LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Nga Stalini te Mao, Shqipëria socialiste në analizën e Dr. Elidor Mëhillit

  23 Shkurt, 2018

  from stalin to maoRrethanat, ngjarjet dhe aktorët që i dhanë formë historisë pas Perdes së Hekurt mbeten një burim interesi për historianët dhe akadamikët megjithëse kanë kaluar dekada që nga hapja e sferës ish-komuniste. Studiuesi Elidor Mëhilli jep kontributin e tij duke shtjelluar përvojën e Shqipërisë gjatë diktaturës, por edhe dinamikat e ndërlikuara që krijoi regjimi i asaj kohe ...

 • Zgjerimi i BE-së: Juncker udhëton në Ballkan

  23 Shkurt, 2018

  JunckerNga e diela e deri të mërkurën (26 shkurt – 01 mars 2018) presidenti i Komisionit të BE-së, Jean Claude Juncker, do të vizitojë Ballkanin Perëndimor. Nga Brukseli, Bernd Riegert

  Me këtë turne rrufe në Maqedoni, Shqipëri, Serbi, Mal të Zi, Bosnjë-Herzegovinë dhe Kosovë, Junckeri synon të “japë kurajë”, siç e quan ai. Në strategjinë e prezantuar para do kohe ...

 • Hahn:”Shqiptarët vuajnë nga një imazh i caktuar”

  23 Shkurt, 2018

  HahnKomisioneri i BE Johannes Hahn i thotë “Die Welt” se viti 2025 është vetëm synim për anëtarësimin e Serbisë e Malit të Zi në BE. Për shqiptarët ai thotë se vuajnë nga imazhi i tyre për avancimin drejt BE.

  “Viti 2025 është vetëm një datë indikative, jo garanci. Ajo i detyron Shtetet e Ballkanit Perëndimor, por edhe BE ...

 • TI: Shqipëria shënon rënie ndërsa Kosova pak përparim në luftimin e korrupsionit

  22 Shkurt, 2018

  TIRaporti i organizatës Transparency International, mbi shkallën e korrupsionit në botë e ka radhitur Shqipërinë në vendin e 91-të, duke shënuar kësisoj përkeqësim të gjendjes në krahasim me një vit më herët kur ajo ishte radhitur në vendin e 83-të.

  Kosova kësaj radhe radhitet e 85-ta, me gjithsej 39 pikë, duke shënuar përparim krahasuar me një vit më parë ...

 • Hahn: Shqipëria ka bërë reforma të rëndësishme, në verë rekomandimi për hapjen e negociatave

  22 Shkurt, 2018

  HahnKomisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn ka dhënë një intervistë së fundmi për “Die Welt” mbi perspektivën e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt anëtarësimit në BE.

  Johannes Hahn është shprehur se KE-ja do të rekomandojë hapjen e negociatave të pranimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë deri në verë.

  “Komisioni Europian ka shumë të ngjarë që të rekomandojë hapjen e negociatave deri ...

 • Tiranë: Përkujtohet rrëzimi i monumentit të diktatorit Hoxha

  21 Shkurt, 2018

  Elez BiberajVeprimtarë e protagonistë të ngjarjeve të viteve 90, historianë e politikanë morën sot pjesë në një konferencë mbi 27 vjetorin e rrëzimit të monumentit të diktatorit Enver Hoxha.

  Ish-presidenti i Republikës, Sali Berisha, tha në konferencën e organizuar nga Fondacioni Konrad Adenauer, se rrëzimi i monumentit ishte ngjarja më kulmore e fundit të diktaturës.

  Ai tha se diktatura komuniste e ...

 • Adriatik Llallës dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara

  16 Shkurt, 2018

  Adreatik LlallaDepartamenti i Shtetit i ndaloi hyrjen në Shtetet e Bashkuara ish Prokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë Adriatik Llalla.

  Vendimi, i bërë publik të mërkurën, thekson se Sekretari i Shtetit Rex Tillerson, e miratoi masën e ndalimit për shkak të përfshirjes së ish zyrtarit shqiptar në raste të mëdha korrupsioni.

  Ligjet amerikane parshikojnë që në rastet kur ka informacione të ...

 • Negociatat për detin, kërkohet plotfuqishmëria nga Meta

  14 Shkurt, 2018

  dbushatiNë Shqipëri, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati i është drejtuar me një kërkesë Presidentit Ilir Meta për t’i dhënë plotfuqishmërinë grupit negociator që do të zhvillojë bisedimet me palën greke për arritjen e një marrëveshjeje te re për përcaktimin e kufirit detar mes dy vendeve. Autorizimi nga Kreu i shtetit është një detyrim ligjor kur bëhet fjalë për ...

 • Tiranë: Reporteri gjerman Frei kërkoi nga drejtësia shqiptare të kapë peshqit e mëdhenj të krimit

  14 Shkurt, 2018

  FreiRaportuesi për Shqipërinë në Komisionin Parlamentar për Çështjet e Jashtme dhe Europën në Bundestag-un gjerman deputeti Thorsten Frei vizitoi sot Shqipërinë.

  Kjo vizitë ishte në vazhdën e monitorimit të gjendjes këtu në prag të rekomandimeve që Komisioni Europian pritet të japë për fillimin e negociatave për anëtarësim.

  Raportuesi Frei shprehu kritika para shtypit për një seri çështjesh që shqetësojnë opinionin shqiptar ...

 • Tiranë: Nisin polemikat për reformën zgjedhore

  13 Shkurt, 2018

  KSATakimi i 12-të i Këshillit të Stabilzim Asociimit u zhvillua sot në mjediset e parlamentit në Tiranë për të diskutuar rekomandimet e OSBE-ODIHR-it mbi proceset zgjedhore.

  Përfaqësuesja e Parlamentit Europian, Monica Macovei, tha se ndryshimet në Kodin Zgjedhor janë të nevojshme dhe duhen kryer para zgjedhjeve.

  Sipas saj, zgjedhjet e kaluara nuk ishin më të këqijat por ndryshimet në Kodin Zgjedhor ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"