LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Meta kërkon kompani zvicerane në sektorët strategjikë

  6 Mars, 2018

  metaokZvicra do të vazhdojë të mbështesë Shqipërinë në kuadër të strategjisë së bashkëpunimit me vendin tonë deri në vitin 2021.

  Garancia për këtë është dhënë nga Sekretarja zvicerane e Shtetit Ineichen-Fleisch, e cila u prit në një takim nga Presidenti Ilir Meta.

  Në këtë takim, duke iu referuar interesit të përbashkët për të zhvilluar dhe intensifikuar më tej bashkëpunimin ...

 • A po kushtëzon Greqia “detin” për bisedimet me BE? Kodheli: Marrëveshja të mos dështojë

  2 Mars, 2018

  KodheliNë përfundim të takimit në Presidencë me Ilir Metën, kryetarja e Komisionit të Jashtëm, Mimi Kodheli foli për rëndësinë e arritjes së një marrëveshjeje me palën greke sa i takon kufirit detar edhe për procesin e integrimit të vendit tonë në BE.

  “Ramë dakort dhe ndamë të njëjtin mendim me Presidentin lidhur me nevojën që kjo marrëveshje të mos ...

 • Dilema e dizelit në Gjermani – Automjetet drejt Shqipërisë e Kosovës

  2 Mars, 2018

  makinatPas vendimit të Gjykatës Federale Administrative në Gjermani shtohen kërkesat ndaj industrisë së automjeteve për të modifikuar teknikën e motorëve dizel. Po ashtu rriten shitjet drejt Lindjes, edhe në Shqipëri e Kosovë.

  Vendimi i fundit i Gjykatës Federale Administrative të Gjermanisë që u lejon bashkive të qyteteve ndalimin e hyrjes në qendrat e qyteteve të automjeteve me motorë dizel më ...

 • Fund i turit dimëror: Juncker e pa vetë se ku çalon Ballkani

  2 Mars, 2018

  JunckerKreu i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker përmbylli turin e tij ballkanik me takimin e krerëve ballkanikë në Bojanë, pranë Sofjes (01.03). Mesazhi i përsëritur ishte se „vendi i Ballkanit Perëndimor është në BE.”

  Turi ballkanik i presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, i cili u përmbyll në Bojana pranë Sofjes të enjten (01.03), synonte dhënien e impulseve të reja për ...

 • Bisedimet shqiptaro-greke dhe vlerësimi i analistëve

  1 Mars, 2018

  LamiMinistri i punëve të jashtme Ditmir Bushati ishte sërish sot para komisionit parlamentar të politikë të jashtme, ku dha më shumë detaje nga paketa e bisedimeve me Greqinë.

  Ai replikoi me deputetë të opozitës për detaje të bisedimeve shqiptaro-greke.

  Por studiues të pavarur vlerësojnë se procesi dhe polemikat vuajnë nga mungesa e seriozitetit dhe e transparencës.

  Ministri Bushati tha se Greqia hoqi ...

 • Krimi shqiptar aleanca me mafien italiane

  27 Shkurt, 2018

  antimafiaOrganizatat kriminale shqiptare që veprojnë në Itali kanë rritur aktivitetin e tyre duke lidhur aleanca me grupet mafioze më të rëndësishme që veprojnë atje. Këto deklarata i bëri sot në Tiranë Drejtuesi i Prokurorisë së antimafias italiane Federico Cafiero De Raho, i cili pati takime me ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe Kryeprokuroren Arta Marku. Sipas zotit De Raho, ...

 • Tiranë: Përzgjedhja e policisë, polemika mes deputetëve dhe analistëve

  27 Shkurt, 2018

  AfrimNë Tiranë, qeveria dhe opozita debatuan me tone të ashpra mbi gjendjen e rendit publik, gjatë një séance ku u shqyrtua një projekt-ligj mbi vetingun e policisë.

  Por analistë të pavarur mendojnë se nisma e fundit u ndërmor për t’ia paraqitur Bashkimit Europian si një sukses, por vetingu i policisë nuk është aspak i lehtë me inkriminim e gjerë të ...

 • Juncker vlerëson përparimin e Shqipërisë

  26 Shkurt, 2018

  Juncker Edi 2Presidenti i Komisionit europian Jean-Claude Juncker deklaroi sot në mbrëmje në Tiranë, ndalesa e dytë e turneut të tij në vendet e Ballkanit perëndimor se “Shqipëria nuk pushon së arrituri përparime” dhe se “ajo ka ndërmarë reforma në shumë fusha që janë mbresëlënëse”. Këto deklarata ai bëri në përfundim të takimit me kryeministrin Edi Rama. Vizitat ...

 • Juncker: Plotësoni kriteret dhe ejani në BE!

  26 Shkurt, 2018

  Juncker EdiPresidenti Jean-Claude Juncker vazhdon sot ( 26.02.2018 ) vizitën e tij në Tiranë. Ai dërgoi mesazhe premtuese jo vetëm për Shqipërinë, por edhe rajonin. Kushti: plotësimi i kritereve!

  Plotësoni të gjitha kriteret e anëtarësimit dhe nëse kjo ndodh, ejani në 2025 në Bashkimin Euroipian! Presidenti i  Komisionit Europian, Juncker, inkurajoi nga Tirana të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor ta ...

 • Tiranë: Varfëria, temë e polemikave partiake

  26 Shkurt, 2018

   

  edi varferiaNë Tiranë, partitë kryesore politike po debatojnë mbi varfërinë dhe ndryshimin e skemës së ndihmave ekonomike.

  Opozita akuzoi qeverinë se ndërpreu fondet e mbijetesës së mijëra familjeve të varfëra në mes të dimrit, dhe i la pa mbrojtje e pa punë.

  Por qeveria pohoi se shkurtimi i listave u bë prej abuzimeve të shumta, që u zbuluan në to nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"