LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor – Në Durrës për integrimin ekonomik të rajonit

  26 Gusht, 2017

  DurresKryeministri Rama është mikpritës i takimit informal me homologët e tij nga vendet e Ballkanit Perendimor, takim që zhvillohet sot në qytetin bregdetar të Durrësit. Në fokus është integrimi ekonomik i rajonit.

  Qellimi i takimit eshte nxitja per zbatimin e zotimeve te marra ne Samitin e Triestes, te zhvilluar muajin e kaluar, ne kuader te Procesit te Berlinit, te nisur ...

 • ZBARDHET KALENDARI, JA DITA DHE ORA E NDESHJEVE TË SKËNDERBEUT

  25 Gusht, 2017

  uefa grupi bSkënderbeu do ta nisë fushatën kualifikuese në Grupin B në një transfertë. Më konkretisht, më 14 shtator, skuadra e Ilir Dajës do të jetë mysafire në Ukrainë, për t’u ndeshur me Dynamo Kyiv.

  Kjo sfidë do të luhet në orën 19:00. Ndeshja e dytë për kuqebardhët tanë juglindorë është planifikuar të luhet në “Elbasan Arena”, më 28 shtator, ...

 • Projekti “Ujë 24 orë”, BERZH do të financojë 30 milionë euro

  24 Gusht, 2017

  berzhBanka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim do të financojë 30 milionë euro Ujësjellësin e Tiranës për të bërë të mundur furnizimin e kryeqytetit me ujë 24 orë në 24. Kredia do të disbursohet në dy këste nga 15 milionë euro.

  Sipas njoftimit zyrtar të BERZH-it, transhi i parë i kredisë do të përdoret për të ...

 • Rrezikon Shqipëria Schengenin?

  24 Gusht, 2017

  aeroportiAida Hajnaj, drejtore për pikat kufitare e emigracionin në Policinë e Shtetit shpjegon pse Shqipëria po ashpërson kontrollet në kufi. Nuk ka njoftim zyrtar se Hollanda rikthen regjimin e vizave për shqiptarët, thotë ajo.

  DW: Znj. Hajnaj, këtë muaj kanë hyrë fuqi masa të reja për të parandaluar dhe mos lejuar që shtetasit e Shqipërisë të kërkojnë azil në vendet ...

 • “The Voice Kids”, nis përzgjedhja e zërave më të mirë

  24 Gusht, 2017

  voice kids“The Voice Kids” është më afër se kurrë! Përgjatë gjithë muajit shtator, “The Voice Kids” do të jetë në kryeqendrat shqiptare për të dëgjuar zërat që do të drithërojnë skenën e Audicioneve të Fshehura së shpejti në Top Channel.

  Pasi produksioni ka parë qindra aplikimet që kanë ardhur, tani është koha t’ju takojnë nga ...

 • Veliaj: Fushatë sensibilizuese në shkolla për përballimin e emergjencave civile

  22 Gusht, 2017

  VeliajBashkia e Tiranës ka nisur aksionin më të ri në kryeqytet që ka të bëjë me ofrimin e ndihmës ndaj çdo emergjence, si në kohë ngricash, ashtu edhe në përballjen me zjarret.

  Në bashkëpunim me institucionet arsimore, ajo do të ndërmarrë një fushatë ndërgjegjësuese në të gjitha shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet e Tiranës.

  “Më vjen mirë ...

 • Ekskluzive, Skënderbeu i mbyllur në autobus në Maqedoni

  21 Gusht, 2017

  skenderbeuPrej ditësh vazhdon të përflitet sjellja aspak e pranueshme e policisë maqedonase ndaj skuadrës shqiptare të Skënderbeut, e cila udhëtonte nga Zagrebi  në Shkup, e më pas me autobus për në kufirin shqiptar.

  Top Channel ka mundur të sigurojë pamjet ekskluzive të përndjekjes së policisë maqedonase, e cila ka shoqëruar autobusin e skuadrës korçare.

  Në një ...

 • Patozi kundër Bashës: Raporti s’të shpëton nga përgjegjësia e humbjes

  18 Gusht, 2017

  Patozi“Qeveria nuk rrëzohet nga brenda Lulzim!”. Me këtë titull, Astrit Patozi komenton gjatë deklaratën e Lulzim Bashës pas raportit të zgjedhjeve të hartuar nga ministrat teknikë.

  “Komentet e Lulzim Bashës mbi raportin e ministrave teknikë për zgjedhjet nuk ia shtojnë vlerën atij, përkundrazi, ia zbehin fare, nëse ai vërtetë mund të shërbente për diçka në ...

 • INSTAT: Eksportet rriten me 12.9 për qind

  17 Gusht, 2017

  instat eksportetKompanitë shqiptare eksportuan 158 miliardë lekë mallra në periudhën janar-korrik të këtij viti. Sipas INSTAT-it, krahasuar me një vit më parë eksportet janë zgjeruar me 18 miliardë lekë, ose 12.9 për qind.

  Të dhënat e detajuara tregojnë se pjesa më e madhe e rritjes ka ardhur veçanërisht nga dy zëra. Ato janë eksportet e ...

 • Ndahet nga jeta akademiku Ylli Popa

  16 Gusht, 2017

  Ylli PopaNë Shqipëri u nda nga jeta pas një gjendje të përkeqësuar kronike të shëndetit, akademiku i njohur Ylli Popa, 87 vjeç. Ai njihet si një nga figurat që hodhën themelet e mjekësisë shqiptare, veçanërisht në fushën e kardiologjisë. Nën drejtimin e tij u themelua e para katedër dhe i pari shërbim shqiptar i kardiokirurgjisë, të cilat i kryesoi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"