LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Infrastruktura, FMN: Shqipëria, në nivele të ulëta

  26 Korrik, 2017

  rruga shqiperiFondi Monetar Ndërkombëtar e rendit Shqipërinë si vendin e parafundit për cilësinë e infrastrukturës edhe pse taksapaguesit shqiptarë kanë paguar miliarda euro për investime publike.

  Sipas FMN, për periudhën 2005-2016, qeveria shqiptare ka shpenzuar cdo vit mesatarisht 5.5 për qind të prodhimit kombëtar për vepra publike, kryesisht rrugë, porte dhe segmente të tjera të ...

 • Plani 24 orë ujë, Veliaj: Heqim depozitat që rrezikojnë qytetarët

  26 Korrik, 2017

  Kreu i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, duke folur sërish për planin për ujë të pijshëm 24 orë, tha se do të hiqen depozitat që rrezikojnë qytetarët.

  Ai tha se plani i biznesit, i hartuar me ndihmën e USAID do të realizojë investimet e nevojshme për mospërsëritjen e situatave të emergjencës.

  “Plani i biznesit i Bashkisë së Tiranës dhe UKT për forcimin e rrjetit të ujësjellësit që ...

 • Shqipëri: ndëshkime minimale për shkeljet e prokurorëve

  26 Korrik, 2017

  Adreatik LlallaTë dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se pavarësisht akuzave për shkelje të ligjit në kryerjen e hetimeve, vetëm dy prokurorë u shkarkuan dhe 14 të tjerë morën masa disiplinore përgjatë tre viteve të fundit. Materiali në vijim është produkt i bashkëpunimit mes Zërit të Amerikës dhe rrjetit investigativ BIRN:

  Flamur Vezaj, BIRN, Tiranë​

  Në shkurt 2017, kryeprokurori Adriatik Llalla ...

 • Selami: Gara e pabarabartë. Avantazhi im është modeli

  22 Korrik, 2017

  pdPas votimit, kandidati për kryetar të PD, Eduard Selami tha se gara në Partinë Demokratike është e pabarabartë por për të, avantazh është modeli që përfaqëson.

  “Ky proces i sotëm ka filluar në mënyrë të qetë, të rregullt, dhe siç e kam thënë dhe më përpara, pavarfësisht nga pabarazia që ka patur kjo garë, unë ...

 • Basha: PD nga ky proces del më e bashkuar

  22 Korrik, 2017

  Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka votuar në selinë qëndrore për kryetarin, ku u shpreh se nga ky proces PD dhe demokratët do të dalin më të fortë e më të bashkuar.

  “Procesi po ecën në mënyrë të qetë, të civilizuar dhe demokratike. Jam e bindur se PD dhe demokratët dalin nga ky proces më të fortë, më të bashkuar dhe gati për t’u kthyer ...

 • Anëtarësia e PD-së voton sot për kryetarin

  22 Korrik, 2017

  pdMbi 100 mijë anëtarë të Partisë Demokratike votojnë sot për kryetarin, në 73 degët e PD-së në gjithë vendin, në votimet që kanë nisur prej orës 08.00.

  Komisioni i Operacioneve Elektorale njofton se procesi ka nisur në mënyrë të rregullt në të 73 komisionet e 68 degëve të Partisë Deokratike. Në selinë qëndrore, ku votojnë ...

 • Tubim i lëvizjes për bojkotin e garës Basha – Selami

  22 Korrik, 2017

  PatoziGrupi i nismëtarëve të një lëvizje politike brenda partisë demokratike zhvilluan në mbrëmje një takim të gjerë publik me qindra përkrahës, duke bërë thirrje për bojkotimin e zgjedhjeve të të shtunës për postin e kryetarit të kësaj partie.

  Besnik Mustafaj, një nga themeluesit e PD-së, tha para auditorit se ai nuk do të marrë pjesë në votimet e të shtunës, ...

 • Gara në PD, fushata e zotit Basha

  21 Korrik, 2017

  BashaNë Shqipëri drejtuesi i Partisë Demokratike Lulzim Basha po kërkon një mandat të dytë në krye të forcës kryesore opozitare në votimet që do të mbahen nesër. Pas humbjes së thellë në zgjedhjet e 25 Qershorit dhe kritikave të forta nga brenda, që e bëjnë atë përgjegjësin kryesor, zoti Basha gjatë gjithë fushatës i është përmbajtur qëndrimit se rezultati ...

 • Selami: Fitoj garën e pabarabartë

  20 Korrik, 2017

  SelamiEduard Selami përballet të shtunën me Lulzim Bashën për kreun e Partisë Demokratike, por ka shumë nga ata që mendojnë që edhe sot, Eduard Selami përballet me atë që e kishte përballë në vitin 1995, me Sali Berishën.

  Në Top Story-n e kësaj te enjte me Sokol Ballën, Alfred Lelën dhe Arjan Vasjarin ishte i ...

 • Panucci “Kuqezi” edhe zyrtarisht; objektiv Euro 2020

  19 Korrik, 2017

  PanucciChristian Panucci është edhe zyrtarisht trajner i Kombëtares shqiptare të futbollit. Tekniku italian dhe Presidenti i FSHF-së, Armand Duka firmosën kontratat në konferencën e shtypit të thërritur në orën 11:00.

  Presidenti Duka shprehu bindjen se Panucci është emri i duhur, megjithëse përvojën e tij në trajnim e quajti modeste. Objektiv mbetet kualifikimi në Euro 2020.

  “Një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"