LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Saimir Tahiri para heqjes së imunitetit

  20 Tetor, 2017

  Saimir TahiriParlamenti i Shqipërisë vendos sot për heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, deputetit socialist Saimir Tahiri. Ai dyshohet për përfshirje në një grup kriminal për trafikim lëndësh narkotive.

  Komisioni i Mandateve dhe Imunitetit në Parlamentin e Shqipërisë do të marrë sot në mesditë (20/10/2017) vendim lidhur me heqjen e imunitetit të Saimir Tahirit, deputet socialist, ish-ministër i Brendshëm. ...

 • Shkup, takim i kryeministrave të katër vendeve ballkanike

  18 Tetor, 2017
  Samiti ballkanik shkupSot në Shkup u takuan kryeministrat e katër vendeve të Balkanit në konferencën rajonale të quajtur “Samiti 100”. Kryeministrat e Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Bosnjë e Hercegovinës folën për nevojën e heqjes së pengesave të qarkullimit të njerëzve dhe mallrave dhe për lidhjet infrastrukturore ndërmjet tyre.
  Kryeministrat e Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe të Bosnjë ...
 • TAP, sa 71 “Eiffel”. Në 2018 lëshohet gazi nga Azerbajxhani

  17 Tetor, 2017

  tapNdërtimi i gazsjellësit TAP po shkon drejt fundit sipas parashikimeve. Nga Zvicra kompania njoftoi zyrtarisht se ka përfunduar dërgesat e të gjitha tubave në tre vendet pritëse, Shqipëri, Itali dhe Greqi.

  Në Selanik u bë transporti i fundit, duke mbyllur kështu një nga ciklet më të rëndësishme të ndërtimit të gazsjellësit.

  Gjithsej janë transportuar 55 mijë ...

 • Bushati i përgjigjet Athinës: Gati të ndjekim modelin grek, nëse ka

  16 Tetor, 2017

  BushatiPas “sulmit” diplomatik të Athinës zyrtare një ditë më parë, lidhur me miratimin e ligjit të pakicave kombëtare, ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati është përgjigjur duke i kujtuar homologut të tij Kotzias se është kërkuar një model prej tij.

  “Të gjithë kolegëve, qofshin këta fqinj apo jo, përfshirë edhe Greqinë, gjatë ...

 • Rama: BE çmenduri me izolimin e Kosovës

  14 Tetor, 2017

  Rama

  Ai thekson se shqiptarëve u është sosur durimi me Bashkimin Evropian dhe se qëndrimi i Brukselit në çështjen e hapjes së negociatave është një çmenduri pasi sipas tij, BE po i jep më shumë përparësi procesit të integrimit të Serbisë dhe Malit të Zi, ndërsa ka anashkaluar vendin tonë.

  Në një intervistë për gazetën gjermane, “Frankfurter Rundschau”, Rama shprehet se ...

 • Investimet rrezikojnë ekonominë. “TAP” dhe “Devolli” do ulin ritmin

  13 Tetor, 2017

  TapEkspertët paralajmërojnë se përfundimi i gazsjellësit TAP dhe kaskadës së Devollit krijon një risk për ekonominë, atë të rënies së investimeve.

  “Ky përbën një risk seriozi si për programin buxhetor ashtu dhe për objektivat e rritjes ekonomike gjatë këtyre katër viteve”, thotë Selami Xhepa, president Instituti “Pashko”.

  “Nëse rënia e investimeve nuk do të kompensohet, atëherë ...

 • Tiranë: Përjashtohet deputeti opozitar. Acarohen marrëdhëniet pozitë-opozitë

  13 Tetor, 2017

  Rama BashaByroja e parlamentit vendosi në mbrëmje të përjashtojë për 10 ditë nga punimet e seancave plenare deputetin e Partisë Demokratike, Flamur Noka pas incidentit të sotëm në seancë.

  Vendimi u mor me 5 vota pro dhe 3 kundër pas kërkesës së deputetëve socialistë.

  Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ashpërsuan sërish tonet e deklaratave kundër njëri-tjetrit ...

 • Tiranë: Seanca e Kuvendit ndërpritet gjatë diskutimit të ligjit për pakicat kombëtare

  12 Tetor, 2017

  kuvendiNë Tiranë, parlamenti nisi sot diskutimin e projekt-ligjit për mbrojtjen e pakicave kombëtare. Ai u prit me kritika të shumta nga partitë opozitare.

  Por debatet mes shumicës dhe opozitës përsëri u bllokuan tek e drejta e fjalës.

  Deputetë të opozitës pretenduan se po u pritej fjala pa të drejtë, ndërsa socialistët pohuan se ky ishte një skenar i demokratëve për të ...

 • Gentiloni: Është koha për hapjen e negociatave me Shqipërinë

  11 Tetor, 2017

  rama + gentiloniItalia është një nga mbështetësit kryesorë të rrugëtimit europian të Shqipërisë dhe Edi Rama rikonfirmimin e mori sërish gjatë vizitës zyrtare në Romë.

  Hapja e negociatave dhe bashkëpunimi ekonomik mes dy vendeve mbizotëroi bisedimet mes dy homologëve, në vizitën e parë pas marrjes së detyrës nga Paolo Gentiloni.

  Rama, i cili e shfrytëzoi ...

 • Mazhoritar? Zaloshnja në Top Story: PD do të merrte vetëm 31 mandate

  11 Tetor, 2017

  zaloshnjaNëse zgjedhjet e këtij viti do të ishin zhvilluar me një sistem mazhoritar, ashtu sikundër kërkon Lulzim Basha tashmë, Partia Demokratike do të merrte vetëm 31 mandate.

  Eduard Zaloshnja deklaroi në Top Story se nuk e kuptonte këmbënguljen e kryetarit të PD-së për t’u rikthyer tek ky sistem.

  “Kur i mungojnë 250 mijë vota dhe sipas ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"