LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rikthehet ora verore, akrepat shkojnë 1 orë para

  24 Mars, 2018

  ora zyrtareMe ardhjen e pranverës, tashmë që edhe dita me natën u barazuan dhe e para fillon rrugëtimin e saj për t’i marrë sa më shumë kohë errësirës, ka ardhur koha edhe për të ndryshuar orën.

  Duke gdhirë e diela e 25 marsit, do të rikthehet ajo që quhet ndryshe edhe si “ora ligjore”. Ndryshimi do të ndodhë në orën ...

 • Kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi mbi situatën e përmbytjeve

  24 Mars, 2018

  Voltana AdemiPrej tre javësh, në Shkodër vazhdojnë përmbytjet e shkaktuara nga vërshimi i lumejve dhe shkarkimet e detyruara të hidrocentraleve të kaskades së Drinit. Rreth 5 mijë hektare tokë gjenden nën ujë, ndërsa gati 500 shtëpi dhe biznese janë të rrethuara nga përmbytja. Përmbytjet kanë vështirësuar jetesën e rreth 40 mijë banorëve, që jetojnë në fshatrat e Nënshkodrës dhe ...

 • Vetting-u i gjyqtarëve, shkarkohet anëtari i Kushtetueses për pasuri të pajustifikuar

  23 Mars, 2018

  luloDy ditë më parë, Lulo ishte thirrur në seancë dëgjimore të Vetting-ut, por nuk u paraqit para trupës gjyqësore të KPK-së, ndërsa kishte dërguar si mbrojtës avokatin e tij.

  I kaluar në filtrat e KPK-së prej 5 muajsh, së bashku me aftësitë profesionale, lidhjet e tij dhe pasuritë, gjyqtarit kushtetues iu përmend si i dyshimtë vetëm burimi i pasurive.

  Inspektorati i ...

 • Shqipëri: FMN vlerëson ecurinë dhe rreziqet e ekonomisë shqiptare

  22 Mars, 2018

  pbbFondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi të martën se “Shqipëria po gëzon një prej rritjeve më të shpejta ekonomike në rajon. Mjedisi makroekonomik dhe politik është i qëndrueshëm”.

  Një mision i FMN-së e bëri këtë deklaratë pas një vizite dyjavore në Tiranë për të diskutuar Monitorimin e parë Pas Programit (MPP).

  “Politikë-bërësit do të duhet ta shfrytëzojnë këtë periudhë të mirë për ...

 • Lezhë, vazhdon operacioni “Ranishta 4”

  20 Mars, 2018

  ranishtaGjykata e shkallës së parë në Lezhë vendosi sot masën e sigurisë “arrest shtëpie” për Kryetarin e Bashkisë Lezhë, Fran Frrokaj, dhe 9 zyrtarët e tjerë, të arrestuar mbrëmjen e së premtes, si pjesë e një grupi prej 23 personash, të dyshuar nga prokuroria për abuzim me tokat në bregdetin e Shëngjinit.

  Ndërkohë, për juristin e kësaj bashkie, Ardenis Haxhia ...

 • Përmbytjet në Shkodër, MM: Evakuohen 23 persona

  20 Mars, 2018

  PermbytjetPas problemeve në zonat rurale, prej së hënës uji ka ‘pushtuar’ edhe qytetin e Shkodrës.Ministria e Mbrojtjes thotë se deri më tani janë evakuuar 5 familje me 23 banorë. Gjithashtu, janë transportuar nga fshati Obot për në Oblikë 65 banorë, 50 nxënës dhe 15 banorë.

  Njoftimi i plotë i Ministrisë së Mbrojtjes

  Bashkia Shkodër:
  Rreth 157 banesa kanë prezencë uji ...

 • Deti, negociatat me Greqinë, Meta jep autorizimin

  20 Mars, 2018

  MetaNë Shqipëri, presidenti Ilir Meta njoftoi sot se ka autorizuar sot Ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati që t’i japë plotfuqinë grupit negociator për të nisur bisedimet me Greqinë për arritjen e një marrëveshjeje për kufirin detar mes dy vendeve. Vendimi i kreut të Shtetit erdhi pas më shumë se një muaji që kur ministria e Jashtme i paraqiti ...

 • Tiranë: nis punën komisioni hetimor ndaj ish-ministrit Tahiri

  20 Mars, 2018

  komisioni per TahirinKomisioni hetimor parlamentar për ish-ministrin e brendshëm Saimir Tahiri nisi sot nga puna, por pritet ta fiksojë pas një jave objektin e hetimit dhe planin paraprak të punës.

  Kryetari i këtij komisioni, deputeti opozitar Edi Paloka, tha se “opozita ishte për veprime më të shpejta në hetime”.

  Komisioni hetimor formalisht u ngrit “për të kontrolluar veprimet dhe mosveprimet e ...

 • Refugjatët e mitur shqiptarë në Gjermani

  20 Mars, 2018

  refugjat i miturVarfëria, mungesa e perspektivës, gjakmarrja apo dhuna në familje shtyjnë edhe të mitur nga Shqipëria të vijnë për të kërkuar azil në Gjermani.

  Kur erdhi në Gjermani Endriti nuk dinte çfarë e priste. I ungji e mori me vete, pasi u kthye nga pushimet e verës për në Angli. Në Angli tha ai, janë bërë shumë. 405 minorenë ...

 • Tiranë: Mosbesimi i qytetarëve te drejtësia dhe politika

  19 Mars, 2018

  tr mbledhjeNë Tiranë, sociologët shohin me shqetësim sondazhet e fundit, ku flitet për një mosbesim të madh të qytetarëve ndaj gjykatave dhe ndaj politikës.

  Ata vërejnë se shpresa kryesore e qytetarëve mbetet tek institucionet euro-atlantike, dhe tek presioni i tyre ndaj institucioneve shqiptare për të zbatuar ligjet.

  Sipas një sondazhi të Institutit për Demokraci dhe Ndërmjetësim (IDM) dhe Programi i Kombeve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"