LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëria, e fundit në rajon për mbledhjen e të ardhurave

  19 Gusht, 2015

  BSHShqipëria renditet e fundit në rajon përsa i përket mbledhjes së të ardhurave, në raport me Prodhimin e Përgjithshëm Kombëtar. Ky është rezultati i raportit të fundit të Komisionit Europian për performancën e ekonomive të Ballkanit.

  Në raport thuhet se niveli i lartë i evazionit fiskal dhe ekonomisë informale, si dhe rendimenti i ulët i tatimeve dhe doganave janë arsyet ...

 • Vlorë, Leli takon përfaqësuesit e firmës që do të ndërtojë Lungomaren

  19 Gusht, 2015

  Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, mblodhi drejtuesit e institucioneve për përmbytjet e shkaktuara tre ditë me parë si dhe ka dëgjuar përfaqësuesit e firmës e cila do të punojë për ndërtimin e Lungomares.

  Me drejtues institucionesh lokale, Leli foli për masat që duhen marrë ndërsa tha se trashëgoi një qytet me shumë probleme, veçanërisht në sistemin e kullimit dhe kanalizimeve që sipas kreut të ...

 • Rezervuari i Manskurisë, në pikë kritike

  19 Gusht, 2015

  reyervuari Manskuriase DurresNë rezervuarin e Manskurisë, që furnizon me ujë të pijshëm një pjesë të bregdetit të Durrësit dhe Kavajës, rezervat ujore ndodhen në nivel kritik.

  Situata e krijuar është jo vetëm pasojë e mungesës së reshjeve, por edhe e mbajtjes nën kontroll të nivelit, për shkak të gropës së konstatuar në digën e rezervuarit ...

 • Brenda 2016-ës përfundon infrastruktura për ndërtimin e TAP-it

  18 Gusht, 2015

  tap-albaniaBrenda vitit 2016 do të përfundojë infrastruktura mbështetëse për zhvillimin e gazsjellësit Trans-Adriatik (TAP) në territorin shqiptar.

  Në zonat malore ka nisur puna për ndërtimin e 51 kilometrave rrugë të reja dytësore, ndërsa do të rindërtohen 41 kilometra të tjera ekzistuese. Brenda 6-mujorit të parë të 2016-ës parashikohet të ndërtohen tri ura të reja dhe riparohen 42 ekzistuese në zona ...

 • Fonde të pakta për mirëmbajtjen e rrugëve, Shqipëria kërkon parà edhe nga BB

  17 Gusht, 2015

  rruget ShqiperiNë 10 vitet e fundit, Shqipëria ka ndjekur një politikë agresive, duke investuar miliarda dollarë në ndërtimin e rrugëve të reja. Por tani, buxheti nuk ka parà t’i mirëmbajë ato.

  Të dhënat zyrtare tregojnë se, në vitin 2012, Shqipëria shpenzoi për mirëmbajtjen e rrugëve mesatarisht 2914 euro për çdo kilometër. Ky është niveli ...

 • Shqipëri: Të ardhurat, rënie edhe në korrik

  14 Gusht, 2015

  ministria e financave ALBNë total mosrealizimi në 7 muajt e parë të vitit arriti afërsisht në 11.2 miliard lekë krahasuar më parashikimet e fillimvitit. Pas rishikimit në buxhet, plani i të ardhurave zbriti me 16.3 miliard lekë

  Në Shqipëri, të ardhurat në buxhetin e shtetit shënuan një tjetër rezultat negativ edhe në muajin korrik, ku krahasuar me planin e parashikuar ...

 • Ekonomia shqiptare: studiuesit komentojnë uljen e parashikimeve

  14 Gusht, 2015

  arben malajStudiuesit e ekonomisë shqiptare theksojnë me shqetësim faktin që rritja ekonomike këtë vit pritet të jetë akoma më poshtë se parashikimet dhe rishikimi i buxhetit do të bazohet tek realiteti dhe jo tek shpresat apo euforitë e një viti më parë.

  Ekonomia është pothuaj në stanjacion, të ardhurat kanë rënë, po ashtu ranë investimet vendase e të huaja, ndërsa ...

 • Rusia ndalon importin e ushqimeve nga Shqipëria e vende të tjera

  13 Gusht, 2015

  Sanksionet ruse ndaj mallrave ushqimore të katër vendeve të vogla evropiane janë përgjigjia ruse për mbështetjen nga këto vende të sansksioneve perëndimore kundër Rusisë.

  MedjedevKatër vende të tjera janë shtuar në listën e vendeve, prej të cilave Rusia do të ndërpresë importin e shumicës së mallrave ushqimore. Ato janë Shqipëria, Mali i Zi, Lihtenshtajni dhe Islanda. Kryeministri i ...

 • Veliaj: Basha la pas 30 milionë dollarë borxhe

  13 Gusht, 2015


  veliajIsh-kryebashkiaku Basha ka lënë pas një borxh prej 30 milionë dollarësh. Kjo shumë është kryesisht në trajtën e faturave të papaguara, praktikisht 70 për qind e buxhetit faktik. Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, kryetari Veliaj tha se paraardhësi i tij nuk ka likuiduar kompanitë e pastrimit apo projektet për investime publike.

  “Borxhi aktual është 30 milionë dollarë ...

 • Rusi, edhe Shqipëria në listën e zezë të importeve perëndimore

  12 Gusht, 2015

  produkte ushqimoreRusia ka bërë publike planet për të përfshirë edhe vende të reja në listën e atyre, prej nga ku është e ndaluar të importohen produkte ushqimore, në shenjë hakmarrjeje ndaj sanksioneve të Perëndimit të vendosura kundrejt Moskës për shkak të ndikimit të saj në krizën e Ukrainës.

  Zëvendëskryeministri Arkady Dvorkovich nuk i përmendi emrat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"