LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Cilat janë rezervat ndaj Ramës në Berlin?

  27 Prill, 2018

  Rama KirchbaumKryeministri i Shqipërisë Edi Rama me Gunther Krichbaum, të mërkurën, në Bundestag.

  Vendimi për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë do të merret në qershor, kur të mblidhen krerët e shteteve të BE-së. Deri atëherë Gjermania duhet ta ketë gjetur pozicionin për qëndrimin e saj.

 • Media gjermane për Edi Ramën në Berlin

  26 Prill, 2018

  rama merkelShqipëria do të hyjë në BE por ka jo pak probleme, shkruan “Die Welt”. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kërkon të bindë kancelaren gjermane se Shqipëria është gati për hapjen e negociatave.

  Përmes artikullit “Make Albania great again”, gazeta gjermane “Die Welt”i kushton vëmendje të mërkurën vizitës së kryeministrit Rama në Berlin. Ish-basketbollisti dhe artisti në Berlin do të ...

 • Donald Tusk: Sfida e Shqipërisë – të bindë shtetet anëtare të BE

  26 Prill, 2018

  TuskGjatë vizitës në Tiranë, presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk theksoi se tani Shqipëria duhet të bindë shtetet anëtare për hapjen e negociatave në qershor. BE mbetet partnerja më e madhe tregtare e Shqipërisë.

  Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, vlerësoi të martën ( 24.04.2028) përpjekjet që ka bërë Shqipëria për të merituar rekomandimin e Komisionit Europian , për hapjen ...

 • Qëndrimi i Berlinit ndaj çeljes së negociatave ende i paqartë

  26 Prill, 2018

  merkel ramaRama zhvilloi të mërkurën takime politike në Berlin për të fituar votën gjermane për çeljen e negociatave. Ai u prit me dashamirësi, por premtime nuk mori.

  Vizita e parë e kryeministrit shqiptar menjëherë pas rekomandimit të Komisionit të BE-së për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit ishte në Berlin. Ai u takua aty me një sërë personash të rëndësishëm dhe ...

 • Rama: Çelja e negociatave është instrumenti i duhur

  26 Prill, 2018

  Rama SchaubleEdi Rama me Kryetarin e Kuvendit Federal (Bundestag) të Gjermanisë, Wolfgang Schäuble

  Rekomandimi i KE-së për çeljen e negociatave me Shqipërinë duhet të miratohet nga vendet anëtare. Edi Rama shkon në Berlin për të marrë mbështetjen e Gjermanisë në çeljen e negociatave.

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ndodhet në Berlin për një vizitë pune. Në takime ...

 • BE, Tusk: Shqipëria meriton hapjen e bisedimeve

  24 Prill, 2018

  Rama TuskPresidenti i Këshillit Europian Donald Tusk tha sot në Tiranë se Shqipëria e meriton hapjen e bisedimeve për anëtarësim dhe se ajo çfarë ka arritur është mëse e mjaftueshme për këtë. Zoti Tusk megjithatë paralajmëroi se sfida e radhës është që të binden të gjitha vendet anëtare. Presidenti i Këshillit Europian nisi sot një tur në vendet ...

 • Bregu, post drejtues në organizatën rajonale të Europës Juglindore

  24 Prill, 2018

  BreguIsh ministrja shqiptare e Integrimit europian Majlinda Bregu, njoftoi të hënën se ajo ishte zgjedhur në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC) një strukturë e cila është pjesë e Procesit të Bashkëpunimit në Europën Juglindore (SEECP). ...

 • Harxhi: PD ka krizë politike lidershipi dhe jo krizë statutore

  23 Prill, 2018

  harxhiNjë javë para se të mblidhet kongresi i radhës i PD-së, figura të njohura në forumet e opozitës ngritën edhe një herë shqetësimin për mungesën e demokracisë së brendshme në radhët e saj.

  Anëtarja e këshillit kombëtar të PD-së, Edit Harxhi paraqiti, në të vetmen mbledhje të këtij këshilli në periudhën midis dy kongreseve, së bashku me politikanin opozitar Edvin ...

 • Rivlerësimi, rrezikohet një tjetër gjyqtare

  23 Prill, 2018

  Altina XhoxhajNë Shqipëri, një tjetër anëtare e Gjykatës Kushtetuese, Altina Xhoxhaj, rrezikon shkarkimin nga detyra, në kuadër të procesit të riverësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

  Në seancën e sotme dëgjimore, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, në ndryshim nga përfundimet e Inspektoriatit të Deklarimit të pasurive, tha se kishte bërë verifikime më të thelluara na bazë të cilave ka mospërputheje ...

 • DASH: Korrupsioni në Shqipëri, i përhapur në të gjitha degët e qeverisjes

  21 Prill, 2018

  State Departament alDepartamenti i Shtetit thotë se problemet më të konsiderueshme të të drejtave të njeriut në vitin 2017 në Shqipëri, ishin “kufizimet në lirinë e shprehjes dhe të shtypit, përfshirë autocensurën dhe frikësimin e gazetarëve shkaktuar nga interesat financiare dhe politike; dhe korrupsioni i përhapur në të gjitha degët e qeverisë”.

  Kliko këtu për raportin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"