LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Arben Ahmetaj: Shqipëria ka paraqitur projekte konkrete në Beograd

  24 Tetor, 2014

  Në konferencën rajonale në Beograd delegacioni i Shqipërisë drejtohet nga ministri i Jashtëm Ditmir Bushati. Në delegacion ishte edhe ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj.DW: Cilat janë pritjet e delegacionit shqiptar nga këto takime?
  Arben Ahmetaj: Konferenca rajonale e organizuar nga Komisioni Evorpian në Beograd ka rëndësinë e vet për të vazhduar axhendën e zhvillimit ekonomik dhe qeverisjen e mirë të rajonit. Besoj se formati politik i ...

 • Platini: Serbia dhe Shqipëria do të dënohen ashpër

  23 Tetor, 2014

  Presidenti i Federatës Evropiane të Futbollit (UEFA) ka dhënë një deklaratë para vendimit të Komisionit të Disiplinës së organizatës më të madhe evropiane për futboll, në lidhje me ndeshjen e ndërprerë midis Serbisë dhe Shqipërisë.Francezi ka thënë se skenat që ndodhen në stadiumin e Partizanit të Beogradit ishin të turpshme dhe skandaloze, ndërsa ka paralajmëruar se te dyja kombëtaret do të ndëshkohen, transmeton Telegrafi.

  “Lufta jonë kryesore është që të eliminojmë ...

 • Duka: I sigurt se do të marrim tre pikë

  23 Tetor, 2014

  Pak orë nga marrja e vendimit për ngjarjen e rëndë të 14 tetorit, presidenti i FSHF-së Armando Duka, në një intervistë ekskluzive për Top Channel tregon gjithçka pret nga drejtësia sportive e UEFA-s. Edhe pse ndodhet në Zvicër sëbashku me këshilltarët dhe avokatët e huaj që do të na përfaqësojnë, presidenti Duka sqaron edhe një herë se prania e tyre në këtë komision disipline është e tepërt.

  “Ne nuk duhet ...

 • Stuhi të forta e reshje shiu në ultësirën perëndimore, borë në zonat malore

  23 Tetor, 2014

  Moti me diell e temperaturat e larta ia kanë lënë vendin shirave erërave të forta dhe borës në zonat malore. Të gjitha këto ndryshime kanë ndodhur nga dita në ditë, si pasojë e një fronti atmosferik të ulët që zaptoi Europën Qëndrore dhe një pjesë të madhe të Europës Lindore. Temperaturat kanë pësuar një ulje me 3 deri në 4 gradë, ndërsa në zonat malore kanë shkuar në minus gradë. ...

 • Rama për AP: Besoj se Serbia e ka njohur Kosovën, por jo publikisht

  23 Tetor, 2014

  Serbia duhet të kuptojë se Kosova nuk do të jetë kurrë brenda saj, dhe sa më shpejt ta kuptojë këtë, do jetë më mirë për vetë Serbinë dhe rajonin, tha kryeministri, Edi Rama në një intervistë për agjencinë amerikane Associated Press. Rama gjithashtu vuri në dukje se “ndjen dhe beson se Serbia e ka njohur pavarësinë e Kosovës, pavarësisht se nuk e ka bërë publike njohjen ” citon AP . ...

 • Të dielën ndryshon ora, ja sa do të shkojnë akrepat

  23 Tetor, 2014

  Ndryshimi i orës këtë vjeshtë do të bëhet të dielën e fundit të tetorit (26), kur në orën 03:00 (sipas orës shqiptare) akrepat e orës do të shkojnë në 02:00. Nga kjo ditë të gjithë do të kenë zyrtarisht një orë më shumë. Ndryshimi i orës më parë në Europë ka qenë jo i njëtrajtshëm, por ajo filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës kur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"