LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Interesim i komunitetit ndërkombëtar për votimet në Shqipëri

  19 Qershor, 2015

  Ambasadori i RFGJ në Shqipëri, Hellmut Hoffmann ka apeluar në ditën e fundit të fushatës elektorale për pjesëmarrje në votimet e ditës së dielë, në mënyrë që qytetarët të përdorin të drejtën e tyre për të zgjedhur.

  zgjedhjet ALBKur kanë mbetur dhe pak kohë që në 61 bashkitë e Shqipërisë do të zhvillohen zgjedhjet për pushtetin lokal janë shtuar zërat ...

 • Kosova: Planet e mia për Tiranën

  18 Qershor, 2015

  Në një intervistë për Zërin e Amerikës kandidati I së djathtës për kryeqytetin, flet për planet dhe projektet e tij: furnizimin 24 orë me ujë dhe uljen e taksave, bashkëpunimin me qeverinë dhe përse drejtuesi i opozitës dhe kreu aktual i Bashkisë Lulzim Basha, nuk u shfaq gjatë fushatës së tij

  kosovaZëri i Amerikës: Zoti Kosova, Tirana e re, merr ...

 • Veliaj: ndryshime radikale në Tiranë

  18 Qershor, 2015

  Kandidati i së majtës për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj, flet në një intervistë për Zërin e Amerikës për planet e tij për kryeqytetin, ndërhyrjet emergjente dhe projektet e mëdha, për akuzat e opozitës ndaj tij dhe familjes së tij

  veliajNë Shqipëri, kandidati i së majtës për Bashkinë e Tiranës Erion Veliaj thotë se oferta e tij parashikon një ndryshim ...

 • Komisionerët e Helsinkit, thirrje për zgjedhje të lira dhe të drejta në Shqipëri

  18 Qershor, 2015

  Kryetari dhe një nga anëtarët e Komisionit amerikan të Helsinkit thanë në prag të zgjedhjeve lokale se “populli i Shqipërisë meriton një shans për të zgjedhur një qeverisje lokale të përgjegjshme dhe të ndershme që është jetike për t’i ndihmuar të realizojnë aspiratat për shtet ligjor dhe mirëqenie”.

  Kongresmenët republikanë Chris Smith dhe Robert Aderholt thonë në deklaratën e tyre se “qytetarët shqiptarë duhet të jenë në gjendje të kenë besim ...

 • TAP hap tenderin për tubacionin detar, si lidhet me Italinë

  16 Qershor, 2015

  gazsjellesi-tapGazsjellësi TAP ka shpallur hapjen e tenderit për pjesën inxhinierike, prokurimin, ndërtimin dhe instalimin të pjesës detare të projektit si tubacion nënujor me diametër 36 inç në detin Adriatik mes brigjeve të Shqipërisë dhe Italisë jugore me gjatësi rreth 105 km. Në tender pritet të marrin pjesë kompanitë e kualifikuara në muajin shkurt, ndërsa kontrata pritet të lidhet në ...

 • Britanikët: Shtatë mrekullitë e një vizite në Shqipëri

  15 Qershor, 2015

  Borsh

  Shqipëria është një ndër vendet ende të pazbuluara, më të mrekullueshme në Ballkan. Portali britanik “Saga” sugjeron anglezët se përse duhet vizituar vendi ynë dhe cilët janë qytetet apo vendet më piktoreske që nuk duhen humbur gjatë verës.

  Janë disa nga këto vende, që e bëjnë Shqipërinë tepër interesante, për ta vizituar. Janë rreth 7 qytete apo resorte ...

 • Kotzias: Greqia, paketë propozimesh për zgjidhjen e problemeve me Shqipërinë

  11 Qershor, 2015

  Kotzias GrekuMinistri i Jashtëm grek Nikos Kotzias ka deklaruar se shumë shpejt, Greqia do të ketë një paketë propozimesh për zgjidhjen e të gjitha problemeve me Shqipërinë. Ai ka folur në Ligjëratën vjetore SEESOX, në Kolegjin St. Antony, të Universitetit të Oksfordit.

  “Greqia dhe Shqipëria janë të lidhura me një të shkuar të pasur, ëndrra ...

 • Marinza, “Bankers” avancon procesin e dëmshpërblimeve

  11 Qershor, 2015

  demshperblim BankersKompania “Bankers” po ecën shpejt me procesin e dëmshpërblimit të banorëve të prekur nga incidenti i çlirimit të gazit, më 1 prill të këtij viti, në zonën e Marinzës.

  Pas miratimit të raportit nga Komisioni i Vlerësimit të Dëmeve, “Bankers” ka dëmshpërblyer 45 shtëpi nga zona B, që është zona me dëme më të ...

 • Skema e mashtrimit, sipas prokurorisë: Becchetti, fatura fiktive dhe vjedhje me rimbursimin e TVSH-së

  9 Qershor, 2015

  becchettiTop Channel zbardh argumentat e Prokurorisë që është ngritur akuza, në bazë të të cilave gjykata ka vendosur masën e sigurisë për presidentin e Agon Channel, Francesco Becchetti dhe disa shtetas të tjerë italianë dhe shqiptarë, të dyshuar si të përfshirë në pastrim parash dhe evazion fiskal.

  Në dokument grupi hetimor thotë se, “ka provuar skemën përmes të cilës biznesmeni ...

 • Donald Lu: Së shpejti ndalimi i vizave për zyrtarët e korruptuar

  5 Qershor, 2015

  Donald LuNë Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu, vlerëson procesin e deritanishëm të pastrimit të listave të kandidatëve për zgjedhjet vendore të 21 qershorit, nga persona me të kaluar kriminale, pavarësisht se në to kanë mbetur ende të tillë. Në një intervistë eskluzive për Zërin e Amerikës, ambasadori amerikan, jep  konsideratat e tij për fushatën zgjedhore. Ai flet dhe për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"