LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ekonomia, kërcënim i ri; bie popullsia në moshë për të punuar

  5 Prill, 2017

  Ekonomia shqiperiSipas Bankës Botërore, për shkak të plakjesë së dhe emigrimit të lartë, popullsia shqiptare në moshë pune ka rënë me ritme të shpejta.

  Të dhënat që banka publikoi në një raport të posaçëm për punësimin në Ballkanin perëndimor tregojnë se krahasuar me vitin 2010, shqiptarët në moshë nga 15 deri 64 vjeç janë pakësuar ...

 • Propozimet e LSI-së, Rama takon Metën

  5 Prill, 2017

  RamaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama pati sot një takim me aleatin e tij, kryetarin e Lëvizjes socialiste për Integrim Ilir Meta. Takimi vjen pas qëndrimit të LSI-së për një Qeveri të re besimi si një zgjidhje për krizën e krijuar nga protesta e opozitës e cila nuk pranon të futet në zgjedhje me një ekzekutiv të drejtuar nga zoti ...

 • Propozimi i LSI-së, Rama nuk tërhiqet

  4 Prill, 2017

  rama bashaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama nuk bëri asnjë hap pas ndërsa reagoi lidhur me pozicionin e ri të aleatit të tij kryesor, LSI e cila mbrëmë propozoi krijimin e një”Qeverie besimi” që do të zgjidhte ndërçin politik, ndërsa paralajmëroi se as ajo nuk do të merrte pjesë në zgjedhje nëse opozita nuk do të përfshihej në procesin elektoral. ...

 • Freedom House dhe sfidat për Shqipërinë

  4 Prill, 2017

  harta fhNë raportin e saj të përvitshëm të publikuar të martën, organizata Freedom House me qendër në SHBA, flet për gjendjen e demokracisë në Shqipëri gjatë vitit 2016 dhe sfidat për të ardhmen. Më poshtë, një përmbledhje e raportit:

  “Gjatë vitit 2016, Shqipëria ishte në udhëkryq; asaj i duhej të zgjidhte nëse do të vazhdonte trashëgiminë historike të korrupsionit dhe ...

 • Studiuesit komentojnë krizën politike në Shqipëri

  4 Prill, 2017

  Zhvillimet më të fundit në jetën politike të Tiranës me qëndrimet e LSI-së për një qeveri besimi dhe dorëzim mandatesh, si dhe për domosdoshmërinë e pjesëmarrjes së opozitës në zgjedhje u pritën me komente të ndryshme nga studiuesit e politikës shqiptare.

  Ajo që për disa është një ftesë dialogu, për të tjerë është një mesazh i paqartë.

  Zhvillimet më të fundit në jetën politike të Tiranës me qëndrimet e LSI-së për një ...

 • Ekonomia shqiptare, në 2016 rritja 3,46%

  3 Prill, 2017

  InstatEkonomia shqiptare në 2016 rregjistroi një rritje prej 3,46 përqind, sipas vlerësimit parprapak të bërë të ditur sot nga Instituti i Statistikave. Një shtysë të ndjeshme në këtë rritje duket se ka dhënë tremujori i katërt, në të cilin Produkti i brendshëm bruto rezultoi në nivelin e 3,97 përqind. Për 9 mujorin e parë të vitit, rritja ekonomike kishte ...

 • Investimet e huaja, 1 miliard euro

  31 Mars, 2017

  INVESTIMET E HUAJABanka e Shqipërisë raportoi se investimet e huaja direkte gati arritën shifrën 1 miliard euro në vitin 2016, duke shënuar një rekord të ri historik.

  Sipas të dhënave, të publikuara në bilancin e pagesave, në vitin 2016 kompanitë e huaja investuan në ekonominë shqiptare saktësisht 983 milionë euro, ose 10.5 për qind më ...

 • Totozani: 84 kandidatë për në komisionet e vetingut plotësuan kriteret

  31 Mars, 2017

  TotozaniAvokati i Popullit i dorëzoi sot Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit listat me 84 kandidatë që plotësuan kriteret dhe 109 që nuk i përmbushën ato për t’u bërë pjesë e institucioneve të rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

  Avokati i Popullit, Igli Totozani, bëri sot të dtur se ekspertët e institucionit të tij, nën vëzhgimin e Operacionit Ndërkombëtar të Monitoritmit, përfunduan ...

 • Rezoluta e PPE: Në Parlament dhe në zgjedhje

  29 Mars, 2017

  PPEShtimi i rrezikut të tensioneve dhe përplasjeve në rajonin e Ballkanit perëndimor dhe forcimi i rolit të Rusisë me ndërhyrjet e saj në rajon, përfshirë edhe zgjedhjet, kanë shtyrë Partinë Popullore Europiane që për herë të parë të miratojë një nga rezolutat më të forta për perspektivën europiane të rajonit.

  Partia Popullore Europiane, e qendrës ...

 • TAP “bëhet” shqiptar, krijohet ndërmarrja për shpërndarjen e gazit

  29 Mars, 2017

  tapShteti shqiptar do të përfitojë një tarifë fikse nga konsorciumi TAP për mirëmbajtjen e tubacionit të gazit në territorin shqiptar.

  Mirëmbajtja e gazsjellësit do të kryhet nga kompania më e re publike e transmetimit dhe shpërndarjes së gazit, që sapo është krijuar duke u ndarë nga Albpetrol.

  “Ne kemi filluar hapat e para të negociatave me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"