LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Nuland në Tiranë, rëndësi lufta ndaj ekstremizmit

  13 Korrik, 2015

  Nuland trNdihmës Sekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland theksoi sot në Tiranë nevojën e vazhdimit të luftës kundër ekstremizmit dhe realizimin e reformës në Drejtësi. Gjatë vizitës së saj disa orëshe, e cila u përmbyll në mbrëmje, zonja Nuland tha se në të gjitha takimet e saj në kryeqytetin shqiptar, mesazhi kishte qenë i njejtë “SHBA-të kanë investuar përgjatë ...

 • Forumi Ekonomik shqiptaro-gjerman, një kapitull i ri bashkëpunimi

  8 Korrik, 2015

  forumi ekonomik tiraneSekretari i Shtetit në Ministrinë gjermane të Ekonomisë, Rainer Bake, deklaroi se vizita e Kancelares Merkel në Tiranë hap një kapitull të ri në marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve.

  “Gjermania është një partnere e rëndësishme ekonomike e Shqipërisë për shkëmbimin dypalësh të mallrave. Në vitet e kaluara ka pasur mbi 200 milionë euro ...

 • Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel!

  8 Korrik, 2015

  Vizita e kancelares Merkel ne Tiranë vlerësohet si një inkurajim për intensifikim të mëtejshëm të marrëdhënieve ekonomike bilaterale dhe perspektivën europiane të Shqipërisë.

  merkel rama tiraneKancelarja gjermane, Angela Merkel arriti sot në Tiranë në kuadër të një turi ballkanik, që vijon nesër (09.07) me vizitat e saj në Serbi dhe Bosnjë–Hercegovinë. Vizita në Tiranë vlerësohet historike dhe shumë e rëndësishme ...

 • Problemet që e presin kancelaren Merkel në Ballkan

  8 Korrik, 2015

  Cilat do të jenë mesazhet e kancelares Merkel në Shqipëri, Serbi dhe Bosnje? Analistët mendojnë se më vështirë ajo do ta ketë në Sarajevë, por probleme të mëdha ka dhe në Beograd dhe Tiranë.

  ballkaniadaPapunësia e lartë, korrupsioni i gjërë dhe elitat autoritare politike – janë disa nga gjërat e përbashkëta të Serbisë, Bosnje-Hercegovinës dhe Shqipërisë. Në sondazhe thuhet se ...

 • Projektet gjermane në Shqipëri histori suksesi

  8 Korrik, 2015

  Marrëdhënie gjermano-shqiptare kanë qenë konstante pavarësisht cili krah ka qenë në qeveri dhe projektet e financuara nga Gjermania janë modele udhërrëfyese për vendet e tjera donatore të Shqipërisë.

  flam gjermVizita e Kancelares Angela Merkel në Tiranë, në kuadër të turit të saj rajonal, ka rikthyer në opinionin publik dhe mediatik të Shqipërisë, bilancin e marrëdhënieve mes dy vendeve në planin ...

 • “Merkel në Tiranë, shtysë jo vetëm për Shqipërinë, por për gjithë rajonin”

  7 Korrik, 2015

  ish ambasadori bashkimi

  Ish- ambasadori shqiptar në Berlin, Bashkim Zeneli, shpreh vlerësimet e tij rreth vizitës së kancelares gjermane në Tiranë dhe bën një analizë të marrëdhënieve dypalëshe

  Vetëm një ditë na ndan nga vizita historike e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë. Ish- ambasadori shqiptar në Gjermani, Bashkim Zeneli, është një ndër diplomatët që e njeh më mirë politikën gjermane. ...

 • Prezantohen projektet për shndërrimin e Parkut të Tiranës

  7 Korrik, 2015

   

  projekti liqeniU hap dje faza e parë e konkursit për projektin transformues të hyrjes në Parkun e Liqenit të Tiranës. Në garë për këtë projekt janë 9 kompani ndërkombëtare, të cilat sjellin idetë e tyre për hyrjen e Parkut të Liqenit Artificial dhe lidhjen e tij me qytetin, konkretisht me sheshin Nënë Tereza. Në fokus të projekteve të prezantuara ...

 • Gjermani-Shqipëri, firmosen 6 marrëveshje financiare

  6 Korrik, 2015

  hoffmanhelmutMinistri i Financave, Shkëlqim Cani dhe ambasadori gjerman, Helmut Hoffman kanë nënshkruar këtë të hënë një seri marrëveshjesh financiare mes Shqipërisë dhe Gjermanisë.

  Ministri Cani vlerësoi rëndësinë e këtyre marrëveshjeve, që sipas tij, do të rrisin praninë e investimeve gjermane në vendin tonë.

  Edhe ambasadori Hoffman vlerësoi me nota pozitive këtë nismë të qeverisë shqiptare dhe ...

 • Tiranë, hapet konkursi për hyrjen e Parkut të Liqenit. Rama: Projekt me vlerë për transformimin e qytetit

  6 Korrik, 2015

  edirama9 studio arkitekture të huaja dhe shqiptare kanë nisur garën për të prezantuar koncept-idenë më të mirë për hyrjen e parkut kombëtar në Tiranë.

  I pranishëm në çeljen e kësaj gare ishte kryeministri Edi Rama, i cili theksoi ngritjen e një qendre për shërbimet publike që pritet të eleminojë burokracitë që hasin qytetarët.

  “Juria synon krijimin ...

 • Si mund të afrojë Shqipëria më shumë investitorë gjermanë?

  6 Korrik, 2015

  Niveli i shkëlqyer në raportet politike mes Tiranës dhe Berlinit duhet të pasqyrohej në një stad më të lartë të pranisë së investimeve. Si mund të afrojë Shqipëria më shumë investitorë gjermanë?

  Merkel-GjokaInxhinieri Kolë Gjoka është njëri nga pjesmarrësit e forumit ekonomik gjermano-shqiptar që do të zhvillohet të mërkurën në Tiranë, në prani dhe të Kancelares Angela Merkel. Gjoka ka ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"