LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Vlerësimi për Shqipërinë. BE na jep detyrat

  23 Maj, 2017

  BBPër Bankën Qendrore Europiane dhe vendet anëtare të Bashkimit Europian, Shqipëria është duke përjetuar një përmirësim gradual të ekonomisë, që pritet të vijojë.

  Kjo paketë pritet të jetë e moderuar, por e mjaftueshme për të ulur borxhin publik si pjesë e PBB-së. Por, pavarësisht progresit, renditen dhe një sërë problemesh për të cilat BE-ja jep ...

 • Tiranë: Zhbllokohet Vettingu hapet rruga për zbatimin e reformës në drejtësi

  23 Maj, 2017

  kuvendiPas arritjes së komprimist mes PD-s dhe PS-së në Tiranë nis punën qeveria qeveria me gjashtë ministra teknicienë, të propozuar nga PD në opozitë.

  Katër ditë që sfiduan  tre muaj.  Kanë  mjaftuar këto katër ditë të fundit të pas  marrveshjes Rama-Basha, të arritur të enjten e kaluar(18.05)për të zhbllokuar vettingun dhe bojkotin tremujor të parlamentit nga Partia Demokratike (PD) në ...

 • Shqipëri, pasojat e politikës mbi ekonominë

  23 Maj, 2017

  tiranaNë Tiranë, kriza politike u mbyll me një marrëveshje dypalëshe, ndërsa ekspertët e ekonomisë po studiojnë pasojat, që kriza la mbi bizneset dhe klimën ekonomike të vendit.

  Studiuesit mendojnë se bizneset po tkurren, punësimi është minimal dhe një pjesë e madhe e qytetarëve mendojnë të largohen nga vendi.

  Viti 2017 është krejt i ngjashëm me vitin e shkuar dhe me një ...

 • Rama: PD nuk i donte zgjedhjet. Lëshimet nuk ishin sakrificë

  19 Maj, 2017

  RamaNga Korça, Edi Rama ka shpjeguar në mënyrën e tij marrëveshjen e firmosur me Lulzim Bashën.

  “Se çfarë do të ndodhë pas kësaj marrëveshje, atë e dini ju. LSI forcë e parë, PD forcë e parë edhe ne forcë e parë. Por meqenëse ne jemi të parët, duam jo vetëm të parët por ta ...

 • Shqipëri, opozita fillon përgatitjet për zgjedhjet

  19 Maj, 2017

  BashaNë Shqipëri opozita ka nisur menjëherë punën për t’u organizuar për zgjedhjet e 25 qershorit dhe zbatimin e marrëveshjes se arritur një ditë më parë mes kryetarit të saj Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi Rama. Në selinë e partisë demokratike u zhvillua sot një takim mes krerët e dëgeve dhe më pas me aleatët, me të cilët u diskutua ...

 • Republikë dhe drejtësi e re; marrëveshja që sjell tërmet në skenën politike

  18 Maj, 2017

  rama bashaNë të njëjtën minutë, të sinkronizuara, selitë e PS dhe PD shpërndanë marrëveshjen politike të 18 majit 2017, me propozimin e PD dhe të pranuar nga PS.

  Edi Rama dhe Lulzim Basha pas takimit për më shumë se 5 orë zgjodhën të mos flasin për mediat, por marrëveshjen e kanë hartuar qartë. Ajo nis ...

 • PD: I thamë “Po” paketës McAllister

  17 Maj, 2017

  pd seliaKoalicioni opozitar nëpërmjet një deklarate jep detaje lidhur me ecurinë e negociatave për zgjidhjen e krizës politike në vend.

  Nëpërmjet 16 pikave të kësaj deklarate bëhen të ditur hapat që u ndoqën gjatë negociatave duke nisur nga 15 maji, me ardhjen e Ndihmës zv. sekretarit të Shtetit Hoyt Yee, të shoqëruar nga ambasadori Lu ...

 • Nuk ka negociata, vetëm ndërmjetësimi i Lu në pritje të Bashës

  16 Maj, 2017

  pdE sotmja ishte një ditë e “ngrirë” politike në Tiranë. Nuk ka negociata, por vetëm ndërmjetësim amerikan në pritje të përgjigjes zyrtare të kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Bashës.

  Çështja e shtyrjes së zgjedhjeve dhe lëshimet mbi të duken se kanë rikthyer palët në pozicionet e mëparshme.

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka takuar sot ...

 • Kriza, vizita e Hoyt Yee rihap dialogun

  16 Maj, 2017

  Rama BashaNë Shqipëri pas kërkesës së djeshme të Zëvendës Ndihmës Sekretarit amerikan të Shtetit Hoyt Brian Yee, opozita dhe qeveria nisën sot diskutimet për një rrugëdalje nga kriza, mbi bazën e formulës së kompromisit të ofruar disa javë më parë nga kryetari i Komisionit të Jashtëm të parlamentit europian David McAllister. Opozita e cila e kishte kundërshtuar fillimisht një ...

 • Kriza ekonomike detyron banorët të lënë vendin në jug të Shqipërisë

  16 Maj, 2017

  GjirokasterKriza ekonomike po rikthen emigracionin në Qarkun e Gjirokastrës që përfshin edhe Tepelenën dhe Përmetin. Popullsia po zvogëlohet sërish në Jug të Shqipërisë duke thelluar braktisjen e mjaft zonave rurale dhe për rrjedhojë shtimin e tokave të papunuara dhe thellimin e varfërisë.

  Zëvendësimi i ekonomive të vogla me plantacionet e marijuanës i ka dhënë një goditje të fortë sidomos sektorit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"