LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Lavdata dhe inkurajime për Shqipërinë

  15 Shkurt, 2017

  Parlamenti Evropian në raportin e fundit vlerëson përpjekjet e Shqipërisë për reforma. Por kërkohen përparime të tjera konkrete.

  PENë qershor të vitit 2014 Shqipëria e ka marrë statusin e kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Por ky ishte vetëm fillimi i rrugës drejt anëtarësimit. Predispozita aktualisht është pozitive: shumica e madhe e eurodeputetëve (546 pro, 85 kundër dhe 62 abstinime) e miratuan në ...

 • “Taksa e krimit”, BERZH: 6,5 përqind e xhiros bruto

  13 Shkurt, 2017

  Taksa e krimitVeç kostove të aktivitetit apo tatimeve që paguajnë në shtet, bizneset kanë dhe një kosto tjetër më të padukshme. Ajo është e ashtuquajtura taksa e krimit.

  “Për vendet si Shqipëria, apo ato lindore, ku ligji nuk funksionon si duhet, krimi zë një kosto të jashtëzakonshme tek sipërmarrjet private, sidomos tek ato që janë ...

 • Shqipëri-Mali i Zi-Kroaci, dakord për Gazsjellësin Adriatiko-Jonian

  10 Shkurt, 2017

  gazi ALB-MZ-HRKyediplomatët e Kroacisë, Shqipërisë dhe Malit të Zi ranë dakord në Split për të bashkëpunuar në ndërtimin e Gazsjellësit Adriatiko-Jonian dhe projekte të tjera rajonale me mbështetjen e BE-së.

  Takimi trepalësh u fokusua edhe në zgjerimin e dialogut politik mes vendeve, diskutimin mbi bashkëpunimin në fushën sigurisë, ekonomisë, infrastrukturës, transportit, mjedisit, turizimit dhe energjisë.

  Sa ...

 • Shtyhet me një muaj “Reforma Zgjedhore”

  9 Shkurt, 2017

  komisoniPartitë politike do të kenë afat edhe një muaj për të gjetur gjuhën e përbashkët për reformën zgjedhore, në të kundërt në 18 qershor do të shkohet në votime me Kodin aktual.

  Me 76 vota pro vetëm të mazhorancës, u miratua këtë të enjte shtyrja e mandatit të Komisionit të Reformës Zgjedhore.

  Kjo shtyrje vjen në ...

 • Marrëveshjet me TAP, miratohen në qeveri përfitimet shtesë

  9 Shkurt, 2017

  TAPMarrëveshjet e ndryshuara me konsorciumin e gazsjellësit Transadriakt kanë kaluar në qeveri. Përmes këtyre amendimeve vendi ynë mund të përfitojë deri në 80 milionë euro më shumë nga investimi i TAP.

  Më konkretisht, Shqipërisë i jepet e drejta të marrë më shumë tatim-fitimi përgjatë periudhës operacionale të projektit. Kjo pritet të ketë një efekt pozitiv ...

 • Mangësitë në transparencën e gjykatave në Shqipëri

  9 Shkurt, 2017

  Gjykata ALBNë Shqipëri seancat gjyqësore duhet të regjistrohen përmes sistemit audio për të rritur transparencën e gjykatave. Por ndonëse ligji e kërkon një gjë të tillë, shpesh ajo nuk ndodh në praktikë. Në materialin në vazhdim, një bashkëpunimi i Zërit të Amerikës me rrjetin investigativ BIRN, i hidhet një vështrim mangësive në këtë proces.

  Prej vitit 2013, gjyqtarët shqiptarë kanë ...

 • Drejtësia, mbërrijnë ekspertët ndërkombëtarë

  9 Shkurt, 2017

  MNM GenovevaNë Shqipëri, Misioni ndërkombëtar i monitorimit, i cili do të vëzhgojë të gjithë procesin e rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë do të nisë zyrtarisht punën nesër, ndërkohë që sot u themelua Bordi i tij menaxhues, me përbërje të përfaqësuesve të Komisionit europian dhe të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Misioni do të nisë menjëherë aktivitetin me verifikimin ...

 • “Drejtësia”, vjen misioni monitorues. Nis punën të mërkurën

  8 Shkurt, 2017

  VettinguProcesi i “vetting”-ut të gjyqtarëve është ndërtuar duke pasur garant për paanësi politike dhe vendimarrje të drejtë, vëzhguesit ndërkombëtarë. Dhe në prag të nisjes së punës për ngritjen e institucioneve të reja të “vetting”-ut, vëzhguesit ndërkombëtarë janë vendosur në Tiranë, më sakte 4 prej tyre që do të drejtojnë Operacionin Ndërkombëtar të Monitorimit.

  Shefja e ...

 • Ndërhyrjet e paligjshme plastike në Shqipëri

  6 Shkurt, 2017

  operacion plastikTë nxitura nga presioni për t’u dukur mirë në median sociale, vajzat e reja shqiptare po joshen nga çmimet e ulta në sallonet e bukurisë për të bërë operacione plastike, pa kontroll mjekësor dhe në një vakum ligjor, duke alarmuar mjekë të specializuar për operacione plastike.

  Emira Sela nuk është e kënaqur nga deformimi i shkaktuar si rezultat i ...

 • Shpërthen lufta, Nishani thërret Llallën, refuzon Lu

  2 Shkurt, 2017

  PresidencaMbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për çështjen “Balili” ka thelluar konfliktin institucional në vend. Presidenca dhe Kryeministria janë përplasur sërish.

  Në mungesë të kryeministrit Rama, i cili ndodhet për një vizitë në Kosovë, sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave, ka kërkuar që qeveria të përfaqësohet me zëvendëskryeministrin Niko Peleshi. Por, përgjigja e Presidencës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"