LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Meta: Kryeprokurori sipas Kushtetutës. Kompetenca e Parlamentit, por duhet konsensus

  11 Dhjetor, 2017

  metaArta Marku, prokurore në Shkodër dhe Ferdinand Elezi, prokuror në Durrës kanë dorëzuar sot në Kuvend kandidaturat për kryeprokuror të përkohshëm.

   Ndërkohë, afati i fundit për aplikim është dita e martë 12 dhjetor. Por edhe sot, politika e ka lexuar këtë moment sipas interpretimeve të veta.

  Për herë të parë në këtë debat ndërhyri edhe Presidentit i Republikës Ilir ...

 • Kryeprokurori, çfarë do të ndodhë pas së enjtes?!

  5 Dhjetor, 2017

  Top storyNga dita e enjte, Kryeprokurorit të Republikës i mbaron formalisht mandati. Këtu është edhe debati, që është sa juridik dhe kushtetuese, po aq politik. A do të vazhdojë apo jo Adriatik Llalla në detyrën e tij? A do kërkojë mazhoranca ta zëvendësojë atë, me kë dhe për sa kohë?

  Sipas Reformës në Drejtësi, institucionet që duhet ta zgjedhë Kryeprokurorin ...

 • Kryeministri Edi Rama takohet me drejtuesit e Parlamentit dhe Komisionit Europian

  5 Dhjetor, 2017

  Rama MogheriniKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po zhvillon një vizitë dyditore në Bruksel, ku u takua me drejtuesit kryesorë të Parlamentit dhe Komisionit Europian.

  Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani, tha se trajtuan temat kryesore që lidhen me qëndrueshmërinë e Ballkanit, luftën kundër terrorizmit, dialogun ndërfetar dhe raportet midis Shqipërisë dhe BE.

  “Shqipëria kryer një seri reformash në dobi të ...

 • Përse përmbytemi?

  4 Dhjetor, 2017

  permbytjet2Në fillim të këtij viti, qeveria shpërndau 61 ekskavatorë të rinj për bashkitë e vendit, të cilat sipas kryeministrit do garantonin ujitjen e tokave por dhe do të shmangin përmbytjet.

  “Ambicia jone dhe objektivi ynë që do të realizohet brenda këtij viti është që të mos ketë asnjë parcelë ku uji të mos shkojë dhe kullimi të mos jetë ...

 • Xhafaj: Skanuam njerëzit e krimit. U mbyll faza paraprake e betejës

  4 Dhjetor, 2017

  Ashtu siç raportoi Top Channel pak ditë më parë, policia ka tashmë një hartë të shtrrirjes së grupeve kriminale në Shqipëri.

   Përpara ekspertëve të huaj, në konferencën rajonale kundër krimit të organizuar që po zhvillohet në Tiranë, ministri Brendshem Fatmir Xhafaj u zotua për tolerancë zero gjatë operacionit “Forca e Ligjit”.

  “Ka përfunduar faza paraprake, ajo e katalogimit të grupeve kriminale me të dhëna për persona, lidhjet e tyre kriminale, ...

 • Shqipëri, përmbyten mbi katër mijë e 700 banesa e dhjetëra biznese

  4 Dhjetor, 2017

  PermbytjetNë Shqipëri u përmbytën këtë javë mbi 4 mijë e 700 banesa, 40 biznese dhe afro 15 mijë hektarë toka.

  Edhe këtë vit qeveria premtoi dëmshpërblime, por së shpejti nisin sigurimet e detyrueshme të banesave dhe bizneseve.

  Edhe këtë vit qeveria premtoi dëmshpërblime, por së shpejti nisin sigurimet e detyrueshme të banesave dhe bizneseve.

  Kryeministri Edi Rama tha se përmbytjet dhe katastrofat ...

 • Përpjekjet kundër SIDË-s në Shqipëri

  2 Dhjetor, 2017

  Në Shqipëri u zbuluan këtë vit 81 persona të prekur nga HIV / AIDS. Kjo sëmundje u mori jetën 15 personave.

  Mjekët pohojnë që ndërsa vdekjet janë në rritje, numri i kontrolleve është në rënie dhe shumica e rasteve me HIV /AIDS zbulohen vonë.

  sidaKëtë vit janë diagnostikuar 81 raste të reja të prekura nga HIV/AIDS, nga të cilët 57 meshkuj, ...

 • Shqipëri: Gjendje e jashtëzakonshme nga rreshjet e pandërprera

  1 Dhjetor, 2017

  permbytjeRreshjet e dendura dhe të vazhdueshme të shiut e kanë sjellë Shqipërinë(1/12/2017) në një situatë rreziku të përmbytjeve masive.

  Shirat filluan dRreshjet e dendura dhe të vazhdueshme të shiut e kanë sjellë Shqipërinë(1/12/2017) në një situatë rreziku të përmbytjeve masive. y ditë më parë duke arritur më shumë se 100 mm në 24 orë dhe sipas parashikimit të motit ato ...

 • Pagesat e PD për lobim në SHBA, Prokuroria nis hetimet

  30 Nentor, 2017

  BashaNë Shqipëri Prokuroria e Tiranës ka nisur hetime rreth shpenzimeve që Partia Demokratike rezulton të ketë kryer ndaj kompanive të lobimit në Shtetet e Bashkuara në prag të zgjedhjeve të qershorit të kaluar, por që nuk janë të deklaruara pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Shumica e majtë ka hedhur dyshime të forta për burimin e të paktën 675 mijë ...

 • Shqipëri: Investimet më të mëdha aty ku ka më pak prioritet

  24 Nentor, 2017

  mbeturinatVendgrumbullime mbetjesh pa leje mjedisore, djegie mbeturianash, hedhje mbetjesh spitalore buzë lumejve. Keqmenaxhimi i mbetjeve të ngurta është një ndër faktorët kryesorë të ndotjes në Shqipëri.

  Prej fundit të vitit 2016 qeveria gjermane po e ndihmon qeverinë shqiptare për ndërtimin e një strategjie për mbetjet e ngurta. Këshillimet bëhen përmes Shoqërisë Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ).

  Hermann Plumm, drejtor i projektit pranë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"