LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëria nis përgatitjet për master planin e gazit

  2 Qershor, 2015

  Masterplani gazi ALNë kuadrin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor (WBIF), Banka Evropiane e Investimeve ka autorizuar përgatitjen e një Master Plani Gazi për Shqipërinë dhe një Plan Projekt Identifikimi. Projekti i financuar nga Komisioni Evropian me një buxhet prej 1.1 milionë euro, do të përgatisë një master plan gjithëpërfshirës afatmesëm për gazin natyror që shqyrton gjithë aspektet (teknike, ligjore ...

 • Kufiri detar, “Der Standard”: Greqia mund të përdorë veton për hapjen e bisedimeve

  1 Qershor, 2015

  der standard“Serbia nuk është problem për Shqipërinë, Greqia po”. Me këtë fjali, gazeta austriake “Der Standard”, nis një analizë të gjatë të marrëdhënieve dhe tensioneve mes dy vendeve për çështjen e kufirit detar.

  Në artikull, e përditëshmja austriake citon deklaratën e kryeministri Edi Rama dhënë në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun serb, Aleksandër Vuçiç. Rama u pyet në ...

 • SHBA vlerëson përpjekjet për dekriminalizimin

  1 Qershor, 2015

  Ambasada USA TiraneAmbasada amerikane në TIranë përshëndeti sot “lëvizjen e guximshme të Partisë Demokratike dhe hapat e ndërmarrë nga partitë e tjera”. PD tërhoqi kandidatin e saj në Këlcyrë pas dyshimeve mbi të kaluarën e tij

  Në Shqipëri ambasada amerikane vlerësoi sot përpjekjet që po bëhen për dekriminalizimin, pas vendimit të partisë demokratike për të tërhequr kandidatin e saj në ...

 • Dy shpikës të rinj shqiptarë

  1 Qershor, 2015

  Dy studentët shqiptarë Grigor Basha dhe Mikel Çuni kanë përfaqësuar Shqipërinë në konkursin ndërkombëtar GIST TECH-i Competition 2015, i mbështetur nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

   

  Këta dy të rinj nga Fakulteti Ekonomik i Universitetit të Tiranës u paraqitën me krijimin e tyre të quajtur Smart Charge, një projekt në fushën e teknologjisë mbi energjinë e rinovueshme.

  Maketi i tyre u rendit në këtë konkurs midis 15 projekteve më të mira nga 792 ...

 • Bushati: Presim financime nga BE. Kufiri me Greqinë? Të gjitha opsionet të hapura

  29 Maj, 2015

  bushatiAjo që ministri i Jashtëm shqiptar e cilëson bekimi i Bashkimit Europian nuk është asgjë tjetër, veç kërkesa për financim të projekteve infrastrukturore në rajon.

  Një ditë pas samitit ballkanik në Tiranë, shefi i diplomacisë shqiptare sqaron për Top Channel se vendet e Ballkanit kanë rënë dakord t’i paraqiten Europës projekte konkrete për rrugë lidhëse, jo vetëm mes njëri-tjetrit, por ...

 • Shtypi gjerman: Vizita e Vuçiq në Tiranë & Müller në Kosovë

  29 Maj, 2015

  shtypi gjermanVizita e kryeministrit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, vizita e ministrit gjerman për Zhvillimin dhe Bashkëpunimin Ekonomik,Gerd Müller dhe deklaratat e Sheshelit, janë disa nga temat e trajtuara në shtypin gjerman.

  Takimet mes kryeministrave të Shqipërsië dhe Serbisë, Edi Rama dhe Aleksandar Vuçiq, janë shndërruar në një lloj rutine, shkruan gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Por bisedimet shqitparo-serbe nuk mund të ...

 • Tiranë: Forumi Ekonomik i Vjenës diskuton projektet rajonale shumëpalëshe

  28 Maj, 2015

  tiranaKryeministat e Ballkanit morën sot pjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës, ku diskutuan mbi vështirësitë ekonomike të rajonit dhe projektet për bashkëpunim dhe investime rajonale me mbështetjen e Bashkimit Europian.

  Kryeministrat e Maqedonisë, Kosovës, Serbisë, Malit të Zi, Bosnje-Hercegovinës dhe Shqipërisë u mblodhën në Tiranë për të shkëmbyer mendime mbi të ardhmen europiane të vendeve të tyre, duke bashkëpunuar fillimisht ...

 • Joschka Fischer: Ballkani Perëndimor me rëndësi strategjike për BE

  28 Maj, 2015

  Intervistë ekskluzive për DW e Joschka Fischer, ish-Ministër i Jashtëm i Gjermanisë, që mori pjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës, zhvilluar ( 28.05.2015) në Tiranë.

  Joshka FischerDW: Z. Fischer, ju dhe politikanë të njohur të vendeve anëtare të BE- Francë, Itali, Gjermani, që në një mënyrë ose tjetër keni luajtur një rol në zhvillimet postkomuniste në Ballkan – bashkë me ...

 • Vuçiç mbërrin në Tiranë, pritet nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave

  27 Maj, 2015

  rama vucicKryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, mbërriti në Tiranë të mërkurën rreth orës 11.00 për vizitën historike 2-ditore dhe në orën 11.30 u zhvillua ceremonia e mirëseardhjes në Pallatin e Brigadave, ku Vuçiç u prit nga kryeministri Edi Rama.

  Ceremonia u pasua me një takim kokë më kokë mes dy kryeministrave Rama dhe Vuçiç, për të vijuar pas orës 12.00 ...

 • Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç nis vizitën zyrtare dyditore në Tiranë.

  27 Maj, 2015

  vucic ramaKryeministri Aleksandar Vuçiç dhe delegacioni serb, që e shoqëron atë, mbërrin sot në mesditë në Tiranë me ftesë të kryeministrit shqiptar Edi Rama.

  Ceremonia shtetërore e pritjes, bisedimet mes dy kryeministrave dhe konferenca e përbashkët e shtypit, zhvillohen në pallatin Presidencial të njohur edhe si pallati i Brigadave.

  Si vizita e parë e një kryeministri serb në Shqipëri ardhja e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"