LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëria gjatë vitit 2014

  31 Dhjetor, 2014

  Nga vjedhja në Bankën Qendrore te ndërhyrja ne Lazarat, nga tensionet politike te statusi kandidat në BE dhe vizita e Papës… ngjarjet që shënuan muajt që lamë pasViti 2014 ishte i ngarkuar me zhvillime te vrullshme në Shqipëri dhe jo vetëm politike. Një ngjarje e cila do të trondisë opinionin është ajo e vjedhjes në Bankën Qendrore.

  VJEDHJA NË
  BANKËN QENDRORE

  Më 23 korrik përmes vetëm pak radhëve në faqen e saj ...

 • FMN: rritja në 2014 në 2 përqind

  26 Nentor, 2014

  Shqipëri, në përfundim të bisedimeve me autoritetet, misioni I FMN-së u shpreh se mbështeste reformat dhe politikat e ndërmarra. Përfundon rishikimi i dytë e i tretë i marrëveshjes, pritet lëvrimi i 53 milion eurove të tjeraNë Shqipëri Fondi Monetar Ndërkombëtar rikonfirmoi parashikimet e tij se rritja ekonomike për vitin 2014 pritet të jetë rreth dy përqind. Kjo u deklarua nga drejtuesi i misionit të Fondit Monetar Nadeem Ilahi në përfundim ...

 • Shqipëri-Turqi, raporte më të ngushta

  26 Nentor, 2014

  Kryetari i parlamentit turk Cemil Çiçek vizitë në Tiranë, “Forcimi i marrëdhënieve tona i shërben sigurisë së rajonit të Ballkanit”Në Shqipëri, kryetari i parlamentit shqiptar Ilir Meta dhe homologu i tij turk Cemil Çiçek, theksuan sot se forcimi i marrëdhënieve mes dy vendeve është në dobi të sigurisë të rajonit të Ballkanit

  Këto komente të dy përfaqësuesit e lartë i bënë në përfundim të takimit mes tyre. Kryetari i parlamentit turk ...

 • Arrestime për dhunën në stadiumin e Elbasanit

  25 Nentor, 2014

  Drejtoria e Policisë së Elbasanit ka vijuar punën për identifikimin dhe ndalimin e personave që shkaktuan aktet e dhunës në stadiumin “Elbasan Arena” gjatë ndeshjes së Elbasanit me Tiranën. Nga shqyrtimi i pamjeve te kamerave te sigurise, pamje te transmetuara nje dite me pare edhe nga Top Channel, janë indentifikuar disa persona qe kane kryer akte vandalizimi duke shkaterruar deme te medha ne stadium.

  Përveç te ndaluarve te henen ne ...

 • Raporti i KiE: Zbatimi i ligjit për Median, i ngadaltë

  25 Nentor, 2014

  Është diskutuar paraditen e së enjtes në Tiranë raporti i Këshillit të Evropës për 35t audio-vizive, në të cilin theksi vihet tek rëndësia e lirisë së shprehjes. Duke hapur sesionin, kryetari i Parlamentit, Ilir Meta vlerësoi se tashmë e tutje do të jetë detyrë e Autoritetit të 35s Audiovizive që të mundësojë lirinë e 35s përmes ligjit të ri të miratuar në Parlament.

  “Detyra e AMA-s është të ruajë vlerat ...

 • Dëmtohet “Elbasan Arena”, tifozët shkulën stolat e shkatërruan sistemin e reklamave

  24 Nentor, 2014

  Ndeshja Elbasani-Tirana tregoi se grupet e tifozerive shqiptare nuk kanë nevojë për provokime për të shkatërruar çdo gjë. Ata nuk kanë kursyer as të vetmin stadium shqiptar të parametrave ndërkombetarë, i ndërtuar vetëm pak kohë më parë në qytetin e Elbasanit. Edhe pse kane qene ne distance mjaft te larget mes tyre, grupet e tifozerive kane arritur te konfliktohen duke shkatërruar dhjetëra stola.

  Vendosja e tabelave reklamuese ka qene nje ...

 • Shqipëri: Situata energjitike

  24 Nentor, 2014

  Kompania e shpërndarjes së energjisë ka mbi 200 milionë dollarë humbje vjetore nga vjedhjet dhe mos-pagimi i faturave të energjisë, ndaj dhe invetimet në fuqizimin e saj janë minimale. Kështu deklaroi sot ministri i energjisë, Damian Gjiknuri, para komisionit parlamentar të ekonomisë, lidhur rme gjendjen e OSHEE-së, të cilët spekullantët i vjedhin të gjithë energjinë e importuar nga jashtë vendit. Hidrocentralet e vendit prodhojnë sa 60 për qind e nevojave ...

 • Rama: Alarmante, padija jonë në bujqësi për të përfituar nga BE-ja

  21 Nentor, 2014

  Hendeku që e ndan bujqësinë shqiptare nga ajo e BE-së është vetëm dija dhe Shqipëria në këte drejtim është në situatë alarmante. Kryeministri Rama, në takimin “Bujqësia e së ardhmes”, ka deklaruar sot se në fushën bujqësisë,”nëse shohim volumet e mundshme që mund të thithim nga BE-ja dhe kapacitetin aktual njerëzor, ne jemi në një situatë alarmante dhe kjo është sfida jonë, që strukturat tona të jenë përçuese të ...

 • Tahiri takon Ajazin, Llallën e Canin: Të vendosur që bota e krimit mos i gëzojë paratë

  21 Nentor, 2014

  Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri ka mbledhur sot paradite në një takim tek hotel “Tirana’ kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror, (SHISH) z Visho Ajazi Lika, ministrin e Financave,z Shkëlqim Cani si dhe Prokurorin e Përgjithshëm, z Adriatik LallaNë takim, me ftesë të ministrit Tahiri janë dhe Ahmet Prenci i hetimit tatimor, Elisa Spiropali, drejtoresha e Doganave si dhe drejtori i Burgjeve, Artur Zoto.

  Burime nga ministria e Brendshme bëjnë me ...

 • Kadare: Pse nuk kam pranuar asnjëherë të jem President

  20 Nentor, 2014

  Në një intervistë për “La Repubblica”, Kadare rrëfen Shqipërinë mes së kaluarës dhe së ardhmes. Shkrimtari, i ndodhur në Tiranë për të prezantuar librin e tij të fundit “Mëngjeset në Kafe Rostand”, flet edhe për marrëdhënien me diktatorin shqiptar Enver Hoxha, patriotin e tij. Në qendër të mendimeve, e ardhmja europiane e Shqipërisë. “Për ne, të hyjmë në Europë është çështje jetë a vdekje”. Sprova e tij e fundit letrare ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"