LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Projekti i telemjekësisë në Shqipëri

  7 Shkurt, 2016

  mjekuAgjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar USAID po mbështet prej 8 vjetësh një projekt të tele-mjekësisë në Shqipëri dhe në Kosovë.

  Ideuesi dhe drejtuesi i këtij projekti, dr.Rifat Latifi, thotë se tashmë, që rrjeti i telemjekësisë u shtri në të gjithë territorin, është koha që shëndetësia shqiptare të përfitojë sa më shumë prej saj.

  Në kërkim të vrasësve, policia: 3 milionë lekë për çdo informacion të vlefshëm 4 Shkurt, 2016

  ngjarja elbasanTre milionë lekë të reja ka vënë në dispozicion Policia e Shtetit për çdo informacion të vlefshëm që çon në zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin e autorëve të masakrës së Elbasanit.

  Policia kërkon bashkëpuinimin e komunitetit, teksa ende nuk ka rënë në gjurmët e autorëve të vrasjes së tre personave.

  “Sigurojmë anonimatin për çdo shtetas ...

 • Blushi-Berishës: Ke rrahur ministra të Jashtëm në zyrën tënde

  4 Shkurt, 2016

  blushiKa mjaftuar një koment i deputetit të PD-së, Sali Berisha për garën në Partinë Socialiste, drejtuar deputetit socialist Ben Blushi, që në sallë të nisin debate mes palëve.

  Berisha tha në foltoren e Kuvendit se, Blushi nuk po bën një garë të mirë për kreun e PS-së. Por deputeti socialist iu kundërvu duke i kujtuar se modeli që Berisha krijoi ...

 • Elbasan, 3 të vrarë, 7 të plagosur

  4 Shkurt, 2016

  Një grup personash qëlluan me breshëri automatiku drejt një lokali. Ngjarja dyshohet për motive të vjetra hasmërie. 3 nga të plagosurit në gjendje kritike për jetën

  elbasanQyteti i Elbasanit u trondit mbrëmjen e djeshme kur një grup i armatosur qëlloi me breshëri kallashnikovi drejt një lokali në afërsi të zonës së stadiumit. Tre persona mbetën të vdekur në vend, ndërsa ...

 • Malaj: Demokratizimi i partisë, kusht për qeverisje demokratike

  4 Shkurt, 2016

  Ish ministri i Financave i Shqipërisë, Arben Malaj, tha se pa demokratizuar partinë nuk mund të ketë një qeverisje demokratike. Në një intervistë në studion e Zërit të Amerikës, Zoti Malaj iu referua një debati të rindezur brenda Partisë Socialiste në prag të zgjedhjeve për kryesinë e saj. Zoti Malaj, i cili më parë ka qenë pjesë e përpjekjeve brenda PS për ta demokratizuar partinë, tha se debati nuk dëmton. ...

 • Ndahet nga jeta akademiku Kristo Frashëri

  1 Shkurt, 2016

  akademik kristo-frasheriËshtë ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçare akademiku Kristo Frashëri. Sipas njoftimit të shpërndarë nga Akademia e Shkencave, profesori është shuar nga shkaqe natyrore mbremjen e së dielës.

  Ceremonitë në nderim të tij do të mbahen ditën e mërkurë më 3 shkurt, nga ora 12 deri në ora 13, në Akademinë e Shkencave.

  Kristo ...

 • 919 milionë euro dëm nga institucionet në 2015

  30 Janar, 2016

  Kontrolli-i-Larte-i-Shtetit919 milionë euro është dëmi që institucionet e shtetit kanë shkaktuar gjatë vitit 2015 nga shpenzimet e kryera, parregullsitë dhe shkeljet financiare.

  Në raportin e fundit të Kontrollit të Lartë të Shtetit theksohet se dëmet më të mëdha janë në fushën e tatim-­taksave, prokurimeve publike dhe doganave.

  Nga shkeljet e disiplinës financiare të cilat sjellë rezultate të dobëta, dëmi llogaritet në ...

 • Kosova, dështimi i dytë, Serbia “rikthen” UNMIK-un

  28 Janar, 2016

  KiEKosova pësoi një tjetër disfatë në planin diplomatik dhe të njohjes ndërkombëtare, pasi rezoluta e Asamblesë së Këshillit të Europës për Kosovën, është miratuar pasditen e së enjtes së bashku me katër amendime të propozuara nga Serbia.

  Beogradi paraqiti një ditë më parë në Komision amendimet e veta në lidhje me veçimin e marrëveshjeve Kosovë-Serbi ...

 • Ismail Kadare i bëri letrat shqipe pjesë të letërsisë botërore

  28 Janar, 2016

  kadare80-vjetori i lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare ka tërhequr edhe vëmendjen e shtypit të huaj. Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” i kushton Kadaresë një shkrim me titullin “Klima e rebelimit”.

  Ismail Kadare zëri letrar i patriotizmit shqiptar mbush 80-vjet shkruan publicisti dhe shkrimtari i njohur austriak, Karl-Markus Gauss në gazetën gjermane Süddeutsche Zeitung (28.01) duke theksuar se është pikërisht Ismail Kadare ...

 • Ambasadori Lu: Drejtësia parësore për SHBA-të

  27 Janar, 2016

  Ambasadori LuINTERVISTA/ Ambasadori amerikan flet pas një viti qëndrimi në Shqipëri. “Në pranverë 2016, vendi do të ketë një reformë të thellë të gjyqësorit”. Zoti Lu shprehet për lidhjet e politikës me krimin, procesin e dekriminalizimit, fenomenin e korrupsionit dhe ngritjen e Byrosë kombëtare të hetimit

  Në Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu, thotë se realizimi i Reformës në Drejtësi është ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"