LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • ‘Berlin Process Plus’, nisma e re gjermane për Ballkanin

  5 Janar, 2018

  bpp-Ballkani2018-ta do të jetë viti i fundit i ciklit të tanishëm të Procesit të Berlinit.

  I nisur në verën e vitit 2014, si një nismë diplomatike e kancelares Angela Merkel, ky proces ka ofruar një platformë unike që synon të rigjallërojë lidhjet shumë-palëshe mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe disa vendeve të Bashkimit Europian, (BE) – Austria, Kroacia, Franca, Gjermania, ...

 • “Little Albania” në Nju-Jork

  30 Dhjetor, 2017

  little albania new yorkNga dyqindmijë shqiptarë që kanë imigruar në Amerikë pas viteve ’90, një e katërta ka qëndruar në Nju-Jork. Dhe dy të tretat e tyre janë përqendruar në Bronx.

  Nju-Jorku është stacioni i parë i emigrantëve shqiptarë që vijnë nga Evropa në Amerikë. Një pjesë e tyre qëndrojnë në këtë epiqendër zhvillimi në bregun lindor të kontinentit, shumë ...

 • Borxhi, 8 miliardë euro. Qeveria ka pjesën më të madhe

  26 Dhjetor, 2017

  kryeministriaStoku i borxhit të jashtëm Shqipërisë, publik dhe privat, ka arritur në gati 8 miliardë euro në gjashtë mujorin e parë të vitit.

  Banka e Shqipërisë ka bërë një analizë të detajuar mbi borxhin e jashtem bruto të vendit tonë, kur rezulton se në raport me Prodhimin e Brendshëm bruto, borxhi i jashtëm ka rënë me 5 pikë përqindjeje, duke ...

 • Bugajski: Shqipëria mund të kishte abstenuar në OKB

  22 Dhjetor, 2017

  BugajskiEksperti amerikan për çështjet e Ballkanit, Janusz Bugajski, tha se nuk beson se vota e vendeve që u shprehën pro rezolutës do të ketë ndonjë efekt mbi këto vende.

  Shtetet e Bashkuara, tha ai, nuk mund të ndëshkojnë tërë ato vende që votuan pro, sidomos vendet myslimane.

  Zoti Bugajski tha se deklaratat amerikane më tepër se një kërcënim janë një ...

 • Erozioni gllabëron zonat bregdetare të Shqipërisë

  21 Dhjetor, 2017

  Shumë njerëz e vënë në dyshim ekzistencën e ndryshimeve klimatike apo ndikimin e njeriut tek klima. Por në zonat bregdetare të Shqipërisë banorët thonë se ka kanë prova konkrete që e dëshmojnë këtë problem. Avancimi i detit në zonat bregdetare ka gllabëruar dhjetëra metra plazh gjatë dekadave të fundit dhe po dëmton biznesin dhe mënyrën e jetesës së banorëve, siç vihet në dukje në materialin e përgatitur nga Agjencia ...

 • “200 ekspertë të FBI hetojnë në Shqipëri!”

  20 Dhjetor, 2017

  SpartakAvokat Spartak Ngjela në Top Story u shpreh se Prokurori i Përkohshëm do t’i shpejtojë hetimet dhe nuk do t’i frenojë.

  “Beteja këtu nuk është për të eliminuar Balilin, nuk kanë punë me të ata. Atë e duan për të parë ku reflekton kupola. Amerikanët e dinë shumë mirë se ai ka origjinë politike. Te ne janë më ...
 • OSBE: “Ku janë paditë? Ku janë dënimet e të korruptuarve?”

  20 Dhjetor, 2017

  Bern BoorchardtOSBE vlerësoi sot se korrupsioni është një problem serioz për Shqipërinë dhe investimet e huaja, ndaj në Tiranë duhet bërë shumë më tepër për ta luftuar atë.

  Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori BerndBorchardt, tha se nevojitet përfundimi i hetimeve dhe dënimeve për zyrtarët e korruptuar.

  “Ne ndihmuam në ngritjen e portalit “stopkorrupsioni”, falë të cilit mbi 100 ...

 • Tiranë, kaos dhe tymuese në parlament, shumica zgjedh kryeprokurorin e përkohshëm.

  18 Dhjetor, 2017

  parlamentiParlamenti në Tiranë sapo zgjodhi prokuroren e re të përgjithshme, Arta Marku, në një seancë të tensionuar nga protesta e opozitës brenda dhe jashtë Kuvendit.Ajo u betua, ndërsa salla është plot me tymra shumëngjyrësh të hedhura nga deputetët e opozitës.

  Kryetari i Parlamentit arriti të hedhë në votim pikën 5 të rendit të ditës për prokuroren e përgjithshme, megjithë rrëmujën ...

 • Opozita në Tiranë: Zgjedhje e Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme puç

  18 Dhjetor, 2017

  Basha1

  Opozita protestoi në Tiranë dhe deputetët e saj hodhën tym të kuq në sallën e parlamentit për të kundërshtuar zgjedhjen e Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme.

  Arta Marku, zv. Prokurore e rrethit të Shkodrës, u zgjodh të hënën (18.12) Prokurore e Përgjithshme e Përkohshme. Në seancën plenare, e fundit për këtë vit, Arta Marku u votua me 69 vota pro, ...

 • Opozita: Valë protestash. Rama: Frikë nga Drejtësia

  18 Dhjetor, 2017

  BashaPas zgjedhjes së Kryeprokurores së përkohshme Arta Marku, Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim morën vendim për të nisur një valë protestash në të gjithë vendin. Ndërsa për kryeministrin Rama, veprimi i sotëm i opozitës ishte një përpjekje e dëshpëruar për të bllokuar reformën në drejtësi. Për ngjarjet e sotme reagoi dhe ambasada amerikane në Tiranë sipas së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"