LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Transparenca në qeverisje; Shqipëria humb 9 vende nga një vit më parë

  24 Tetor, 2016

  wjp-albania“World Justice Project”, një institut kërkimor ndërkombëtar me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e rendit Shqipërinë të 72-tën ndër 113 vende të botës për sundimin e ligjit.

  Në raportin e përvitshëm që klasifikon vendet për nga zbatimi i ligjit, “WJP” thotë se, në vitin 2016 renditja e Shqipërisë u përkeqësua me 9 vende ...

 • Funksionimi mё i mirё i tregut tё punёs nё Shqipёri

  24 Tetor, 2016

  Nga një projekt kualifikimi dhe punësimi që po zbatojnë në Tiranë dy organizata joqeveritare nga Shqipëria dhe Gjermania kanë përfituar rreth 700 vetë, 90 përqind e të cilëve i përkasin grupmoshës 15 – 35 vjeç

  tiranaMarsela, rreth të tridhjetave, është e divorcuar dhe nga martesa me ish-bashkëshortin ka tre fëmijë. Jeton larg qytetit të origjinës dhe familjes me fëmijët e ...

 • Arrestime të shumta për marijuanën në Shqipëri

  24 Tetor, 2016

  marijuhanaPërpunimi i sasive të marijuanës që u kultivua këtë vit në zona të ndryshme të Shqipërisë po përfshin dhjetëra persona. Operacionet policore po zbulojnë në zonat e banura dhe zona të thella malore mjedise të magazinimit dhe punëtorë që përpunojnë bimët e thara të marijuanës.

  Policia njoftoi të hënën se gjatë një operacioni të zhvilluar në një zonë rurale të ...

 • Bllokohen refugjatë iranianë dhe afganë në kufirin shqiptaro –grek

  24 Tetor, 2016

  refugjateGrupe refugjatësh vazhdojnë të hyjnë nga Greqia në territorin shqiptar në mënyrë të paligjshme duke e përdorur Shqipërinë si një pikë të përkohshme në udhëtimin drejt vendeve të tjera europiane.

  Policia kufitare e Gjirokastrës tha se bllokoi 14 refugjatë nga Afganistani dhe Irani. Refugjatët u bllokuan nga rojet shqiptare të kufirit në afërsi të Pikës kufitare të Kakavijës, më e ...

 • Marrëveshja me FMN-në, Civici: Rezultate pozitive. Test mbetet viti 2017

  20 Tetor, 2016

  civiciPër Ardian Civicin, marrëveshja trevjeçare e qeverisë me Fondin Monetar Ndërkombëtar ka arritur rezultate pozitive.

  “Duke filluar nga fakti i ekzistencës së suficitit primar, nga rritja ekonomike në nivelin mbi 3 për qind. Realizimi i të ardhurave, megjithëse është nën shifrën e planifikuar, gjithsesi është më i lartë se një vit më parë”, deklaroi Civici.

  Por, ...

 • Lind partia Sfida për Shqipërinë

  20 Tetor, 2016

  sfida-per-shqiperine

  Në Shqipëri u zyrtarizua sot partia më e re në vend, “Sfida për Shqipërinë” e cila ka bërë bashkë intelektualë dhe aktivistë të shoqërisë civile me synimin për të “sfiduar partitë e vjetra dhe tronditjen e sistemit që po rrënon vendin dhe fillimin e ndryshimit të vendit”, deklaroi Blendi Salaj, një nga themeluesit e kësaj force politike.

  Lëvizja e re, pason përpjekjen ...

 • Marijuana, Manjani: të ndërhyhet më fort

  18 Tetor, 2016

  manjaniNë Shqipëri ministri i Drejtësisë Ylli Manjani tha sot se në vend ekziston një perceptim i gjerë se fenomeni i kultivimit të marijuanës është i përhapur. Sipas tij nevojitet një reagim më i fortë i strukturave shtetërore e nëse do të ishte e nevojshme të përfshihej dhe ushtria

  Ndërsa çështja e kultivimit të marijuanës është bërë objekt thuajse i përditshëm ...

 • Dita kundër varfërisë, BB: 45% e shqiptarëve, më pak se 5$ në ditë

  17 Tetor, 2016

  varferia-albSot është Dita kundër varfërisë. Në gjithë vendin janë të shumta ato familje që kanë nevojë për ndihmë për të mbijetuar.

  14.3 për qind e popullësisë në vitin 2012 jetonte me më pak se 5 mijë lekë në muaj. Ndërsa sipas Bankës Botërore, 45.5 për qind e shqiptarëve jetojn me më pak se 5 dollarë ...

 • Shqipëria dhe Serbia, Odë të përbashkët ekonomike

  15 Tetor, 2016

  rama-vucicShqipëria dhe Serbia nënshkruan të premten marrëveshjen për themelimin e Odës së përbashkët Ekonomike, me seli në Tiranë.

  Marrëveshja u nënshkrua në kuadër të punimeve të Forumit të Biznesit që i zhvilloi punimet në qytetin jugor të Nishit, në të cilin morën pjesë rreth 300 ndërmarrës nga Serbia dhe Shqipëria.

  Sipas të dhënave të Odës Ekonomike të Serbisë, në pjesën e ...

 • Kryeministri Rama në Beograd, kërkon njohjen e Kosovës nga Serbia

  13 Tetor, 2016

  rama-beogradKryeministri i Shqipërisë Edi Rama, tha të enjten në Beograd që Serbia duhet ta njohë sa më parë pavarësinë e Kosovës, meqë kjo do të jetë në të mirë të të gjithëve.

  Ai i bëri këto komente në fillim të vizitës dyditëshe në Serbi ku mori pjesë në një debat në kuadër të Forumit të Sigurisë bashkë me kryeministrin serb ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"