LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shkatërrime të mëdha në Mallakastër, digjen qindra hektare me pyje

  25 Korrik, 2015

  zjarrefiksiVazhdon beteja me flakët në zonën e Mallakastrës. Zjarri i nisur prej ditës së enjte ka shkrumbuar deri me tani mbi 100 ha pyje me pisha, pemë frutore dhe ullishte. Zjarri ka prekur zona të fshtrave Gorishovë, Belishovë, Rromës dhe Drenovë.

  Zjarri ka nisur diten e enjte në mbrëmje ku në vendgjarje kanë shkuar menjëherë ...

 • Tri kompani të huaja shprehin interes për kërkimet për naftë në Shqipëri

  25 Korrik, 2015

  harta nafte shqiperiTre kompani të huaja, mes të cilave gjiganti shumëkombësh “Shell”, i kanë kërkuar qeverisë shqiptare të drejtën e kërkimit për naftë në “Bllokun 4” dhe atë të Dumresë. Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore i ka përcjellë Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë ofertat zyrtare për të dy blloqet.

  Burimet i thanë Top Channel se, ...

 • Mbyllen hetimet për Fullanin

  25 Korrik, 2015

  Ish-guvernatorit pritet t’i komunikohen akuzat ditën e hënë. Një vit hetime për skandalin e vjedhjes së Bankës së Shqipërisë. Hetime dhe për blerjen e ish Hotel Dajtit

  fullaniNë Shqipëri, prokuroria ka mbyllur hetimet ndaj ish guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani, një vit pasi në institucionin më të rëndësishëm financiar të vendit u zbulua vjedhja e afër 7 milion ...

 • Çaste që na lidhin – Rrjet pan-europian i Telekomit Gjerman

  24 Korrik, 2015

  telekomDeutsche Telekom (DT) përfundon në 2018 një rrjet pan-europian produktesh dhe shërbimesh novatore. Shqipëria është pjesë e këtij rrjeti me Telekom Albania, kompania më e re partnere me DT.

  Perspektiva e komunikimit pa kufi në epokën dixhitale do të jetë çështje kohe edhe në Shqipëri. Brenda kësaj dekade këtë do ta bëjë të mundur për të gjitha vendet e Europes ...

 • Kompensimi i pronave, Rama: Pronarëve dhe shoqërisë atë që i takon

  16 Korrik, 2015

  pronat-ramaProblemi i pronave është një peng për integrimin e vendit, por edhe një shqetësim që nuk duhet t’u lihet brezave që vijnë. U prezantua sot reforma për kthimin dhe kompensimin e pronës. I pranishëm ishte kryeministri Edi Rama, ministri i Drejtësisë, Nasip Naço, ministri i Financave, Shkëlqim Cani dhe drejtoresha e AKKP-së, Sonila Qato.

  Kjo e fundit theksoi se, ky ...

 • Kufiri detar, Bushati: Do t’i drejtohemi drejtësisë ndërkombëtare

  15 Korrik, 2015

  bushasti-kotziasMinistri i Jashtëm Ditmir Bushati ka pritur sot në një takim homologun grek, Nikos Kocias. Pas takimit kanë dalë në një konferencë të përbashkët për mediat, ku kanë shprehur vullnetin për zgjidhjen e problemeve të përbashkëta.

  Bushati: Do t’i drejtohemi drejtësisë ndërkombëtare

  Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, bëri të qartë gjatë deklaratës së tij se, jo për të gjitha çështjet që ...

 • Bushati-Kotzias: Vullnet për zgjidhjen e problemeve të përbashkëta

  15 Korrik, 2015

  bushasti-kotziasMinistri i Jashtëm Ditmir Bushati ka pritur këtë të mërkurë në një takim homologun grek Nikos Kotzias, me të cilin në deklaratën për shtyp ka shprehur vullnetin për zgjidhjen e kontesteve dypalëshe.

  “Kemi diskutuar hapur për një sërë çështjesh. Çdo problem do ta zgjidhim brenda normës së të drejtës ndërkombëtare. Ne jemi vende të NATO-s ...

 • Martin Schulz dy mesazhet në Tiranë: “Ndërtimi i demokracisë dhe ripajtimi”

  14 Korrik, 2015

  Presidenti i Parlamentit Evropian nënvizoi gjatë takimeve në Tirannë rëndësinë që kanë shpejtësia dhe vendosmëria e reformave në procesin e integrimit evropian të vendit.

   

  SchulzAtmosferën e diskutimeve, hezitimeve, mospajtimeve dhe dyzimit në Bruksel për dosjen “Greqia”, Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, e përcolli pa shumë diplomaci tek mikpritësit e tij në Tiranë, kur tregoi se ishte nisur disa ...

 • Schulz: Institucionet e pavarura, çelësi i një të ardhmeje të drejtë

  14 Korrik, 2015

  shulzPresidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz ka mbajtur paraditen e kësaj të marte një fjalim në Kuvendin e Shqipërisë. Rekomandimi i zotit Schulz për klasën politike shqiptare, sikurse në takimet e zhvilluara kokë më kokë me krerët politikë, ishte reforma në drejtësi.

  “I bëj thirrje klasës politike në Shqipëri që të veprojë në përputhje ...

 • Kriza greke do të ngadalësojë ritmet e rritjes ekonomike të Shqipërisë

  14 Korrik, 2015

  Nëse Greqia del nga eurozona do të ketë ulje të besimit të rajonit tek BE-ja, rritje të përpjekjeve të Rusisë dhe të Kinës për prani më të madhe në tregjet balllkanike dhe për ndikim politik.

  Preci

  DW: Z. Preçi, samiti i posaçëm i eurogrupit për Greqinë ka dalë me një projektmarrëveshje me dy opsione: një paketë e re ndihmash prej 86 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"