LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Strukturat e rivlerësimit, miratohet varianti i shumicës

  29 Shtator, 2017

  kuvendi i alNë Shqipëri parlamenti votoi në orët e para të mëngjesit të sotëm për strukturën e institucioneve të cilat janë ngarkuar për realizimin e procesit të rivlerësimit të mbi 800 gjyqtarëve dhe prokurorëve të vendit. Falë votave të saj shumica e majtë kaloi variantin e cili parashikon një personel ndjeshëm të reduktuar në numër krahasuar me kërkesat e ...

 • Zgjedhjet, OSBE/ODIHR: Marrëveshja e 18 majit garantoi garë të lirë

  28 Shtator, 2017

  zgjedhjetOSBE/ODIHR ka publikuar ditën e sotme raportin final për zgjedhjet e 25 qershorit, duke vlerësuar arritjen e marrëveshjes politike mes palëve për futjen e opozitës në zgjedhje, në bazë të të cilës garuesit zhvilluan një fushatë të lirë, ku u respektuan  liritë themelore.

  Në raportin e OSBE vlerësohet se marrëveshja politike e 18 majit krijoi ...

 • Greqia, 4 kushte për integrimin. Kotzias: Gabim mbështetja pa kushte

  28 Shtator, 2017

  KotziasMinistri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias tha paraditen e kësaj të enjteje për televizionin publik grek se është gabuar me mbështetjen pa kushte ndaj Shqipërisë.

  “Siç duhet ta dini, Shqipëria është vend kandidat për anëtar në BE. Për fat të keq, këto kandidatura u dhanë pa kushte nga qeveritë e mëparshme greke”, u shpreh Kotzias.

  Ministri ...

 • Shqipëria dhe Kosova-drejt unifikimit të tregjeve, doganave e selive diplomatike

  28 Shtator, 2017

  rama ramushFokusi i dy qeverive do të jetë fitimi i kohës së humbur. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ishte në Tiranë për vizitën e tij të parë zyrtare jashtë Kosovës.

  Bashkëpunim më i ngushtë mes dy vendeve, lëvizje e lirë e qytetarëve në të dyja anët e kufirit, unifikim i tregjeve – janë temat qëndrore të bisedimeve mes dy kryeministrave ...

 • Motoja e Tetorit gjerman 2017: 30 vjet marrëdhënie diplomatike Gjermani – Shqipëri

  28 Shtator, 2017

  ambasadorja gjermane ne ALTradita e Tetorit Gjerman, si njihen javët e kulturës gjermane, vijon sivjet me edicionin e saj të 11-të.

  Që nga viti 2006, kur kjo traditë filloi, këto javë ndërtuan,vit pas viti, një urë të fuqishme bashkëpunimi kulturor dhe njërëzor mes dy vendeve dhe prezantuan maja të kulturës dhe artit  për dashamirët në rritje që Tetorët gjermanë fitojnë ...

 • Rama: Viti i Skënderbeut, busull e rrugës së përbashkët Shqipëri-Kosovë

  27 Shtator, 2017

  ramaKryeministri Edi Rama, në takimin e Komisionit për organizimin e Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut, nën kryesinë e dy kryeministrave, të Shqipërisë dhe të Kosovës, theksoi se ky vit do të shërbejë si “yll orientues të rrugës sonë të përbashkët krah për krah njëri-tjetrit në funksion të një të ardhmeje më të mirë për të gjithë ...

 • Rama: Reforma me PD. Të enjten votohet Komisioni

  26 Shtator, 2017

  ramaPartia Socialiste mblodhi për herë të parë grupin e saj parlamentar në ambientet e Kryesisë së Kuvendit. E pikërisht nga ai vend ku Lulzim Basha dhe Edi Rama ranë dakord për marrëveshjen e 18 majit, kreu socialist ju rikthye asaj për reformën zgjedhore, duke i cilësuar legjitime kërkesat e Partisë Demokratike, të cilën Rama e quajti opozitën ...

 • Drejtoresha e Zërit të Amerikës viziton Shqipërinë

  26 Shtator, 2017

  Amanda BenettDrejtoresha e Zërit të Amerikës, Amanda Bennett, e cila po viziton 5 vende të Ballkanit, ishte sot në Shkodër. Ajo shkoi në Shqipëri pas vizitave në Serbi, Bosnje dhe Mal të Zi. Zonja Bennett theksoi gjatë takimeve rëndësinë e informacioneve të bazuara në fakte dhe të dhëna të sakta. Në këtë vizitë ajo shoqërohet nga drejtori i sektorit ...

 • Top Story, universitet publik apo universitet privat?

  26 Shtator, 2017

  top storyDebati për universitetet për akreditimin dhe vlerësimin e tyre është një debat që tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen dhe dalja e një raport të agjencisë britanike të akreditimeve ka ndezur akoma më shumë diskutimin mbi këtë temë.

  Në raportin e kësaj agjencise, universiteti publik duket sikur e ka humbur monopolin e cilësisë.

  Për të ...

 • Superpagat e Vettingut; PS voton kundër, pro PD e LSI

  25 Shtator, 2017

  VetinguNjerëzit e organeve që do të bëjnë vettingun dolën të pakënaqur nga vendimi i socialistëve në Komisionin e Ligjeve për të reduktuar ndjeshëm numrin e njerëzve dhe nivelin e pagave të tyre.

  Vetëm Komisioni i Posaçëm i Kualifikimit ra dakord me shkurtimin, duke rezervuar të drejtën për të kërkuar ndryshime kur të hartohet buxheti i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"