LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Stuhi të forta e reshje shiu në ultësirën perëndimore, borë në zonat malore

  23 Tetor, 2014

  Moti me diell e temperaturat e larta ia kanë lënë vendin shirave erërave të forta dhe borës në zonat malore. Të gjitha këto ndryshime kanë ndodhur nga dita në ditë, si pasojë e një fronti atmosferik të ulët që zaptoi Europën Qëndrore dhe një pjesë të madhe të Europës Lindore. Temperaturat kanë pësuar një ulje me 3 deri në 4 gradë, ndërsa në zonat malore kanë shkuar në minus gradë. ...

 • Rama për AP: Besoj se Serbia e ka njohur Kosovën, por jo publikisht

  23 Tetor, 2014

  Serbia duhet të kuptojë se Kosova nuk do të jetë kurrë brenda saj, dhe sa më shpejt ta kuptojë këtë, do jetë më mirë për vetë Serbinë dhe rajonin, tha kryeministri, Edi Rama në një intervistë për agjencinë amerikane Associated Press. Rama gjithashtu vuri në dukje se “ndjen dhe beson se Serbia e ka njohur pavarësinë e Kosovës, pavarësisht se nuk e ka bërë publike njohjen ” citon AP . ...

 • Të dielën ndryshon ora, ja sa do të shkojnë akrepat

  23 Tetor, 2014

  Ndryshimi i orës këtë vjeshtë do të bëhet të dielën e fundit të tetorit (26), kur në orën 03:00 (sipas orës shqiptare) akrepat e orës do të shkojnë në 02:00. Nga kjo ditë të gjithë do të kenë zyrtarisht një orë më shumë. Ndryshimi i orës më parë në Europë ka qenë jo i njëtrajtshëm, por ajo filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës kur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"