LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: OSBE kërkon nisjen e reformës zgjedhore “pa humbur kohë”

  19 Shtator, 2016

  osbeOSBE u bëri sot thirrje zyrtarëve dhe partive politike që të nisin reformën zgjedhore pa humbur kohë.

  Zyra e OSBE-së në Shqipëri publikoi një deklaratë, ku theksoi se ky proces shumë i rëndësishëm duhet përfunduar në kohë për zgjedhjet parlamentare të vitit të ardhshëm.

  Kryetari në detyrë i Zyrës së OSBE-së në Shqipëri, Robert Wilton, e bëri sot këtë deklaratë, pas ...

 • Si ndryshon prokuroria? Ligji i ri shpërndan pushtetin e kryeprokurorit

  16 Shtator, 2016

  ligji-prokuroriseKur ligji për prokurorinë të miratohet në Parlament dhe të marrë fuqi, prokuroria nuk do të jetë më kjo që njohim sot. Aktualisht, prokuroria është një organ i centralizuar, ku prokurori i përgjithshëm është i gjithëpushtetshëm brenda sistemit.

  Por kur ligji i ri të nisë zbatimin, fuqia e kryeprokurorit do të zhbëhet. Ai do t’i ...

 • Shqipëri: Zbatimi i reformës në drejtësi në pranverë 2017

  16 Shtator, 2016

  “Reforma më e thellë në vendet e rajonit e ato postkomuniste në Europën Lindore”, thotë Ulsi Manja, deputet, relator për projektligjin për organizmin e funksionimin e prokurorisë në sistemin e reformuar të drejtësisisë.

  Deutsche Welle: Z. Manja, qytetarët e Shqipërisë presin me padurin fillimin e zbatimit të reformës në drejtësi. Çfarë garancish jep sistemi i reformuar se në Shqipëri do të fillojë të ketë drejtësi, se do fillojë të shkulet kultura ...

 • Terrorizmi, rreziku nga të infiltruarit mes refugjatëve

  15 Shtator, 2016

  luKonferenca rajonale në Durrës. Ambasadori amerikan Lu: Policia shqiptare e kufirit tani ka akses në bazën e të dhënave të FBI-së për terrorizmin

  Në Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu tha sot se vendet e Ballkanit kanë qenë të suksesshme në ndjekjen dhe arrestimin e luftëtarëve të huaj, por rajoni, shtoi ai, përballet me kërcënimin e mundshëm të ...

 • Tiranë: Dita e parë e shkollës për 27 mijë fëmijë

  13 Shtator, 2016

  shkolla-nisiMbi 27 mijë fëmijë nisën sot klasat e para të arsimit fillor shqiptar plot ëndrra për t’iu kushtuar dijes dhe kulturës, një pjesë me mungesa në libra dhe në objekte shkollore, por një pjesë me shkolla të rindërtuara dhe kushte optimale.

  Fëmijët e klasave të para iu bashkuan sot afro 392 mijë nxënësve, djem e vajza të arsimit 9-vjeçar që ...

 • Greqia dhe Shqipëria projekte për rrjetet hekurudhore

  13 Shtator, 2016

  hekurudhaEnti i Hekurudhave të Greqisë, OSE, dhe Hekurudhat shqiptare kanë rënë dakort të bashkëpunojnë për ngritjen e një linje të re hekurudhore që lidh qytetin grek të Follorinës me Pikën kufitare të kapshticës dhe më tej me qytetin e Pogradecit, në juglindje të Shqipërisë. Sipas burimeve zyrtare greke, që i referohen Ministrisë së Transporteve, projekti pritet të mbështetet nga ...

 • TI: Institucionet të dobëta përballë korrupsionit

  9 Shtator, 2016

  nisa-albania-2016Transparency International publikon analizën për Shqipërinë: “Kultura e pandëshkueshmërisë, mungesa e sundimit të ligjit dhe korrupsioni i shfrenuar, çështje që duhen trajtuar urgjentisht”, thuhet në raport

  Një raport gjithpërfshirës, i pari i këtij lloji i organizatës Transparency International për gjendjen e demokracisë në Shqipëri, funksionimin e institucioneve kryesore të saj dhe rolin ei tyre për të luftuar ...

 • Analistët komentojnë për raportin e TI për Shqipërinë

  9 Shtator, 2016

  tiStudiuesit e jetës politike në Shqipëri u shprehën sot se, përballë korrupsionit të përhapur në të gjithë nivelet e administratës, reforma në sistemin e drejtësisë nuk do të sjellë rezultate aq të shpejta sa pret opinioni publik.

  Analistët pohuan se qytetarët presin një përmirësim të shpejtë të gjendjes, por pastrimi i gjyqësorit dhe de-kriminalizimi nuk do të jenë aspak një ...

 • Lu: Situata e krimit, serioze

  7 Shtator, 2016

  luTiranë, ambasadori amerikan: Bosët e krimit vihen rrallë nën akuzë. Problem pandëshkueshmëria. SHBA-të do mbështesin Byronë Kombëtare të Hetimit

  Në Shqipëri, ambasadori amerikan Donald Lu tha sot se vendi ka nivelin më të ulët të ndjekjeve penale për krime të rënda në Europë dhe problemi ështe pandëshkueshmeria. Duke folur në një konferencë të organizuar nga Qendra Marshall ...

 • Shenjtërohet Nënë Tereza

  4 Shtator, 2016

  Gonxhw BojaxhiuNë Sheshin Shën Petrit dhjetra mijëra njerëz nga vende të ndryshme të botës. Të shumtë dhe shqiptarët të pranishëm në ceremoni. Masa të rrepta sigurie kudo përreth Vatikanit

  Nga Vatikani, Romë

  Dhjetra mijëra njerëz, besimtarë, ndjekës të Nënë Terezës apo dhe njerëz të thjeshtë janë mbledhur sot në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, në ceremoninë gjatë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"