LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • PS përjashton ish-ministrin e Brendshëm Saimi Tahiri nga grupi parlamentar

  23 Tetor, 2017

  SaimirPS përjashton Saimir Tahirin nga grupi parlamentar, por ai mbetet deputet i lirë jashtë këtij grupi. Opozita i bën thirrje BE-së dhe qeverisë amerikane: bëjini presion Ramës t’i heqë Tahirit imunitetin.

  Ish-Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, që nga e hëna paradite (23.10) nuk do te jetë më deputet i grupit parlamentar të Partisë Sosialiste. Kryemnistri Edi Rama, njëkohësisht edhe kryetari ...

 • Tahiri hedh poshtë akuzat për lidhje me Habilajt

  20 Tetor, 2017

  TahiriNë Tiranë, ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i ftuar në emizionin “Opinion” të Blendi Fevziut, hodhi poshtë mbrëmë, akuzat e Prokurorisë për lidhje të tij me vëllezërit Habilaj, pjestarë të një grupi kriminal italo-shqiptar që merrej me trafikun e lëndëve narkotike nga Shqipëria. Në kërkesën e saj drejtuar parlamentit, për autorizim për arrestimin e tij, Prokuroria është mbështetur ...

 • Saimir Tahiri para heqjes së imunitetit

  20 Tetor, 2017

  Saimir TahiriParlamenti i Shqipërisë vendos sot për heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, deputetit socialist Saimir Tahiri. Ai dyshohet për përfshirje në një grup kriminal për trafikim lëndësh narkotive.

  Komisioni i Mandateve dhe Imunitetit në Parlamentin e Shqipërisë do të marrë sot në mesditë (20/10/2017) vendim lidhur me heqjen e imunitetit të Saimir Tahirit, deputet socialist, ish-ministër i Brendshëm. ...

 • Shkup, takim i kryeministrave të katër vendeve ballkanike

  18 Tetor, 2017
  Samiti ballkanik shkupSot në Shkup u takuan kryeministrat e katër vendeve të Balkanit në konferencën rajonale të quajtur “Samiti 100”. Kryeministrat e Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Bosnjë e Hercegovinës folën për nevojën e heqjes së pengesave të qarkullimit të njerëzve dhe mallrave dhe për lidhjet infrastrukturore ndërmjet tyre.
  Kryeministrat e Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe të Bosnjë ...
 • TAP, sa 71 “Eiffel”. Në 2018 lëshohet gazi nga Azerbajxhani

  17 Tetor, 2017

  tapNdërtimi i gazsjellësit TAP po shkon drejt fundit sipas parashikimeve. Nga Zvicra kompania njoftoi zyrtarisht se ka përfunduar dërgesat e të gjitha tubave në tre vendet pritëse, Shqipëri, Itali dhe Greqi.

  Në Selanik u bë transporti i fundit, duke mbyllur kështu një nga ciklet më të rëndësishme të ndërtimit të gazsjellësit.

  Gjithsej janë transportuar 55 mijë ...

 • Bushati i përgjigjet Athinës: Gati të ndjekim modelin grek, nëse ka

  16 Tetor, 2017

  BushatiPas “sulmit” diplomatik të Athinës zyrtare një ditë më parë, lidhur me miratimin e ligjit të pakicave kombëtare, ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati është përgjigjur duke i kujtuar homologut të tij Kotzias se është kërkuar një model prej tij.

  “Të gjithë kolegëve, qofshin këta fqinj apo jo, përfshirë edhe Greqinë, gjatë ...

 • Rama: BE çmenduri me izolimin e Kosovës

  14 Tetor, 2017

  Rama

  Ai thekson se shqiptarëve u është sosur durimi me Bashkimin Evropian dhe se qëndrimi i Brukselit në çështjen e hapjes së negociatave është një çmenduri pasi sipas tij, BE po i jep më shumë përparësi procesit të integrimit të Serbisë dhe Malit të Zi, ndërsa ka anashkaluar vendin tonë.

  Në një intervistë për gazetën gjermane, “Frankfurter Rundschau”, Rama shprehet se ...

 • Investimet rrezikojnë ekonominë. “TAP” dhe “Devolli” do ulin ritmin

  13 Tetor, 2017

  TapEkspertët paralajmërojnë se përfundimi i gazsjellësit TAP dhe kaskadës së Devollit krijon një risk për ekonominë, atë të rënies së investimeve.

  “Ky përbën një risk seriozi si për programin buxhetor ashtu dhe për objektivat e rritjes ekonomike gjatë këtyre katër viteve”, thotë Selami Xhepa, president Instituti “Pashko”.

  “Nëse rënia e investimeve nuk do të kompensohet, atëherë ...

 • Tiranë: Përjashtohet deputeti opozitar. Acarohen marrëdhëniet pozitë-opozitë

  13 Tetor, 2017

  Rama BashaByroja e parlamentit vendosi në mbrëmje të përjashtojë për 10 ditë nga punimet e seancave plenare deputetin e Partisë Demokratike, Flamur Noka pas incidentit të sotëm në seancë.

  Vendimi u mor me 5 vota pro dhe 3 kundër pas kërkesës së deputetëve socialistë.

  Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ashpërsuan sërish tonet e deklaratave kundër njëri-tjetrit ...

 • Tiranë: Seanca e Kuvendit ndërpritet gjatë diskutimit të ligjit për pakicat kombëtare

  12 Tetor, 2017

  kuvendiNë Tiranë, parlamenti nisi sot diskutimin e projekt-ligjit për mbrojtjen e pakicave kombëtare. Ai u prit me kritika të shumta nga partitë opozitare.

  Por debatet mes shumicës dhe opozitës përsëri u bllokuan tek e drejta e fjalës.

  Deputetë të opozitës pretenduan se po u pritej fjala pa të drejtë, ndërsa socialistët pohuan se ky ishte një skenar i demokratëve për të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"