LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kompensimi i dëmeve, Qeveria mund të detyrohet të ndryshojë buxhetin

  3 Shkurt, 2015

  Dëmet e mëdha materiale të shkaktuara nga vërshimi i lumenjve në jug të vendit mund të detyrojnë Qeverinë të ndërhyjë në buxhet. Burime nga Ministria e Financave thanë për Top Channel se deri më tani shpenzimet për të asistuar familjet e prekura nga përmbytjet po përballohen nga fondi rezerve prej 50 milionë lekësh i Ministrisë së Brendshme.

  Por këto janë vetëm shpenzimet për nevojat emergjente si akomodimi i banorëve të ...

 • Qeveria, marrëveshje me BERZH për 18 milionë euro

  3 Shkurt, 2015

  Ministria e Financave dhe Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim nënshkruan marrëveshjen e grantit 18 milionë euro që kjo bankë ka akorduar për ndërtimin e bypass-it të Vlorës. Eshte pjesa e fundit qe kompleton te gjithe paketen 53 milione euro per ndertimin e 29 kilometrave rruge të kesaj nyje te rendesishme, tha ministri i Financave, Shkëlqim Cani.

  “Brenda marsit fillon ndertimi ne terren dhe punimet do te zgjasin 30 muaj”, ...

 • Përmbytjet, Qeveria: Situata është kritike

  3 Shkurt, 2015

  Shqipëri, autoritetet kërkojnë ndihmë dhe nga Brukseli pas gjendjes dhe dëmeve të shkaktuara në Jug. Pritet rikthimi i shirave të rrëmbyeshëm ditën e mërkurë. Në Veri, hidrocentralet e kaskadës së Drinit vihen në punë me të gjithë kapacitetin.Në Shqipëri qeveria deklaroi mbrëmë se situata e krijuar për shkak të kushteve të këqija të motit, me rreshje të dendura që cuan në përmbytje massive vecanërisht në jugun e vendit, është kritike. ...

 • Tiranë: Platforma online kundër korrupsionit dhe reforma në drejtësi

  3 Shkurt, 2015

  Qeveria Rama çeli sot platformën online kundër korrupsionit, si një përpjekje të re ku çdo qytetar mund të denoncojë në mënyrë anonime kërkesat e administratës për rryshfet në çdo sektor ku i ndesh konkretisht.Platforma stopkorrupsionit.al garanton mbrojtje të plotë për denoncuesit e korrupsionit në administratën doganore, tatimore, hipotekore dhe arsimore, si dhe në çdo fushë tjetër, si policia, mjekësia, ndërsa 4 zyra shtetërore punojnë paralel që ta zgjidhin çështjen korruptive ...

 • Roland Jahn: „Bëhet fjalë për besimin tek institucionet e shtetit“

  3 Shkurt, 2015

  Ndizet debati për hapjen e dosjeve në Shqipëri. Në shkurt një projektligj i qeverisë pritet të diskutohet në parlament. Mbi problematikën e dosjeve shprehet drejtuesi i autoritetit të dosjeve në Gjermani, Roland Jahn.DW: Në Shqipëri diskutohet tani hapja e dosjeve, pas 25 vjetësh, më në fund- një projektligj i mazhorancës qeverisëse parasheh parimisht hapjen e tyre, me këtë ligj duhet të rregullohet edhe lustracioni. Por sipas raportimeve në 35ve, sërish ...

 • Vazhdojnë operacionet e shpëtimit në jug, evakuohen qindra familje

  2 Shkurt, 2015

  Gjendja alarmante për shkak të vërshimit të ujit në Fier e Vlorë vijon ndërsa ne terren po ndërmerren operacione shpëtimi për banorët që ndodhen në mes të ujrave. Deri me tani jane zhvendosur shume familje, sipas te dhenave ne terren, niveli i ujrave te Semanit dhe Vjoses po ulet por ai mbetet ende kercenues.

  Nderkohe ne Fier ne komunen Levan, në fshatrat Ferras, Martinë, Bishan dhe Poro, forcat e ndërhyrjes ...

 • Shqipëri: Lumenjtë dalin nga shtrati

  2 Shkurt, 2015

  Zona jugore dhe qendrore e Shqipërisë, po përjeton një situatë të rënduar reshjesh dhe përmbytjesh. Lumenjtë Osum, Gjanicë, Drinos, Vjosë, Shkumbin e Devoll, si dhe degëzimet e tyre, kanë dalë nga shtrati duke shkaktuar përmbytje dhe çarje të tokës në zonat përreth.Ushtria e Shqipërisë është në gatishmëri dhe ka ndërhyrë për evakuimin e banorëve në zonat e prekura, ndërkohë Ministra e Brendshme bën me dije se janë ngritur shtabet e ...

 • Vjosa kërcënon jetën e njerëzve, operacione shpëtimi për banorët e rrethuar nga uji

  2 Shkurt, 2015

  Situata në jug të vendit është duke u rënduar gjithmonë e më shumë për shkak të përmbytjeve. Reshjet e shiut rrisin në çdo orë nivelin e lumit Vjosa që ka arritur në shifra rekord në këto 50 vitet e fundit. Janë me mijëra personat që kanë lënë banesat e tyre ndërsa dhjetëra persona kanë kërkuar ndihmën e policisë, ushtrisë dhe emergjencave civile për të shpëtuar veten.

  Në Memaliaj, në Darzezë, ...

 • Parlamenti shqyrton Gjykatën e Lartë dhe KQZ-në

  30 Janar, 2015

  Deputetët e majtë rrëzuan mbrëmë në parlament dekretet e presidentit Bujar Nishani për ligjin e Gjykatësë së Lartë dhe të ligjit tjetër për Kontrollin e Lartë të Shtetit. Ata pohuan se ligji i ri për Gjykatën e Lartë, që presidenti e ktheu për rishqyrtim, rrit transparencën dhe zgjedhjen me meritë të gjyqtarëve.Ligjvënësit e shumicës theksuan se aktualisht nuk dihet se si dhe mbi çfarë vlerësimesh presidenti zgjedh antarët e Gjykatës ...

 • Feka doli më 20 janar nga Rinasi, hetim lëvizjeve, pyeten eprorët

  30 Janar, 2015

  Efektivi i Forcave të Armatosura ka lënë Aeroportin e Rinasit në datën 20 janar të këtij viti. Këtë informacion u kanë dhënë specialistët e Policisë Kufitare ekspertëve që po merren me hetimet rreth aktivitetit të Sokol Fekës.Nga ana tjetër, prokuroria është shprehur se momentalisht ndodhet në pritje të palës spanjolle dhe nëse ajo do të kërkojë nisjen e hetimeve në Shqipëri, për sa i përket trafikut të drogës, do të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"