LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Vërshimet jo vetëm natyrore por edhe nga abuzimi me mjedisin

  12 Shkurt, 2015

  Për ekspertët përmbytjet ciklike në Shqipëri nuk janë vetëm klimatike, por lidhen edhe me qendrimin abuziv të njerëzve ndaj mjedisit
  Paniku dhe tronditja që krijuan përmbytjet në të paktën pesë qarqe të Shqipërisë, në ditët e para të muajit shkurt, tashmë janë duke u fashitur. Ndërpreja e rreshjeve të dendura të shiut ka rikthyer në kufijtë e zakonshëm rrjedhjet e lumenjve, kryesisht në jug të Shqipërisë, ka larguar ujin nga ...

 • Autori i vendosjes së bombave lëvizte me biçikletë, erdhi nga Linza

  11 Shkurt, 2015

  Vendosja e tritolit në farmacinë e Bashkim Tahirit, dhe ajo në stacionin e autobusit në rrugën “Muhamet Gjollesha” kanë lidhje mes tyre.Kjo rezulton nga hetimet e kryera deri më tani dhe konfirmohet nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Artan Didi. Kreu i Policise Didi sqaroi se ne te dyja eshte vendosur mase e barabarte prej 400 gramesh dhe dyshohet se eshte vendosur nga i njejti njeri.

  Policia ka ...

 • Matësat inteligjentë të energjisë, projekt pilot me “Deutsche Telecom”

  11 Shkurt, 2015

  Kryeministri Edi Rama zbardhi detajet e para të projektit, që lancoi pak javë më parë, për pajisjen e konsumatorëve me matësat inteligjentë të energjisë. Shefi i Qeverisë tha se kostoja e matësave nuk do paguhet nga qytetarët pasi po shqyrtohet një tjetër opsion.

  “Një nga grupet më të mëdha botërore “Deutsche Telecom”, nëpërmjet grupit të vet na ka bërë një ofertë për të ndërtuar nje bashkëpunim, duke filluar me një projekt ...

 • OSHEE drejt menaxhimit privat, Qeveria e fut në planin 2015-2017

  11 Shkurt, 2015

  Pak muaj pas shtetëzimit nga Qeveria, Operatori i Shpërndarjes mund të rikthehet sërish në menaxhim privat. Në programin e sapopublikuar të reformave ekonomike 2015-2017, i cili i është dorëzuar zyrtarisht edhe Bashkimit Europian, Ministria e Financave zbulon se reformat që Qeveria ka ndërmarrë në energjetikë, do të shoqërohen edhe me një ristrukturim të kompanive elektrike publike për rritjen e eficensës së tyre. Në këtë kontekst-shkruan Ministria e Dinancave-kompania e shpërndarjes ...

 • Prokuroria, dyshime për mënyrën si u ndryshua masa e sigurisë për Gjikën

  9 Shkurt, 2015

  Prokurori i Vlorës Ramadan Troçi me një letër zyrtare i ka kërkuar informacion Drejtorisë së Burgjeve sqarime për mënyrën se si i ndaluari Shpëtim Gjika është nxjerre nga dhomat e paraburgimit dhe është dërguar për në spitalin jopublik në Tiranë. Kerkesa eshte bere sepse nuk ka asnje njoftim paraprak per prokurorine per menyren se si Gjika eshte nxjerre nga paraburgimi. Nderkohe gjykata vendosi detyrim paraqitje per kryebashkiakun e Vlores burime ...

 • KESH: S’ka përmbytje nga shkarkimet

  9 Shkurt, 2015

  Korporata Elektroenergjetike Shqiptare deklaron se dalja e ujit në Obot nuk është shkaktuar nga shkarkimet e hidrocentraleve. Në ato zona poshtë nivelit edhe me ditë me shira të zakonshëm, është në një lloj përmbytje. Kjo situatë nuk ka ardhur si shkak i shkarkimeve të kontrolluara që KESH ka bërë, thotë Ilir Belba, drejtor i Prodhimit në KESH.

  KESH garanton se në Shkodër nuk do të ketë asnjë përmbytje nga hidrocentralet, pasi ...

 • Rama: Dëmshpërblim total për të përmbyturit

  6 Shkurt, 2015

  Kryeministri Edi Rama njoftoi se bankat e nivelit të dytë ranë dakord që të lehtësojnë fermerët kredimarrës të zonave të përmbytura. Në një takim përpara gazetarëve, Rama theksoi se moti në dy ditët e ardhshme nuk do të jetë aspak i favorshëm, ndaj po merren masa të reja për të parandaluar fatkeqësitë në njerëz dhe dëmet e tjera ekonomike.

  “Qeveria nuk do t’i shmanget asnjë detyrimi për personat e prekur nga ...

 • Përmbytjet, Presidenti Nishani: Situatë e rënduar

  6 Shkurt, 2015

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në një dalje para 35ve foli gjatë mbi situatën e përmbytjeve në jug të vendit. Zoti Nishani vlerësoi se “situata në terren është e rënduar” dhe se “institucionet shtetërore duhet të angazhohen për të ndihmuar njerëzit që kanë nevojë”. “E rëndësishme është të mbahen kontakte të vazhdueshme me strukturat e autoriteteve lokale. Më emergjente është sigurimi i ushqimit për bagëtinë”, theksoi Presidenti.

  Bujar Nishani shprehu besimin ...

 • Trafiku ndërkombëtar i drogës, edhe dy ushtarakë në pranga

  5 Shkurt, 2015

  Në skandalin e trafikut ndërkombëtar të drogës janë të përfshirë edhe dy ushtarakë të tjerë shqiptarë, bashkëpunëtorë të pilotit Sokol Feka, që humbi jetën javën e shkuar në Spanjë teksa transportonte drogën me helikopter nga Maroku. Ata janë një major dhe një kapiten që mbahen të ndaluar nga Policia Ushtarake. Emrat e tyre deri më tani nuk bëhen të ditura nga Shtabi i Përgjithshem i Forcave të Armatosura. Por gazetarja ...

 • Sejko zgjidhet guvernator i ri i Bankës

  5 Shkurt, 2015

  Shqipëri, drejtuesi i ardhshëm i institucionit më të rëndësishëm të vendit, Gent Sejko, mori një mbështetje të gjerë politike sot në mbrëmje në parlament me 105 vota pro, 3 kundër dhe 4 abstenimeNë Tiranë parlamenti votoi sot në mbrëmje në favor të kandidaturës së Genti Sejkos për postin e guvernatorit të Bankës së Shqipërisë. Zoti Sejko mori një mbështetje të gjerë, duke grumbulluar votat e të dy krahëve të politikës. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"