LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 3 mars 1878: Traktati i Shën Stefanit dhe copëtimi i trojeve shqiptare

  4 Mars, 2019

  Traktati-Shen StefanitMë 3 mars të vitit 1878 u nënshkrua Traktati i Paqes së Shën-Stefanit, i cili i dha fund Luftës Ruso-Turke që pat shpërthyer më 24 Prill 1877. Paqja e Shën-Stefanit ishte një nga më të ashprat që ishte arritur ndonjëherë në histori.

  Pas luftimeve që zgjatën për pothuajse një vit, trupat ruse arritën në fshatin Shën Stefan, rreth 17 ...

 • PD nis mobilizimin për protestën, ja SMS-ja e PD për drejtuesit në rrethe

  4 Mars, 2019

  BashaMenjëherë pas njoftimit se nesër në orën 10:00 do të mbahet seanca e Kuvendit, ka ardhur lëvizja e opozitës.

  Sekretariati organizativ i PD ka njoftuar me sms drejtuesit e degëve: Në orën 9:30 protestuesit të mblidhen para Kuvendit!

  Opozita kërkon të mobilizojë sa më shumë militantë me qëllim që të pengojë seanën ku pritet të betohen edhe katër deputetë të rinj që ...

 • Mbyllet hetimi për Tahirin

  27 Shkurt, 2019

  TahiriNë Shqipëri, Prokuroria e Krimeve të Rënda vendosi të çojë në gjykatë dosjen për ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Prokuroria ka thirrur nesër zotin Tahiri për t’i komunikuar akuzat. Më pas, sipas procedurave, do të jetë gjykatësi i hetimeve paraprake që do të bëjë vlerësimin përfundimtar nëse çështja do të shkojë për gjykim.

  Ish ministri i ...

 • Vala e plagjiaturave – Kur meritokracia zëvendësohet nga paraja ose partia

  25 Shkurt, 2019

  trKur plasi skandali i plagjiaturave në Shqipëri të gjithë u tronditën nga përmasat e tij brenda politikës. Quo Vadis Shqipëri? Drejt Europës me elita fiktive? Sipas ekspertëve, mungesa e meritokracisë nxit emigrimin.

  Kur skandalet në një vend plasin në mënyrë periodike, kur akuza për afera të larta korruptive mbushin kryetitujt e mediave, por në fund i lihen harrimit e jo ...

 • DASH thirrje opozitës në Shqipëri të mos i dorëzojë në masë mandatet dhe të dënojë publikisht dhunën

  21 Shkurt, 2019

  Departament of StateDepartamenti i Shtetit i bën thirrje opozitës në Shqipëri të mos i dorëzojë në masë mandatet dhe të dënojë publikisht dhunën e ushtruar gjatë protestave.

  Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Matthew Palmer ka zhvilluar mbrëmë dy biseda të veçanta telefonike me kryetarin e Partisë ...

 • Opozita dorëzon mandatet, mbyllet protesta

  21 Shkurt, 2019

  Sali Basha MonikaEshtë mbyllur pa incidente protesta e sotme e opozitës, e cila nisi para parlamentit, i rrethuar gjatë natës me tela me gjemba, ndërsa qindra forca policie ishin angazhuar pas informacione që policia tha se kishte “për organizimin e akteve të dhunshme, me synim hyrjen në sallën e parlamentit”. Seanca normale e së enjtes, ishte shtyrë me një ...

 • Shqipëri: Opozita djeg mandatet dhe kërkon zgjedhje të parakohshme

  20 Shkurt, 2019

  BashaOpozita vendosë për radikalizimin e qëndrimeve. Komisioni Europian – kundër vendimit të opozitës për të lënë mandatet parlamentare. Të enjten protestat e radhës.

  Opozita në Shqipëri kërkoi të hënën (18.02.2019) largimin e kryeministrit Edi Rama dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare. Kërkesa erdhi menjëherë pas vendimit të saj për të djegur mandatet parlamentare, të propozuar nga lideri i Partisë Demkokratike (PD, ...

 • Opozita në bllok heq dorë nga mandatet parlamentare

  19 Shkurt, 2019

  BashaNë Shqipëri, grupi parlamentar i Partisë Demokratike iu përgjigj sot unanimisht propozimit të Kryetarit të partisë Lulzim Basha për djegien e mandateve të deputetëve. Këtij vendimi iu bashkuan dhe aleatët e tjerë të partive të vogla të së djathtës, dhe në mbrëmje edhe Lëvizja socialiste për Integrim, forca e dytë më e madhe e opozitës

  “Duke mbështetur plotësisht zgjidhjen politike ...

 • Shqipëria nuk duhet ta humbasë sërish shansin për në BE

  19 Shkurt, 2019

  protesta trMijëra vetë protestuan në kryeqytetin e Shqipërisë kundër qeverisë socialiste, që e akuzojnë për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar. Opozita synon një qeveri teknike që të përgatisë zgjedhjet e parakohshme.

  Shqipëria sërish u bë temë e kryeartikujve: Skenat nga bulevardi i Tiranës të shtunën (16.02) të zgjojnë kujtime nga ngjarje të së shkuarës. Një demonstratë e organizuar ...

 • Protesta e opozitës, vijojnë tensionet

  16 Shkurt, 2019

  protesta trNë Tiranë vijon tensioni para godinës së Kryeministrisë ku po zhvillohet që pak para mesditës, protesta e thirrur nga opozita për të kërkuar largimin e kryeministrit Edi Rama. Që në fillim, manifestuesit kanë çarë kordonin e policisë dhe janë grumbulluar të shumtë në hyrje të saj. Ndërsa është tentuar të hapin dyer e hyrjes kryesore, ata janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"