LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shtypi gjerman: Prokurori shqiptar rrezikon jetën

  29 Gusht, 2017

  shtypi gjermanGazeta gjermane “tageszeitung” mbi një prokuror shqiptar, të cilit i është rrezikuar jeta, pas hetimeve brenda rrjetit të mafias së ndërtimit në Vlorë. Arben Jorgaqi humbi punën si pasojë e hetimeve.

  Nën titullin “Viktimë e korrupsionit” gazeta gjermane “tageszeitung” i kushton vëmendje të martën (29.08) problemeve me të cilat përballen prokurorët shqiptarë, kur hetojnë rrjetet e rrezikshme. Arben Jorgaqi ...

 • Tiranë, analistët: Rritja ekonomike nuk po shndërrohet në mirëqenie

  29 Gusht, 2017

  bujkStudiues të njohur të ekonomisë shqiptare pohojnë se ajo ka nevojë për ndryshime strukturore, në mënyrë që të shmanget cilësia e dobët e rritjes ekonomike, e cila nuk përkthehet në fitime të drejtpërdrejta për qytetarët.

  Madje sipas tyre, në mënyrë paradoksale, ekonomia rritet në letër, ndërsa të ardhurat e qytetarëve kanë rënë, si për punëtorët aktivë ashtu edhe për gjithë ...

 • Në Shqipëri prezantohet kabineti qeveritar “Rama 2″

  28 Gusht, 2017

  RamaNjë ditë pasi zyrtarizoi emrat e kandidatëve për ministra, kryeministri Edi Rama do të zhvillojë sot takimin e parë me kabinetin e tij të ri. Mbledhja do të mbahet në Vlorë.

  Kabineti i ri qeveritar i kryeministrit Edi Rama zhvillon sot pasdite në Vlorë takimin e parë, ku do të bisedohet për vizionin e qeverisë “Rama 2″, në katërvjeçarin e ardhshëm. ...

 • Hahn: Shpejtoni reformat. S’ka më justifikime, zgjedhësit folën

  26 Gusht, 2017

  Hahn RamaEdi Rama dhe Komisioneri për zgjerimin Johannes Hahn ishin në një mendje kur i vlerësuan zgjedhjet e 25 qershorit si më të mirat e realizuara ndonjëherë në Shqipëri.

  Prioritetet e Shqipërisë përpara një tjetër vlerësimi nga shtetet anëtare të BE, për të cilat vetë komisioneri tha se ende nuk e ka një datë, Edi ...

 • Procesi i Berlinit – motori për transformimin rrënjësor europian të Ballkanit

  26 Gusht, 2017

  kryeministrat e ballkanitAngazhim i drejtuesve politikë të shteteve të rajonit për të realizuar projektet e mëdha të Procesit të Berlinit. Me takimin e Durrësit rajoni hedh edhe një hap tjetër përpara drejt afrimit ekonomik.

  Kryeministrat e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor (BP) morën pjesë në takimin një ditor informal që mikpriti në Durrës kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Ky takim ...

 • Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor – Në Durrës për integrimin ekonomik të rajonit

  26 Gusht, 2017

  DurresKryeministri Rama është mikpritës i takimit informal me homologët e tij nga vendet e Ballkanit Perendimor, takim që zhvillohet sot në qytetin bregdetar të Durrësit. Në fokus është integrimi ekonomik i rajonit.

  Qellimi i takimit eshte nxitja per zbatimin e zotimeve te marra ne Samitin e Triestes, te zhvilluar muajin e kaluar, ne kuader te Procesit te Berlinit, te nisur ...

 • ZBARDHET KALENDARI, JA DITA DHE ORA E NDESHJEVE TË SKËNDERBEUT

  25 Gusht, 2017

  uefa grupi bSkënderbeu do ta nisë fushatën kualifikuese në Grupin B në një transfertë. Më konkretisht, më 14 shtator, skuadra e Ilir Dajës do të jetë mysafire në Ukrainë, për t’u ndeshur me Dynamo Kyiv.

  Kjo sfidë do të luhet në orën 19:00. Ndeshja e dytë për kuqebardhët tanë juglindorë është planifikuar të luhet në “Elbasan Arena”, më 28 shtator, ...

 • Projekti “Ujë 24 orë”, BERZH do të financojë 30 milionë euro

  24 Gusht, 2017

  berzhBanka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim do të financojë 30 milionë euro Ujësjellësin e Tiranës për të bërë të mundur furnizimin e kryeqytetit me ujë 24 orë në 24. Kredia do të disbursohet në dy këste nga 15 milionë euro.

  Sipas njoftimit zyrtar të BERZH-it, transhi i parë i kredisë do të përdoret për të ...

 • Rrezikon Shqipëria Schengenin?

  24 Gusht, 2017

  aeroportiAida Hajnaj, drejtore për pikat kufitare e emigracionin në Policinë e Shtetit shpjegon pse Shqipëria po ashpërson kontrollet në kufi. Nuk ka njoftim zyrtar se Hollanda rikthen regjimin e vizave për shqiptarët, thotë ajo.

  DW: Znj. Hajnaj, këtë muaj kanë hyrë fuqi masa të reja për të parandaluar dhe mos lejuar që shtetasit e Shqipërisë të kërkojnë azil në vendet ...

 • “The Voice Kids”, nis përzgjedhja e zërave më të mirë

  24 Gusht, 2017

  voice kids“The Voice Kids” është më afër se kurrë! Përgjatë gjithë muajit shtator, “The Voice Kids” do të jetë në kryeqendrat shqiptare për të dëgjuar zërat që do të drithërojnë skenën e Audicioneve të Fshehura së shpejti në Top Channel.

  Pasi produksioni ka parë qindra aplikimet që kanë ardhur, tani është koha t’ju takojnë nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"