LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama personi i duhur për vizitë në Beograd – pas Nanos!

  7 Nentor, 2014

  Vizita e Edi Ramës në Beograd nuk do të sjellë rezultatet që janë pritur. Kështu pohon për DW, profesori i njohur serb për çështjet ndërkombëtare, një nga njohësit më të mirë të raporteve shqiptaro-serbe, Predrag Simiq.Ballkani në këtë moment është i qetë, por shihet shumë qartë se ende ekzistojnë tensione të mëdha si në raportet shqiptaro-serbe, ashtu edhe në rajonet e tjera. Vizita e parashikuar e Ramës, me 22 tetor, ...

 • Guvernatori i ri, Nishani takime me krerët e politikës, Meta: Bashkëpunojmë

  6 Nentor, 2014

  Kreu i Shtetit Bujar Nishani ka nisur sot konsultimet me krerët më të lartë të politikës për zgjedhjen e Guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë. I pari që ka nisur takimin me Presidentin, është kryeparlamentari Ilir Meta. Rreth orës 11:45 takimit konsultativ iu bashkua edhe kreu i qeverisë Edi Rama, ndërsa rreth pasdites është parashikuar një takim edhe me kreun e opozitës Lulzim Basha.

  Në përfundim të takimit të ...

 • Masakra, Xhuvani dhe shoku para gjykatës: “S’pranojmë krimin, s’mbajmë mend gjë’

  5 Nentor, 2014

  Prokuroria i kërkon gjykatës të caktojë masën e sigurisë “arrest me burg’ për Kostandin Xhuvanin dhe Erald Sidën, dy prej të arrestuarve pas masakrës së djeshme në lokalin e natës Ante Grand. Kostandin Xhuvani akuzohet “për 4 vrasje’, për “vrasje për shkak të cilësive të vecanta të viktimës’ dhe “për armbëmbajtje pa leje’, ndërsa për mikun e tij Erald Sida, nuk ka ende një akuzë përfundimtare, pasi pritet ekspertiza e ...

 • Masakër në Tiranë, 4 të vrarë në një lokal. Pranga djalit të Luiza Xhuvanit e 2 të tjerëve

  4 Nentor, 2014

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur tek Rruga e Elbasanit në Tiranë, në orët e para të mëngjesit, me pasoja tragjike. Nga një përplasje e armatosur kanë mbetur të vrarë 4 persona ndërsa një tjetër është plagosur lehtë. News24 në vendgjarje sjell pamjet e para pak pas krimit të rëndë, video që BalkanWeb e publikon si më poshtë. Ndalohen si autorë 3 persona, mes tyre djali i një deputeteje të ...

 • Buxheti 2015, rriten të ardhurat

  30 Tetor, 2014

  Qeveria synon të mbledhë 43 miliardë lekë të ardhura më shumë vitin e ardhshëm përmes mirëadministrimit dhe rritjes së taksave mbi qytetarët dhe biznesin. Top Channel publikon draftin paraprak të buxhetit 2015, tashmë i përgatitur dhe që së shpejti pritet të miratohet në Qeveri. Sipas tij, të ardhurat totale rriten nga 367.9 miliardë lekë këtë vit në 410.9 miliardë vitin e ardhshëm. Sipas Qeverisë, pjesa më e madhe e kësaj ...

 • Miratohen 2 kandidaturat për KLD. Rrëzohen dekretet e Nishanit, përçahet shumica

  30 Tetor, 2014

  Me votim të fshehtë, gjatë seancës plenare në Kuvend u miratuan sot dy kandidaturat për anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë nderkohe qe me votim te hapur u rrezuan dy dekretet e Presidentit per anetaret e Gjyates se Larte. Por gjatë votimit të dekreteve disa deputetë të LSI votuan ‘pro’ kandidaturave, ndryshe nga sa ishte qëndrimi i shumicës.Dy anëtarët e rinj te KLD-së do jenë Albana Shtylla dhe ...

 • Kthimi i pronave në Shqipëri: teknologjia ndihmon zgjidhjen

  30 Tetor, 2014

  Deri tani institucionet kanë punuar secili me harta të ndryshme dhe harta digjitale do të shmangë konfliktet dhe mbivendosjet e pronave.Digjitalizimi i hartave dhe dokumentave pronësorë po zgjidh më në fund problemet e pronave të mbartura në 23 vite në Shqipëri. Ekspertët besojnë që sfida kryesore është unifikimi i të dhënave mbi pronat, në mënyrë që gjithë institucionet të punojnë me të njëjtat dokumenta. Brenda këtij viti u futën në ...

 • Energjia, Tahiri: Nisim nga sipërmarrësit, aksioni në çdo cep të Shqipërisë

  29 Tetor, 2014

  Aksioni kundër vjedhjes së energjisë do të vazhdojë në çdo cep të Shqipërisë. Këtë fakt e bëri të ditur vetë Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri. Gjatë inspektimit të një operacioni pranë zonës së “Petro Ninit” në kryeqytet, Tahiri deklaroi para 35ve se aksioni do përfundoi deri në evidentimin e rastit të fundit të vjedhjes së energjisë. Më tej Tahiri shtoi se “Shqipëria nuk është më mall pa zot’. ...

 • Rama: Ngjitemi 40 vende në klasifikimin e BB, Basha: Kurajo prej të mbyturi

  29 Tetor, 2014

  Kryeministri Edi Rama ka komentuar sot raportin e Bankës Botërore mbi lehtësinë e të bërit biznes në Shqipëri.Lajm i mirë për kë do Shqipërinë e punës dhe sipërmarrjes: Ngjitemi 40 vende në klasifikimin e Bankës Botërore për kushtet e bërjes biznes, shkruan kryeministri në Facebook.

  BASHA: DEKLARATAT E RAMËS, KURAJO PREJ TË MBYTURI
  “Gënjeshtra të pacipa të Ramës për raportin e Bankës Botërore mbi klimën e biznesit në vend. Përvetëson ...

 • Ndeshja Serbi-Shqipëri, Ministria e Jashtme, raport “sekret” në Kuvend

  29 Tetor, 2014

  Ministria e Punëve të Jashtme dorëzoi dje në Kuvend një material të detajuar lidhur me hapat që janë marrë nga Tirana zyrtare për çështjet që pasuan incidentin e Beogradit, ditën që u zhvillua ndeshja Serbi-Shqipëri.Lajmi u pohua dje nga kryetarja e Komisionit parlamentar për Marrëdhëniet me Jashtë, Arta Dade. Kësisoj vetëm pak javë para zhvillimit të vizitës zyrtare të kryeministrit Rama në Beograd, çështja e marrëdhënieve të tensionuara me Serbinë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"