LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëria rihap të gjithë kufijtë tokësorë

  2 Qershor, 2020
  Plazhi
 • 23 raste të reja dhe 28 të shëruar në 24 orët e fundit

  29 Maj, 2020

  Dr. Eugena TominiMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 276 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 23 raste të konfirmuara pozitive, 12 prej të cilave në Tiranë. 8 janë kontakte të rasteve të mëparshme pozitive dhe 4 janë raste të reja në proces hetimi.
  Nga hetimi i thelluar epidemiologjik ...

 • Nënshkruhet kontrata për helikopterët Black Hawk, Xhaçka e ambasadorja Kim: Krah për krah si aleatë të denjë

  29 Maj, 2020

  kim XhackaNë një ceremoni të veçantë, të zhvilluar në bazën ajrore të Farkës, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim nënshkruan kontratën e pranimit për pajisjen e Forcës Ajrore shqiptareme helikopterë “Black Hawk”.

  Helikopterët, asistencë e qeverisë së SHBA pritet të mbërrijnë së shpejti në Shqipëri dhe për ministren ...

 • COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 26 raste të reja të gjitha në Tiranë

  28 Maj, 2020

  Dr RovenaMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 225 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 26 raste pozitive, të gjitha në Tiranë.

  Tirana vazhdon të jetë vatra kryesore në vend me një numë të lartë të rasteve ditore të konfirmuara pozitive me Covid19. Të gjithë zonat e tjera në Shqipëri ...

 • 21 raste të reja në Tiranë, asnjë rast në zonat e tjera

  27 Maj, 2020

  Dr Flutura BeqoShkon në 1050 numri i të prekurve, prej tyre 205 janë raste aktive. Tirana mbetet vatra kryesore
  Ministria e Shëndetësisë njofton se janë testuar 262 qytetarë të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 21 raste pozitive, të gjitha në Tiranë.
  Nga një hetim i thellë epidemiologjik, rezulton se ndër rastet e reja janë 13 të ...

 • Tiranë: Opozita angazhohet që reforma zgjedhore të kryhet brenda majit

  27 Maj, 2020

  Yuri Kim SHBAOpozita u angazhua sërish sot që të bëjë gjithçka sa i takon asaj për të përmbyllur reformën zgjedhore brenda datës 31 maj.

  “Jemi të vendosur për këtë betejë. Do të bëjmë gjithçka që të garantojmë vullnetin politik për ta zbatuar ligjin, në mënyrë që kjo krizë e thellë politike, kushtetuese dhe institucionale të marrë rrugëzgjidhje përmes zgjedhjeve të ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1 humbje jete, 25 raste të reja në 24 orët e fundit

  26 Maj, 2020

  Mirela CamiMinistria e Shëndetësisënjofton se mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në mënyrë të papritur, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve një pacient 69-vjeçar nga Tirana, me inicialet S.K., i cili po trajtohej në terapi intensive në spitalin infektiv.
  Që nga fillimi epidemisë, 33 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid19.

  Në 24 orët e fundit kemi sërish shtrime të reja në ...

 • Reforma në Drejtësi/ Ambasada amerikane deklaratë: Nuk duhet humbur përqëndrimi, mos u çorientoni!

  26 Maj, 2020

  ambasada-amerikane-ne-shqiperiAmbasada amerikane në një deklaratë për Reformën në drejtësi në vend shprehet se “Shtetet e Bashkuara mbeten vendosmërisht të përkushtuara ndaj reformës në drejtësi, e cila është kërkesë e popullit shqiptar”.

  “Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë dhe e papërsosur por është e nevojshme”, thuhet në deklaratën e ambasadës, por se nuk duhet humbur përqëndrimi.

  “Ne nuk duhet të humbasim përqëndrimin, ...

 • Urimi i zv. kryeministrit Erjon Braçe për Bajram i kërkon ndjesë besimtarëve

  24 Maj, 2020

  e braceJa edhe postimi i plotë:

  Cdo shqiptari te besimit islam,
  dua ti uroj me gjithe shpirt:
  GEZUAR BAJRAMIN E MADH!

  Posacerisht njerezve te mire e punetore ne Cerme te Siperme, Cerme Sektor, Cerme Proshke, Cerme Pasha, Kamp,
  Cerme Shkumbin, Sulzotaj, Shen e Premte, Grabian, Tre Ura, Stravec, Ferras, Sopez, Spolate, Babunje, Gur, Mucias, Remas, Bedat, Adriatik, Kamenice, Kryekuq, Zharnec, Mize, ...

 • 8 raste të reja, shkon në 989 numri i të prekurve

  23 Maj, 2020

  Dr RovenaPër më shumë se 3 javë nuk është regjistruar humbje jete dhe 79% e të prekurve tashmë janë të shëruar njofton Ministria e Shëndetësisë.

  Aktualisht në shërbimin infektiv janë 16 pacientë të shtruar dhe vetëm 5 prej tyre në terapi intensive.

  Fatmirësisht gjatë 3 javëve të fundit nuk kemi asnjë humbje jetë nga Covid19 dhe ky është një indikator ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"