LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tom Doshit dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara

  17 Prill, 2018

  Tom DoshiDepartamenti i Shtetit i ndalon hyrjen në Shtetet e Bashkuara deputetit Tom Doshi dhe familjes së tij.

  Pas ish kryeprokuorit Adriatik Llalla, Tom Doshi bëhet zyrtari i dytë nga Shqipëria të cilit i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara për shkak të përfshirjes në raste madhore korrupsioni.

  Në bazë të ligjeve amerikane, kur Sekretari i Shtetit, ka informacione të ...

 • Burime nga BE: Shqipëria me rekomandim, Kosova duhet të presë

  16 Prill, 2018

  Western Ballkans and EUKE do të aprovojë “Paketën e zgjerimit”, raporte për përparimin drejt BE. Shqipëria e Maqedonia pritet të marrin rekomandim për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit, Kosova pret kritika për ngadalësimin e reformave.

  Në prag të publikimit më 17 prill të raportit të përparimit për gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, Brukseli bëri të ditur se mbështetja dhe fokusi ...

 • Shqipëri: Deputetë të opozitës e një ministër përjashtohen nga Kuvendi

  13 Prill, 2018

  kuvendiTrazira e kaos në Kuvendin e Shqipërisë. Byroja e Kuvendit përjashtoi përkohësisht nga Kuvendi një ministër dhe deputetë opozitarë, pas akteve të palejueshme në seancën e djeshme plenare.

  Gjashtë deputetë opozitarë të PD dhe deputeti socialist, ministri Ditmir Bushati, nuk do të marrin për dhjetë ditë në seancat dhe komisionet parlamentare. Byroja e Kuvendit vendosi mbrëmë (12.04.2018) perjashtimin e tyre ...

 • Shqipëri, tension në parlament

  12 Prill, 2018

  tension ne parlamentNë Shqipëri seanca e sotme e parlamenti u zhvillua mes tensioneve të forta në sallë. Deputetët e opozitës bllokuan foltoren duke kërkuar përjashtimin e kryeministrit Edi Rama, ndërsa më pas disa prej tyre hodhën miell, vezë e shishe uji në drejtim të tij. I ulur në krah të kreu të qeverisë, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u ...

 • Freedom House: Demokracia në Shqipëri në vend-numëro

  11 Prill, 2018

  FHDemokracia në Shqipëri nuk pati ndonjë përparim gjatë vitit 2017, pasi “çdo hap përpara, u zhvlerësua nga një hap pas”, sipas organizatës Freedom House.

  Shqipëria është në kategorinë e vendeve me demokraci në tranzicion ose regjim hibrid, ndonëse ka shënuar një ngritje të lehtë në pikët e përgjithshme, falë zgjedhjeve të fundit që u zhvilluan të qeta.

  Në kapitullin për Shqipërinë ...

 • BB: Rritja ekonomike e Shqipërisë do të ngadalësohet

  11 Prill, 2018

  BBNë Shqipëri, Banka Botërore deklaroi sot se ajo parashikon një ngadalësim të rritjes ekonomike të vendit për dy vitet e ardhshme. Për vitin 2017, Prodhimi i Brendshëm Bruto, sipas të dhënave paraprake të Institutit të Statistikave, u ngjit në 3,84 përqind. Në raportin e saj periodik mbi zhvillimet ekonomike në vendet e Ballkanit Perëndimor, Banka Botërore theksoi se ...

 • Turizmi, Rama: Nuk ka tolerancë për ata që derdhin ujërat e zeza në det

  6 Prill, 2018

  rama-turizmiKryeministri Edi Rama ka paralajmëruar bizneset në bregdet se duhet të marrin masa të mos derdhin ujërat e zeza në det.

  “Nuk do të lejojmë dhe do të ndëshkojmë struktura pritëse në bregdet që derdhin ujërat e zeza në det. Të gjitha duhet të marrin masa për tu pajisur me sisteme të depurimit, dhe për të garantuar që çka është ...

 • Vrau në ‘97, ekstradohet nga SHBA pas 21 vitesh

  6 Prill, 2018

  Një 47-vjeçar është ekstraduar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi ishte i shpallur në kërkim në vitin 1997 dhe u kap në SHBA, falë bashkëpunim të Interpol Tirana me Interpol Washingtonin.

  Presoni i ekstraduar është Narbis (Niko) Koxhaj (Goxhi), 47 vjeç, nga Gjirokastra.

  Kapja dhe ndalimi u bë pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Berat me vendim penal të marsit 2003, e ka dënuar me 25 vjet burg për veprat penale “Vrasje ...

 • Lu: Po mbështesim hetimin ndaj Llallës

  6 Prill, 2018

  LuAmbasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, deklaroi se Shtetet e Bashkuara po mbështesin hetimin e nisur ndaj ish kryeprokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Komentet e tij ai bëri gjatë një interviste në emisionin “Opinion” në TV Klan, ku foli dhe për zhvillimet e fundit që nga protesta e dhunshme e fundjavës së shkuar kundër vendosjes së një tarife ...

 • Financimi partiak në Shqipëri – xhungla gati e padepërtueshme

  5 Prill, 2018

  euroPartitë e një prej vendeve më të varfra të Europës paguajnë shuma të majme për lobing. Transparenca e financimit të tyre mund të quhet dështimi më i dëshiruar në politikën shqiptare. KQZ mbetet një tigër pa dhëmbë.

  Lajmi i publikuar nga revista amerikane “Mother Jones” ishte një bombë politike në Shqipëri. Sipas kësaj reviste, në favor të një fushate lobimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"