LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Guvernatori i ri, Nishani takime me krerët e politikës, Meta: Bashkëpunojmë

  6 Nentor, 2014

  Kreu i Shtetit Bujar Nishani ka nisur sot konsultimet me krerët më të lartë të politikës për zgjedhjen e Guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë. I pari që ka nisur takimin me Presidentin, është kryeparlamentari Ilir Meta. Rreth orës 11:45 takimit konsultativ iu bashkua edhe kreu i qeverisë Edi Rama, ndërsa rreth pasdites është parashikuar një takim edhe me kreun e opozitës Lulzim Basha.

  Në përfundim të takimit të ...

 • Masakra, Xhuvani dhe shoku para gjykatës: “S’pranojmë krimin, s’mbajmë mend gjë’

  5 Nentor, 2014

  Prokuroria i kërkon gjykatës të caktojë masën e sigurisë “arrest me burg’ për Kostandin Xhuvanin dhe Erald Sidën, dy prej të arrestuarve pas masakrës së djeshme në lokalin e natës Ante Grand. Kostandin Xhuvani akuzohet “për 4 vrasje’, për “vrasje për shkak të cilësive të vecanta të viktimës’ dhe “për armbëmbajtje pa leje’, ndërsa për mikun e tij Erald Sida, nuk ka ende një akuzë përfundimtare, pasi pritet ekspertiza e ...

 • Masakër në Tiranë, 4 të vrarë në një lokal. Pranga djalit të Luiza Xhuvanit e 2 të tjerëve

  4 Nentor, 2014

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur tek Rruga e Elbasanit në Tiranë, në orët e para të mëngjesit, me pasoja tragjike. Nga një përplasje e armatosur kanë mbetur të vrarë 4 persona ndërsa një tjetër është plagosur lehtë. News24 në vendgjarje sjell pamjet e para pak pas krimit të rëndë, video që BalkanWeb e publikon si më poshtë. Ndalohen si autorë 3 persona, mes tyre djali i një deputeteje të ...

 • Buxheti 2015, rriten të ardhurat

  30 Tetor, 2014

  Qeveria synon të mbledhë 43 miliardë lekë të ardhura më shumë vitin e ardhshëm përmes mirëadministrimit dhe rritjes së taksave mbi qytetarët dhe biznesin. Top Channel publikon draftin paraprak të buxhetit 2015, tashmë i përgatitur dhe që së shpejti pritet të miratohet në Qeveri. Sipas tij, të ardhurat totale rriten nga 367.9 miliardë lekë këtë vit në 410.9 miliardë vitin e ardhshëm. Sipas Qeverisë, pjesa më e madhe e kësaj ...

 • Miratohen 2 kandidaturat për KLD. Rrëzohen dekretet e Nishanit, përçahet shumica

  30 Tetor, 2014

  Me votim të fshehtë, gjatë seancës plenare në Kuvend u miratuan sot dy kandidaturat për anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë nderkohe qe me votim te hapur u rrezuan dy dekretet e Presidentit per anetaret e Gjyates se Larte. Por gjatë votimit të dekreteve disa deputetë të LSI votuan ‘pro’ kandidaturave, ndryshe nga sa ishte qëndrimi i shumicës.Dy anëtarët e rinj te KLD-së do jenë Albana Shtylla dhe ...

 • Kthimi i pronave në Shqipëri: teknologjia ndihmon zgjidhjen

  30 Tetor, 2014

  Deri tani institucionet kanë punuar secili me harta të ndryshme dhe harta digjitale do të shmangë konfliktet dhe mbivendosjet e pronave.Digjitalizimi i hartave dhe dokumentave pronësorë po zgjidh më në fund problemet e pronave të mbartura në 23 vite në Shqipëri. Ekspertët besojnë që sfida kryesore është unifikimi i të dhënave mbi pronat, në mënyrë që gjithë institucionet të punojnë me të njëjtat dokumenta. Brenda këtij viti u futën në ...

 • Energjia, Tahiri: Nisim nga sipërmarrësit, aksioni në çdo cep të Shqipërisë

  29 Tetor, 2014

  Aksioni kundër vjedhjes së energjisë do të vazhdojë në çdo cep të Shqipërisë. Këtë fakt e bëri të ditur vetë Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri. Gjatë inspektimit të një operacioni pranë zonës së “Petro Ninit” në kryeqytet, Tahiri deklaroi para 35ve se aksioni do përfundoi deri në evidentimin e rastit të fundit të vjedhjes së energjisë. Më tej Tahiri shtoi se “Shqipëria nuk është më mall pa zot’. ...

 • Rama: Ngjitemi 40 vende në klasifikimin e BB, Basha: Kurajo prej të mbyturi

  29 Tetor, 2014

  Kryeministri Edi Rama ka komentuar sot raportin e Bankës Botërore mbi lehtësinë e të bërit biznes në Shqipëri.Lajm i mirë për kë do Shqipërinë e punës dhe sipërmarrjes: Ngjitemi 40 vende në klasifikimin e Bankës Botërore për kushtet e bërjes biznes, shkruan kryeministri në Facebook.

  BASHA: DEKLARATAT E RAMËS, KURAJO PREJ TË MBYTURI
  “Gënjeshtra të pacipa të Ramës për raportin e Bankës Botërore mbi klimën e biznesit në vend. Përvetëson ...

 • Ndeshja Serbi-Shqipëri, Ministria e Jashtme, raport “sekret” në Kuvend

  29 Tetor, 2014

  Ministria e Punëve të Jashtme dorëzoi dje në Kuvend një material të detajuar lidhur me hapat që janë marrë nga Tirana zyrtare për çështjet që pasuan incidentin e Beogradit, ditën që u zhvillua ndeshja Serbi-Shqipëri.Lajmi u pohua dje nga kryetarja e Komisionit parlamentar për Marrëdhëniet me Jashtë, Arta Dade. Kësisoj vetëm pak javë para zhvillimit të vizitës zyrtare të kryeministrit Rama në Beograd, çështja e marrëdhënieve të tensionuara me Serbinë ...

 • BB: Raporti mbi Lehtësinë e të Bërit Biznes

  29 Tetor, 2014

  Në raportin e sapo-botuar mbi lehtësinë e të bërit biznes, Banka Botërore thekson se në Shqipëri ky tregues është përmirësuar me 6.3 pikë, ndërsa në Kosovë me 1.8 pikë. Raporti vjetor, mbi praktikat më të mira për klimën e biznesit, arrin në përfundimin se gjatë vitit të kaluar, qeveritë në shkallë globale vazhduan të vënë në zbatim reforma të gjera për të përmirësuar sistemin rregullator në ndihmë të klimës për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"