LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Një lajm i mirë nga Gjermania për Shqipërinë

  4 Tetor, 2018

  Rama DEGjermania kontribuon për përmirësimin e kushteve të jetesës në Shqipëri. Së fundmi ambasadorja gjermane në Tiranë, Susanne Schütz bëri të ditur, se Gjermania do të japë një shumë rekord ndihme për Shqipërinë në nëntor.

  Në festimet me rastin e Ditës së Bashkimit Gjerman në Tiranë të mërkurën (03.10.) ambasadorja gjermane, Susanne Susanne Schütz dha një lajm të mirë. Në ...

 • Meta: marrëveshja e detit me Greqinë duhet të ratifikohet në parlament kur Shqipëria të ketë Gjykatë Kushtetuese

  4 Tetor, 2018

  Ilir MetaZëri i Amerikës: Zoti President, para se të ndalemi te problemet e sigurisë në Ballkan, dua t’ju pyes për një zhvillim të këtyre ditëve të fundit në Shqipëri që ka të bëjë me dhunën në familje, një fenomen i përhapur në vendin tuaj. Rasti ka të bëjë me Xhisiela Malokun, vajzë e re dhe djalin e një deputeti, ...

 • Eurobond me afat 7-vjeçar, Shqipëria merr 500 milionë euro hua. Ahmetaj: Nuk ka rritje të borxhit publik

  2 Tetor, 2018

  ahmetaj-Shqipëria emetoi sot për herë të parë një eurobond me afat 7-vjeçar në tregjet ndërkombëtare, përmes të cilit qeveria mori 500 milionë euro hua.

  Ankandi, i konsideruar si një test i rëndësishëm për kredibilitetin e ekonomisë shqiptare, ka përfunduar.

  Në një lidhje telefonike nga Parisi, Ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha se me këtë eurobond bëhet i mundur “zëvendësimi i një ...

 • Telekom Albania në shitje, pranë blerjes nga kompania serbe

  2 Tetor, 2018

  telekomInvestitorët gjermanë lënë kompaninë e dytë më të madhe telefonike në vend. Ekonomistët e shohin transaksionin si përkeqësim i klimës për biznesin evropian

  Neritan Gjergo

  Në fund të vitit 2017, kompania e telekomunikacionit Plus njoftoi falimentin, duke e lënë në këtë mënyrë tregun me 3 operatorët më jetëgjatë, Vodafone, Telekom dhe Albtelecom. Por pa kaluar një vit, operatori i dytë, ...

 • Ekonomia shqiptare, në test. Të martën, dalja në tregjet ndërkombëtare për eurobondin

  1 Tetor, 2018

  Ekonomia shqiptare pritet të përballet me një test të rëndësishëm këtë të martë, teksa qeveria do të dalë në tregjet ndërkombëtare për të marrë 500 milionë euro huà përmes emetimit të një eurobondi.

  Kjo është hera e tretë, që Shqipëria del në tregjet ndërkombëtare të financave. Por, Top Channel mëson se, ndryshe nga dy herët e mëparshme, këtë radhë Ministria e Financave mund të emetojë një eurobond 7-vjeçar.

  Emetimi i eurobondit me ...

 • Schütz: Gjermania synon të sjellë Shqipërinë pranë Europës

  28 Shtator, 2018

  ambasadorja gjermaneAmbasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Susanne Schütz, në intervistë ekskluzive për DW vlerëson, se SPAK është institucion shumë i rëndësishëm për vettingun e politikanëve.

  DW: Znj. Ambasadore Schütz, në udhëtimin me gazetarë, të zhvilluar më 25-26 shtator, pata rastin të shikoj konkretisht projektet e bashkëpunimit për zhvillim Gjermani – Shqipëri, në Jug, nga Vlora në Himar.ë Cili është motivi ...

 • Vetingu në politikë në Këshillin e Legjislacionit

  26 Shtator, 2018

  kuvendi alNë Shqipëri, Këshilli i Legjislacionit në parlament, vendosi sot me votat e shumicës së majtë që nisma e opozitës për ndryshimet në Kushtetutë për të përfshirë dhe verifikimin e pasurive dhe lidhjeve të politikanëve me botën e krimit, të ndjekë procedurën normale dhe që propozimi t’i dërgohet Komisionit të Venecias.

   

 • Rajoni ecën drejt teknologjisë dhe makinave, Shqipëria mbetet 10 vjet pas.. te nafta

  25 Shtator, 2018

  renditja-industria teknologjiaSerbia dhe Maqedonia po udhëheqin rajonin në drejtim të zhvillimit të industrisë së automjeteve dhe teknologjisë, teksa po tërheqin investime të shumta në këta sektorë. Ndërsa Shqipërisë i ka mbetur ora te tregtia e naftës dhe ndërtimi. Njihuni me renditjen e 20 sipërmarrjeve më të mëdha në rajon, sipas të ardhurave…

  Pas rimëkëmbjes ekonomike të pas krizës globale, rajoni ...

 • Vdekshmëria foshnjore, Banka Botërore: Shqipëria 8.8 vdekje për 1 mijë fëmijë, e dyta në Ballkan

  25 Shtator, 2018

  hartas-mortalitySipas një artikulli të fundit të Bankës Botërore dhe shifrave të vëna në dispozicion, Shqipëria vitin e shkuar e ka pasur vdekshmërinë foshnjore (humbje jete të fëmijëve nën 5 vjeç) në shifrën e 8.8 vdekje për 1 mijë fëmijë. Shifrat sugjerojnë që më problematike në këtë drejtim është Maqedonia me 13.7 vdekje për 1 mijë fëmijë, Serbia dhe Bosnja ...

 • Shqipëria kërkon një vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-ës

  25 Shtator, 2018

  OKBShqipëria synon të zërë një nga vendet si anëtar jo i përhershëm në Këshillin e Sigurimit të Kombëve të Bashkuara. Këtë e bëri të ditur sot ministri i Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati, i cili ndodhet në Nju Jork për hapjen e sesionit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-ës. “Shqipëria vjen me ambicjen e saj në këto punime, pasi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"