LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama i kundërpërgjigjet Athinës

  31 Gusht, 2015

  Prishja e kishës në Dhërmi. Kryeministri shqiptar: Anjë vend fqinj nuk ka të drejta mbi ortodoksët shqiptarë. Ata nuk janë grekë

  ramaNë Tiranë, kryeministri Edi Rama ripërsëriti sot qëndrimin e tij se Greqia nuk mund të ndërhyjë në cështjet që lidhen me ortodoksinë në Shqipëri, pas reagimeve të Athinës për prishjen e një kishe në Dhërmi javën e shkuar

  Përmes zëdhënësit ...

 • Projektet e Shqipërisë në Vjenë dhe financimi i tyre

  27 Gusht, 2015

  MetajMinistrat e Ekonomisë së vendeve të rajonit u takuan me përfaqësuesit e BE-së për të diskutuar mbi projektet konkrete sidomos në infrastrukturë dhe mekanizmat e financimit të tyre.

  Shqipëria u përfaqësua në këtë takim me ministrin e Ekonomisë, Arben Ahmetaj, i cili shtjelloi më gjerësisht në një lidhje drejtpërdrejtë telefonike me Top Channel se çfarë ...

 • Zbardhet axhenda e Samitit të Vjenës, ja ku kërkon mbështetje Shqipëria

  26 Gusht, 2015

  Forumi-ekonomik-lideretLiderët e Ballkanit Perëndimor do të mblidhen nesër për forumin e dytë të Samitit të Vjenës, që zhvillohet nën kujdesin e kancelarit austriak Faymann dhe asaj gjermane, Merkel.

  Samiti nis zyrtarisht më 26 gusht, në orën 13:00, me panelin e ministrave të integrimit të Ballkanit Perëndimor. Kryediplomati shqiptar, Ditmir Bushati, lidhur me pjesëmarrjen e Shqipërisë këtë Samit, është shprehur se ...

 • Refugjatët temë qendrore e Konferencës së Ballkanit në Vjenë

  25 Gusht, 2015

  Shtypi gjerman trajton Konferencën e Ballkanit në Vjenë dhe analizon, se problemi i refugjatëve nga vendet e Ballkanit do të jetë një pikërëndesë e saj. Gazetat gjermane shkruajnë edhe për situatën në Shqipëri.

  gazetat gjermaneGazeta ‘Handelsblatt’ (24.08) në prag të Konferencës së Ballkanit boton një intervistë me kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vuqiç. Ky i fundit në intervsitë thekson, se është ...

 • Rama publikon progresin në dogana e tatime, Basha kundërpërgjigjet

  25 Gusht, 2015

  tab mbledhja e te ardhuraveKryeministri Edi Rama ilustroi me një foto të publikuar në rrjetet sociale rritjen, sipas tij, në mbledhjen e të ardhurave nga viti 2013 deri në vitin 2015.

  “Shikojini pak të ardhruat nga tatimet dhe doganat krahasuar me çfarë mblidhej në kohën e atyre që sot bërtasin ku kanë shkuar paratë”, thotë ...

 • Die Presse: Gjithçka gati për samitin e Vjenës

  24 Gusht, 2015

  Shtypi austriak ka filluar ti kushtojë kujdes të veçantë samitit për Ballkanin Perëndimor, që mbahet këtë të enjte, më 27 gusht në Vjenë të Austrisë.

  samiti i vjenesGazeta vjeneze Die Presse, pasi ka bërë publike listën e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian, që do të janë pjesëmarrës të samitit, ka shkruar se pjesëmarrja e personaliteteve më të rëndësishme të ...

 • Fortifikimi i Sazanit, ja pse ishulli nuk mund të pushtohej

  24 Gusht, 2015

  sazan

  – Një telefonatë, në mos e papritur, emocionuese, u regjistrua në prag të 10 korrikut të vitit 1977, mes ish-komandantit të ishullit të Sazanit, Naim Muhaj dhe udhëheqësit komunist Enver Hoxha. Në një bisedë, që zgjati përreth 5 minuta dhe u ruajt e regjistruar prej vitesh në muzeun e ishullit, Hoxha shprehu konsideratën, që ushtarakët në ishull i gjeti ...

 • Ekspertët për azilkërkuesit nga Ballkani: Mos kërkoni azil, shikoni shanset për punë!

  24 Gusht, 2015

  Ka nevojë për punë! Intervistë me ekspertin e Institutit Gjerman për Tregun e Punës dhe Studimin (IAB) Prof. Herbert Brücker mbi shanset e qytetarëve nga Shqipëria e Kosova për të gjetur një punë në Gjermani.

  azilDeutsche Welle: Prof. Brücker sipas një analize të Institutit Gjerman për Tregun e Punës dhe Studimin (IAB) para gati një viti në të ardhmen në ...

 • Der Spiegel: Dibrani në ishullin grek, i vetmi që u hapi dyert emigrantëve

  21 Gusht, 2015

  Atis-XhaniU largua drejt Greqisë me familjen kur ishte vetëm dy vjeç dhe tani është bërë pronari i një restoranti në ishullin turistik grek, Kos, aty ku ditë më parë ka pasur përplasje mes policisë dhe emigrantëve ilegalë që tentojnë Europën.

  Shaqir Xhani, i njohur si Atis Tsanis në Greqi, është 19-vjeçari nga Dibra, i cili është bërë personazhi i revistës prestigjioze ...

 • Rama në rrëfimin e parë pas pushimeve; Samiti i Vjenës, informaliteti, drejtësia…

  21 Gusht, 2015

  rama-intervista-veliu-sotKryeministri Edi Rama, në një intervistë të gjatë për Top Channel, flet për samitin e Vjenës; ekonominë, duke shpjeguar me detaje operacionin kundër evazionit fiskal; për reformën në drejtësi, ku për herë të parë tregon se ç’do të ndodhë nëse mazhoranca nuk do t’i arrijë 93 votat për ndryshimet kushtetuese…

  Kryeministri jep argumentet e tij, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"