  bore korcaJuglindja e vendit i është rikthyer të ftohtit dhe temperaturave të ulëta. Mëngjesin e së dielës reshje të dendura bore janë regjistruar në zonat malore duke kaluar trashësinë deri në 20 cm në zonat më të larta, ndërsa rrethi i Devollit ka qenë gjatë gjithë ditës nën reshje intensive bore.

  Sipas të dhënave në ...

 • Francë, Kadare nderohet me Legjonin e Nderit

  2 Janar, 2016

  kadareShkrimtari shqiptar Ismail Kadare është dekoruar me titullin Legjoni i Nderit nga shteti francez.

  Lajmin për këtë vlerësim prestigjoz për emrin më të njohur në rang ndërkombëtar të letërsisë shqiptare bëhet i ditur nga mediat franceze.

  Sipas burimeve mediatike, zotit Kadare i është akorduar titulli Komandant i Legjonit të Nderit.

  Bëhet fjalë për një tjetër ...

 • Investimet më të rëndësishme, në vendin e shtatë gazsjellësi TAP

  30 Dhjetor, 2015

  tapPrej 7 vitesh bota është duke u përballur me krizën më të thellë ekonomike që nga Lufta e Dytë Botërore. Për shumë ekonomistë, rrugët për daljen nga kjo situatë kalojnë nga investimet madhore, në projekte të cilat modernizojnë ekonomitë, rrisin potencialin e tyre për t’u zhvilluar dhe gjenerojnë vlerë të shtuar.

  Por cilat do të ...

 • Shpërblimet e fundvitit, Rama: Kategoritë që përfitojnë

  29 Dhjetor, 2015

  edi-ramaKryeministri Edi Rama ka bërë publike edhe skemën e shpërblimeve për festat e fundvitit. Një kategori e madhe personash përfitojnë shpërblimet që variojnë nga 2 mijë lekë deri në 50 mijë lekë të reja.

  Sipas kryeministrit kjo është një fazë e ndërmjetme, pasi pasi operacioni kompleks i reformave vazhdon.

  KATEGORITË PËRFITUESE
  Shpërblim 2 mijë lekë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"