LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kazakistan, triumfon peshëngritësi Daniel Godelli, rrëmben dy medalje ari

  12 Nentor, 2014

  Peshëngritësi shqiptar Daniel Godelli ka triumfuar në Kampionatin Botëror në Almati të Kazakistanit, ku ka rrëmbyer dy medalje ari. Mësohet se peshëngritësi Godelli ka fituar vendin e parë në dy disiplina, atë në stilin e shkëputjes, si dhe në stilin dygarësh. Fillimisht sportisti ka gëzuar shqiptarët me lajmin e fitores në stilin e shkëputjes, ku Godelli ka ngritur 171 kg.

  Në këtë stil, peshëngritësi tjetër shqiptar, Erkand Qerimaj, u rendit ...

 • Rama: Vizita në Beograd pikë kthese

  12 Nentor, 2014

  Kryeministri komenton vizitën në Serbi. Cështja e Kosovës, Rama: “Keqardhje kur sheh njerëz që përpiqen ta mbulojnë diellin me shoshë”Kryeministri Edi Rama e cilësoi sot vizitën e tij në Serbi si një moment historik dhe një pikë kthese në marrëdhëniet mes dy vendeve. Lidhur me reagimet e palës serbe mbi deklarimet e tij për Kosovën, zoti Rama rikonfirmoi të njejtin pozicion duke shtuar se ajo që duhet të reflektojë ...

 • Vizita në Serbi, Rama: Thyem akullin. Për Kosovën nuk i dhashë besën Vuçiç-it

  12 Nentor, 2014

  Kryeministri Rama ka deklaruar në konferencën e posaçme për 35t, se ai i konsideron të thyer akujt me Serbinë për aq kohë sa kanë arritur në marrëveshje konkrete. Ndërsa në lidhje me Kosovën e ripërsërit edhe njëherë se sa më shpjet ta njohë Serbia, aq më shpjejt do çlirohen nga një barrë. Ndërsa i pyetur nëse i kishte shkelur në besë kryeministrin serb kur Foli për Kosovën, Rama tha se ...

 • Kazakistan, peshëngritësi Daniel Godelli shpallet kampion bote në stilin e shkëputjes

  12 Nentor, 2014

  Peshëngritësi shqiptar Daniel Godelli shpallet kampion bote në stilin e shkëputjes.Godelli ka fituar medalje ari në Kampionatin Botëror në Almati të Kazakistanit, në stilin e shkëputjes. Sportisti shqiptar, ngriti 171 kg duke marrë medaljen e arit. Ndërkaq peshëngritësi tjetër shqiptar Erkand Qerimaj u rendit i pesti në stilin e shkëputjes.

  (m.k/BalkanWeb)

 • BE: Vizita e Ramës, shenjë ndryshimi pozitiv për dialogun rajonal

  11 Nentor, 2014

  Nga Berlini, ndërsa zhvillonte takimet respektive me Ministrat gjermanë të Mbrojtjes, Punëve të Jashtme, Zhvillimit e Bashkëpunimit, Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, komentoi vizitën historike të Kryeministrit shqiptar në Beograd, duke e quajtur “shenjë të një ndryshimi pozitiv për dialogun rajonal në Ballkanin Perëndimor”. Vizita dyditore duhet të përfaqësojë një pikë kthese në marrëdhëniet midis dy vendeve. Ne presim që të ...

 • Rama në Preshevë: Jo betejë për Shqipëri të Madhe, por për gjithë shqiptarët në Europë

  11 Nentor, 2014

  Entuziazmi i qytetarëve të Preshevës arriti kulmin, kur kryeministri Edi Rama zgjodhi të kalojë pranë tyre në sheshin “Liria”, përpara se të futej në sallën e Pallatit të Kulturës. Shqiptarët e Luginës së Preshevës e kanë pritur kryeministrin me muzikë e valle shqiptare, ndërsa në duar mbanin flamurin kombëtar. Në fjalimin e tij, kryeministri Rama theksoi vendosmërinë e qeverisë shqiptare për të vijuar punën, në mënyrë që siç tha ai, ...

 • Kryeministri Rama në Preshevë

  11 Nentor, 2014

  Kryeministri shqiptar, Edi Rama tha se modeli për zgjidhjen e situatës në Luginën e Preshevës është ai që zbatohet për pakicat serbe në Kosovë.Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha të martën se me gjithë dallimet e thella me Serbinë, tashmë është hapur një faqe e re historie mes dy vendeve dhe është marrë përsipër përgjegjësia që të mos lejohet më që gjenerata e re e shqiptarëve, por edhe e serbëve, ...

 • (Mos)marrëveshjet serioze mes Ramës dhe Vuciq

  11 Nentor, 2014

  Vizita e kryeministrit të Shqipërisë në Beograd është historike vetëm për faktin që realizohet pas 68 vitesh. Takimi Rama Vuciq nxori në pah dallimet shumë të mëdha mes Tiranës dhe Beogradit për çështjen e Kosovës.Kryeministrat Edi Rama dhe Aleksandar Vuciq nuk e kursyen aspak njëri-tjetrin. Takimi kokë më kokë dhe sidomos konferenca e përbashkët për shtyp nxori në pah dallimet e tyre themelore për çështjen e Kosovës, si një prej ...

 • Serwer: Deklarata e Ramës në Serbi nuk është provokim

  11 Nentor, 2014

  Eksperti amerikan, Daniel Serwer, një studiues i çështjes së Ballkanit thotë se vizita e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në Serbi është diçka e natyrshme dhe pozitive dhe se dy vendet prej kohësh nuk kanë pasur probleme madhore dypalëshe mes njëra-tjetrës, përveç mospajtimit për Kosovën.Duke iu referuar konferencës së shtypit të së hënës dhe shkëmbimit për Kosovën, zoti Serwer tha se është e qartë që kryeministrat Rama dhe Aleksandër Vuçiç ...

 • Sociologu Dragoti: Shqipëria ende në moshën e adoleshencës kulturore

  11 Nentor, 2014

  Sociologu Edmond Dragoti konstaton një mungesë totale të përgjegjësisë shoqërore dhe të vetëdijes qytetare në Shqipëri, që favorizon fenomenet e krimit dhe të vrasjeve.DW: Z. Dragoti , duke marrë shkas nga ngjarja e ndodhur pak ditë më parë kur katër persona u vranë në Tiranë a mund ta cilësojmë si një ngjarje që mund të ndodhë kudo, jashtë Shqipërisë, apo është një shenjë e pasigurisë në Shqipëri?
  Dragoti: Ngjarje të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"