LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ndërron jetë legjenda e peshëngritjes shqiptare, Ymer Pampuri

  18 Janar, 2017

  ymer pampuriPeshëngritja shqiptare humbet legjendën e saj, Ymer Pampurin, të ndarë nga jeta në moshën 73-vjeçare për shkak të një ataku kardiak.

  I lindur në 30 prill të vitit 1944, Ymer Pampuri ka bërë historinë e kësaj disipline sportive në vendin tonë, pasi në 29 gusht të vitit 1972 ai u shpall kampion bote duke ...

 • Moratorium për lumenjtë, Panariti: Shfrytëzimi pa kriter solli përmbytjet

  17 Janar, 2017

  MORATORIUMI I LUMENJVEMinistria e Bujqësisë do të kërkojë një moratorium si ai i pyjeve për mbrojtjen e baseneve ujore dhe shtretërve të lumenjve.

  Gërryerja që u bëhet lumenjve në mënyrë sistematike nga kompanitë private, sipas ministrit Edmond Panariti, është shkaku kryesor i përmbytjeve.

  “Ndërhyrjet tona janë pak efektive në kuptimin e kanaleve, përderisa nuk mbrojmë lumenjtë ...

 • Optimizëm në ekonomi, BSH: Niveli më i lartë i besimit në 10 vjet

  16 Janar, 2017

  BESIMI I BIZNESITBanka e Shqipërisë deklaroi se optimizmi i qytetarëve dhe biznesit për gjendjen e ekonomisë ka arritur nivelin më të lartë në më shumë se 10 vjet.

  Në vrojtimin e fundit periodik, banka raportoi se treguesi i ndjesisë ekonomike u rrit me 9.4 pikë përqindje vetëm në tremujorin e katërt të vitit të kaluar.

  Kjo ...

 • Të hënën nxënësit në klasë, nuk ka më shtyrje

  13 Janar, 2017

  NxenesitProcesi mësimor për nxënësit e sistemit parauniveristar dhe shkollat e larta nis të hënën në 16 janar. Burime nga ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Arsimit konfirmojnë se nuk ka urdhër tjetër për mbajtjen mbyllur për shkollat dhe institucione të tjera arsimore përtej kësaj date.

  Ndërkohë virusi i gripit AH3N2 ka shënuar një tjetër person ...

 • Turizmi rrit ekonominë, Ahmetaj: Në 2017 synojmë deri në 3.8 përqind

  12 Janar, 2017

  rritja-ekonomikeInstituti i Statistikave raportoi se prodhimi kombëtar u rrit me 3.08 për qind në tremujorin e tretë të vitit 2016 i udhëhequr kryesisht nga turizmi.

  “Kontributin kryesor e dhanë tregtia hotele, restorante dhe transport me 1. 12 pikë përqindje, ndërtimi me 0.77 pikë përqindje, aktivitetet financiare dhe të sigurimit me 0.42 pikë përqindje”, tha drejtoresha ...

 • Klima polare, kthehet bora, por në fundjavë shi

  11 Janar, 2017

  klima-polareDëbora në Sarandë, Himarë e në të gjithë bregdetin e jugut erdhi si pasojë e një zonë të trazuar me qendër në detin Egje, e cila ka shtyrë ajrin e ftohtë drejt veriut të Greqisë dhe jugut të vendit tonë. Ashtu siç pritej, në orët e para të mëngjesit të kësaj të mërkure, bora zbriti në nivelin ...

 • Shqipëri, moti i keq nuk ndal trafikun e narkotikëve

  9 Janar, 2017

  vlorePolicia e Vlorës thotë se zbuloi sot një automjet luksoz që lundronte në det dhe që dyshohet se kishte shërbyer për transportim narkotikësh në hapësirën detare me Italinë.

  Hetimet e para policore flasin për dokumente jo të rregullta të mjetit dhe për një nyjë lidhëse në pjesën e pasme që mund të ketë shërbyer për tërheqjen e gomoneve që përdoren ...

 • Moti i keq, Emergjencat: Problemet më të shumta në qarqet veriore

  6 Janar, 2017

  rruga-me-boreReshjet e dëborës të rëna gjatë 24 orëve kanë shkaktuar bllokimin e disa akseve rrugore kryesisht në zonat rurale. Në disa akse nacionale ka pasur vështirësi në qarkullim, duke bërë të detyrueshëm përdorimin e zinxhirëve për automjetet.

  Strukturat e Emergjencave Civile në rrethe dhe kompanitë e kontraktuara për mirëmbajtjen e rrugëve kanë qenë në krye ...

 • Arrestimi i Ramush Haradinajt, për kë bien këmbanat?

  6 Janar, 2017

  edi-ramaNga Edi Rama – Pas akuzave të një politikani zviceran, “zbuluesi” i famshëm ose famëkeq i një shtëpie fantazëm krimesh kundër njerëzimit, e njohur si “Shtëpia e Verdhë”, qarqe të ndryshme ndërkombëtare patën idenë e ngritjes së një Tribunali krejt Special. Jo për Serbinë si agresore, por për Kosovën që ishte viktima e agresionit barbar të regjimit ...

 • Moti i keq, Autoriteti Rrugor: Evitoni udhëtimin nga Rruga e Kombit

  5 Janar, 2017

  rruga-e-kombitAutoriteti Rrugor Shqiptar i bën thirrje drejtuesve të automjeteve të evitojnë udhëtimin në Rrugën e Kombit, sidomos gjatë natës, për shkak të reshjeve të borës dhe ngricave. Pjesa më problematike është pas tunelit të Thirrës. Bëhet thirrje për përdorimin e zinxhirëve.

  Ndërkohë moti i keq ka shkaktuar probleme në rrugët e zonave të tjera veriore ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"